שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום חמישי ‏20 ‏ינואר ‏2022  י"ח בטבת, תשפ"ב
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מרצי שורשים \ הרב אהרן לוי
הרב אהרן לוי
בוגר ישיבת "חברון". הוסמך להוראה בבית המדרש הגבוה "יביע אומר". מרצה בתנועת "ערכים" ומוגדר כ"מחזיר בתשובה". מחבר הספר "לא בשמים היא". תלמידו של הרב גרנירר, חתן בנו של "בעל הסולם".

אירועים

לא נמצאו רשומות

מאמרים

שישה עשר מי יודע? - סיפור לפסח
הרב אהרן לוי
עמדנו על ה"רמפה" בבירקנאו, הדשא הירוק ריפד את האדמה הארורה ושיווה לו מראה של פינת חמד שקטה. רמאי הוא הדשא בבירקנאו, ממש כמו שכניו הפולנים, גם הוא שותף סמוי למכחישי השואה. כיצד הוא מעז לכסות על אפרם של מליוני אחי ואחיותי? האם לא למד להבחין בין אדמה לאפר? האם אינו יודע כי אין זה מן הנימוס להצמיח עלים בבית הקברות הגדול בתבל? האם אינו זוכר?. אין זאת אלא שגם הוא מבקש לטשטש בעליו הירוקים את שהתרחש בו? רמאי ארור הוא הדשא בבירקנאו.
החג ה``יהודי`` ביותר בשנה
הרב אהרן לוי
השנה החלטנו להזמין אורחים לליל הסדר למרות שבדרך כלל אני מעדיף את החגים בסביבה משפחתית בלבד. לא בשבילי, מה פתאום, בשביל הילדים. כדי שישאלו אותי "מה נשתנה?" בנוסח משפחת לוי. לא מכירים? זה הולך בערך ככה:שבכל הלילות אבא בהרצאות הלילה הזה כולו שלנו. שבכל השבתות אנו אוכלים בסמינרים של ערכים הלילה הזה בבית שלנו. שבכל השנה אבא עסוק אם שאר אנשים בארץ ובחו"ל הלילה הזה בבני ברק.
האם כדאי להיות כלב בגרמניה?
הרב אהרן לוי
בכמה ממדינות באירופה נאסרה בחוק השחיטה היהודית. האם ניתן ללמוד מאהבתם של בני אדם לבעלי חיים על מוסריותם? וכיצד חזה ראש ישיבת ישיבת "חברון" את אכזריותו של העם הגרמני?. מסתבר שגם מחמורים אפשר ללמוד.
נוי חיצוני
הרב אהרן לוי
היוונים וגם היהודים העלו על נס את מעלת החכמה. אולם בעוד תורתנו הקדושה כולה אור, תרבוות יון הינה ביטוי מובהק לחושך ואפלה.
``מר ביטחון`` שעוד לא הכרתם - הרהורים לפרשת לך לך
הרב אהרן לוי
"חבל על הזמן שלך, כבוד הרב", הטיחו חברי קיבוץ ברבי יוסף כהנמן זצ"ל כשסיפר להם על תוכניתו להקים ישיבה. "העתיד שייך לנו. זמנה של תורת ישראל עבר ובטל". מנין שאב הרב מפוניבז' את הוודאות שהם טועים?
נשק יום הדין - הרהורים לקראת השנה החדשה
הרב אהרן לוי
ערב השנה החדשה עסוקים אנו בחיפוש אחר זכויות כדי לזכות בדין ואין אנו יודעים כי הסגולה הבדוקה לכתיבה וחתימה טובה מצוייה בתוכנו ממש. שנה טובה ומבורכת.
יהודים של יום כיפור - הרהורים לעשרת ימי תשובה
הרב אהרן לוי
בתפילת נעילה של יום הכיפורים ניצבים זה לצד זה מאמין וכופר, חילוני ודתי ורחובותיה של מדינת ישראל מספרים בדממה את סיפורו של עם עתיק המאמין באלוקיו למרות הכל. למה זה לא קורה גם בראש השנה.
כל האמת מאחורי החזרה בתשובה - הרהורים לפרשת ניצבים
הרב אהרן לוי
כשדוד בן גוריון התווכח עם משה שרת על תפקיד האו"ם בהקמת המדינה לא היה בסביבתם ספר תנ"ך. כך או כך ולפני שאנו קובעים עמדות נחרצות בענינים הקשורים לעם ישראל מומלץ לפתוח תנ"ך. זה ימנע מאיתנו אי נעימות.
כשהעיוור פגש את הפיקח - הרהורים לפרשת כי תבוא
הרב אהרן לוי
לאחר שהמורה קבע באוזני תלמידיו כי מה שלא רואים לא קיים שאל התלמיד את חבריו אם הם רואים את השכל של המורה. הם לא ראו אותו. אם גם אתם חושבים כמו המורה כדאי שתקראו. עיניים להם ולא יראו.
כולם רוצים אמריקה?... לא בטוח! הרהורים לפרשת ``כי תבוא``
הרב אהרן לוי
יוקר המחיה והשחיקה המתמשכת של מעמד הביניים גורמים ללא מעט הרהורים על "ירידה מן הארץ". גם אם הדבר לא יתבצע בפועל עצם המחשבות על כך גורמות לנזק רוחני עצום ולסכנה קיומית ממשית. מדוע?
ללמוד רחמנות מהגרמנים? - הרהורים לפרשת כי תצא
הרב אהרן לוי
מקובל לחשוב כי הרחמנות הינה תכונה חיובית המסייעת לקיום הבריאה. ואילו האכזריות גורמת לחורבנה. האומנם? מתי הוכרז לראשונה כי שחיטת בעלי חיים למאכל הינה "רצח טהור של חפים מפשע" ומיהו האחראי לקביעה זו?.
סוד החינוך היהודי - הרהורים לפרשת כי תצא
הרב אהרן לוי
"כן, יהודי אני, ובימים שאבות אבותיו של הג'נטלמן הנכבד היו פראים אכזרים באי נידח, שימשו אבותי ככהנים במקדש שלמה". כך השיב בנימין ד'יזראלי לציר הפרלמנט האנטישמי דניאל או'קנול שהטיח בפניו את מוצאו היהודי. מהו סוד ההצלחה של החינוך היהודי? וכיצד הצליח לחנך את בניו ובנותיו לערכי הרוח בעבר החשוך?.
צוחק מי שצוחק אחרון - הרהורים לחודש אלול
הרב אהרן לוי
סגולות שונות יש במידת הליצנות. היא מסייעת לאדם להתמודד עם משברים והוא נעזר בה כדי להסית מעליו את חיצי הסבל. מדוע הרחיקוה חכמינו זכרונם לברכה?. ובמושב ליצים לא ישב.
מי לימד אותך לנהוג - הרהורים לפרשת מטות
הרב אהרן לוי
קשיים שונים צצים בדרכו של האדם עת יבקש להתקדם אל השלב הבא בעולמו הרוחני, אך הבולט שבהם הינו המחסור במידתיות. פרופורציות בלע"ז. אי המידתיות מלווה כמעט כל אדם בדרכו הרוחנית, גם את אלו שמאז ילדותם אמונים היו על דרך ה'. אלא שאם אלו לוקים בה מה יאמרו אלו שזה מקרוב נכנסו בשערי הקדושה?.
החיים זה לא הכל - הרהורים לפרשת פנחס
הרב אהרן לוי
רוזוולט, הגנרל טוג'ו, אדולף היטלר ויוזף סטאלין, נלחמו ביניהם באכזריות נוראה, למרבה הפלא לכולם היתה משנה מוסרית וערכית המורכבת מאותם ערכים ממש. מה גרם להם להיות שונים כל כך? על מוסר וגנטיקה.
מה בין אלברט איינשטיין ל``פרה אדומה`` - הרהורים לפרשת חוקת
הרב אהרן לוי
כשאדם מאמין נוכח לדעת שתגליות מדעיות מחזקות את אמונתו האם הוא צריך לדאוג?. מה אמר התלמיד לרבי יוחנן לפני שהפכו לגל של עצמות? ומה הקשר בין פרה אדומה למכניקת הקוונטים?. כשהחושים קודמים לאמונה.
חכמת התרנגולת
הרב אהרן לוי
תופעות שונות מתלוות למהפכת התשובה. אחת מהן היא ריבויים של "מומחים לקבלה" ו"רבנים של יום אחד" האם יש להיזהר מהם, ומדוע? וכיצד זה קשור לבניית המשכן?. על חכמה ויראת שמים. (פרשת ויקהל)
לעשות שינוי בחיים
הרב אהרן לוי
לא פעם אנו מחליטים לבצע שינוי בחיינו האישיים, החברתיים או הכלכליים. השאיפה לשינוי היא שאיפה בסיסית ואנושית, המאחדת את המין האנושי על כל מרכיביו. מפלגות רבות בארץ ובעולם נטלו את סיסמת השינוי ורתמו אותה לצורכיהן, מתוך הבנה כי הרצון לשינוי יאחד סביבן את מספר המצביעים הגדול ביותר. למרות זאת, נראה כי מילים לחוד ומעשים לחוד. כולם מדברים על שינוי, אך מעטים מנסים לבצעו, ומתי מעט מצליחים. מדוע...?
היה מודע לרגשותיך
הרב אהרן לוי
עד כמה אתה מודע למערכת הרגשית שלך? נסה לבדוק את עצמך, איך אתה מרגיש - שמח? כועס? מתוח? עצוב? תחושות ורגשות הן נקודות ציון חשובות, המצביעות על המתרחש מתחת לפני השטח. כשיש לנו חום אנחנו מודדים אותו בכדי לדעת עד כמה אנחנו חולים. על פי התודעה היהודית, לפני שנוכל להתחיל ולטפל בבעיות שלנו, עלינו להשתמש ב"מד-חום רגשי" בכדי למדוד מהו בדיוק מצבנו העכשווי.
על מכשירי שמיעה ומשקפיים
הרב אהרן לוי
הפרשנות שאנו מעניקים לאירועי המציאות משפיעה על החלטותינו. האם אנו נוטים לטעות בפרשנות זו? וכיצד הרגיע בלעם את שרי החוץ הנבוכים שבאו ליטול ממנו עצה?. בין יתרו לבלעם.
בלדה לאיש הקטנטן - הרהורים לפרשת שמות
הרב אהרן לוי
מכל מידות הנפש אין שנואה לפני הקב"ה כמידת הגאווה, האם יש תרופה למכתה? ומה משותף לרוברט מקסוול ניקולאי צ'אושסקו ואריאל שרון?.
גברים ממאדים ונשים משיינקין
הרב אהרן לוי
מאז ומתמיד נדרשו מאמצים רבים כדי לייצב את הזוגיות, כשמוסיפים לכך את חזרתו בתשובה של אחד מבני הזוג המצב מסתבך עוד יותר. האם יש סיכוי לזוגיות חצויה זו? על צדק, חכמה ופיקחות.
ראיון עבודה - פרשת מקץ
הרב אהרן לוי
האם גם אנו היינו נוהגים כיוסף בראיון עבודה מסוג זה? האם גם אנו היינו מאפשרים לג'וב מעין זה לחמוק מתחת ידינו?
רק מתבוללים אוכלים סטייקים
הרב אהרן לוי
כשמשרד ראש הממשלה השיק מסע פרסום לעידוד החזרה לארץ סערה יהדות ארצות הברית והפרסומים הופסקו. מה הרגיז אותם כל כך ולמה קל יותר להימנע מאכיל סטייקים קרים?. כשהאמת והנוחות מתנגשים.
לפני שאתם יוצאים לראיון עבודה... הרהורי לפרשת מקץ
הרב אהרן לוי
כשיוסף ניצב בפני פרעה לראיון עבודה הוא מבצע את כל הטעויות האפשריות, האם התקבל? לפניכם טיפ תנכ"י להצלחה בראיון עבודה.
העולם שתק... העולם ישתוק.
הרב אהרן לוי
האם גם אתם חושבים מאמינים שנשיא ארצות הברית יורה לצבאו לתקוף את מתקני הגרעין באיראן? אחרי שתקראו אולי תשנו את דעתכם.
מזל של קבצנים
הרב אהרן לוי
טיבם של מקצועות, שהם מקרבים את לב בעליהם זה לזה. ואם בשאר מקצועות כך, הקבצנות על אחת כמה וכמה. וכל כך למה? לפי שזו מעלה נוספת לה, שהיא מרבה שלום בעולם, פשוטו כמשמעו. אם אינכם מאמינים, צאו לכם בערבו של יום אל מקום האסף הקבצנים, והיווכחו באמיתות דברי.
אחחח.... כמה שהסוכה ``פנאטית``.
הרב אהרן לוי
למרות שחג הסוכות הינו מן השמחים והיפים בחגי ישראל אי אפשר להתעלם מן ה"פנאטיות" שהוא מסמל. מפגש עם שרברב ישראלי בניו יורק הוכיח לי זאת היטב. גאה להיות פנאטי.
איך לשמור על הכסף?
הרב אהרן לוי
העושר מעניק לבעליו תחושת יציבות וביטחון כלכלי אלא שההתמכרות לתחושה זו גורמת לו לדאגות רבות ולחששות מאיבוד הממון המקנה תחושה זו. נע ונד הוא בין שמחת הממון לבהלת איבודו. האם ניתן לעצור את הגלגל? האם ישנה דרך לשימור העושר?. להשתחרר ממילכוד העושר. פרשת עקב)
תבין - האדם הכי מעניין שתוכל אי פעם להכיר הוא... אתה!
הרב אהרן לוי
יש לכם בדיוק את אותם הרצונות ואת אותם תחומי ההתעניינות. אתה ועצמך מונעים בדיוק על ידי אותם הכוחות, ומתרגשים מאותם הדברים. אין בעולם עוד אדם כזה שיוכל להתאים לך כל כך.
הבו לנו מלך ואם אפשר... מדינה. - הרהורים לפרשת שופטים
הרב אהרן לוי
הקמת מדינת ישראל מהווה ציון דרך משמעותי ביותר בדברי ימי העם היהודי. למרות זאת לא כולם רקדו ברחובות כאשר הכריז דוד בן גוריון על הקמתה. מדוע? האם התנגדותם של גדולי ישראל מלמדת על אי הכרה בה? כבר היה לעולמים....
כשהתפילה לא מתקבלת - הרהורים לפרשת ואתחנן
הרב אהרן לוי
כשאנו מתפללים אנו מצפים שהקב"ה יקבלה ויענה לבקשתנו אלא שלא תמיד היא נענית, מדוע? האם ישנה דרך לגרום לה שתתקבל? ומה יקרה אם למרות הכל לא תתקבל?. להתפלל ולהמשיך להתפלל.
איך חיים לנצח?
הרב אהרן לוי
תורת ישראל מלווה את העם היהודי מאז היה לעם. עמים ואמפריות ניסו להשכיחה ולאבדה ולא יכלו לה. מהו סודה הנצחי של תורת ישראל ומדוע ביקש אלברט איינשטיין לפוגש במשה רבנו? (וזאת הברכה)
יום הולדת בט` באב - הרהורים לתשעה באב
הרב אהרן לוי
שמעתי שאשה אחת אמרה שלבן שלה יש יום הולדת בתשעה באב והיא חוגגת אותו ברוב פאר והדר. אמרה שתשעה באב "לא מדבר אליה" ושהיא לא תיתן ללוח העברי לקלקל לה את המסיבה. ולמרות שהייתי צריך לבכות חייכתי ו... שמחתי. הרהורים שמחים לתשעה באב.
דבר לעצמך!
הרב אהרן לוי
דבר לעצמך!
שאלות שרק לדתיים מותר לשאול
הרב אהרן לוי
ניסיונותיו הקשים של האדם והתבוננותו בייסוריהם של אחרים מעלה בליבו תמיהות על הנהגה האלוקית. האם יש מקום ביהדות לשאלות אלו? ולמי אסור לשאול?.
חכמת התרנגולת
הרב אהרן לוי
תופעות שונות מתלוות למהפכת התשובה. אחת מהן היא ריבויים של "מומחים לקבלה" ו"רבנים של יום אחד" האם יש להיזהר מהם, ומדוע? וכיצד זה קשור לבניית המשכן?. על חכמה ויראת שמים. (פרשת ויקהל)
מפגש פסגה בסופר מרקט
הרב אהרן לוי
לעיתים תכופות ההקפדה על כשרות המזון מהווה נקודת חיכוך בין החוזר בתשובה לסביבתו הקרובה. האם ישנה דרך למנוע זאת? והאם הונגרים חוששים מעין הרע? על הקשר בין כשרות המזון וטהרת הנפש. (פרשת שמיני)
``האם הקב``ה יכול לברוא סלע שהוא אינו יכול להרים?``
הרב אהרן לוי
"האם הקב"ה יכול לברוא סלע שהוא אינו יכול להרים?"
אהבת האלוקים דרך הטבע
הרב אהרן לוי
אהבת האלוקים דרך הטבע
מסיבת תה בבית הלבן
הרב אהרן לוי
כשאיומי השמדה מרחפים מעל ראשינו ניטש ויכוח בין מנהיגי האומה באשר לדרך ההתמודדות עימם. האם הוא ניתן להכרעה? האם יש קשר בין שמירת מסורת לתקיפה אמריקאית באיראן. ומה ניתן ללמוד על כך מכוס תה אחד? (פרשת בלק)
אחי גיבורי הכוח
הרב אהרן לוי
מסירות נפשם של חקלאים שומרי שמיטה משמשת עבורנו שיעור מאלף באמונה ובטחון. האם יש ניסיון גדול ממנו? ומה הקשר בין שמיטה לחזרה בתשובה?. על שומרי השמיטה החדשים.
נקמה יהודים ... נקמה!
הרב אהרן לוי
לאחר השואה נתגלו על קירות בית בגטו קובנה המילים "אידן נקמה" כשהן כתובות בדם. עם שיחרורם קיימו מספר קבוצות של ניצולים את צוואת הנרצחים ונאצים רבים חוסלו על ידם. האם יש טעם בנקמה? האם היא מותרת? הנקמה היהודית המתוקה.
האם יש אייפון בגן עדן?
הרב אהרן לוי
בפתח חנות האלקטרוניקה פגשתי ביואל חברי הטוב. כשברכתי אותו לשלום לא השיב לי. הבטתי בפניו, הן היו חמורות סבר ומעיניו ניבט עצב רב. חלפתי על פניו בדממה. בטח זה בגלל שמחר יום כיפור, עברה בי מחשבה. בטח הוא חרד ומייחל למחילה לסליחה ולכפרה שכן יואל חברי אדם ירא שמיים הוא אלא שלמרות זאת לא נחה דעתי. פנים חמורות סבר זה דווקא מתאים לערב כיפור אבל למה עצב? אולי יש לו קרוב משפחה שנהרג במלחמה ההיא?. קולו של בעל החנות קטע את מחשבותי.
עוד שבת אחת ודי - הרהורים לקראת השבת האחרונה של שנת תשע"א
הרב אהרן לוי
"כשם ששופט בשר ודם אינו דן אלא לפי כללים וחוקים הנוהגים במדינתו" - פתח מורי ורבי בדבריו "כך הקב"ה אינו דן את בריותיו לפי חוקים ומשפטים שתיקן להם בתורתו".
הקלות הבלתי נסבלת של התשובה - הרהורים לפרשת ניצבים
הרב אהרן לוי
מה קורה כשבעלי תשובה עוברים לגור בבני ברק? מה גורם לחוזרים בתשובה לחזור לחייהם הקודמים? ולמה כדאי להעזר במדריך כושר באימוני משקולות?. לא בשמים היא.
מלכודת השוחד - הרהורים לפרשת שופטים
הרב אהרן לוי
המאבק בשחיתות השלטונית הביא אל דוכן הנאשמים אנשי ציבור רבים. האם יצליח המאבק? האם תעלם השחיתות? האם ייעלמו מקבלי השוחד?. מסתבר שמתחת לפני השטח מתנהל מאבק איתנים שאיננו מודעים לקיומו כיון שאנו... משוחדים. ברוכים הבאים לעולם השוחד.
לעשות עסקים עם הקב``ה - הרהורים לפרשת ראה
הרב אהרן לוי
רווחים כספיים נאים אינם ערובה לעושר. כדי לזכות לו זקוקים אנו לברכה שתשרה בו. האם ישנה דרך להניח ברכה אל ביתנו? וכיצד ניתן לשתף את הקב"ה בעסקינו? על שותפות עסקית עם בורא העולם.
כל החיים פסיכומטרי - הרהורים לפרשת ראה
הרב אהרן לוי
למרות שחטאו של אדם הראשון התרחש לפני אלפי שנים תוצאותיו משפיעות על אורח החשיבה האנושי עד עצם היום הזה. האם ניתן לנצח אותם? וכיצד זה קשור לחוש הטעם?. על טעם על ריח ועל רוח.
שלום לכיתה א` ול... רופא השיניים - הרהורים לפתיחת שנת הלימודים
הרב אהרן לוי
מסע קניות אינסופי מלווה את פתיחת שנת הלימודים מידי שנה. ילקוטים חדשים, ספרי לימוד עטופים ותקווה גדולה. אם אינכם רוצים להשבית את השמחה אל תבקרו אצל רופא השיניים בימים אלו.
``יאמרו רבם דקרו?`` - הרהורים נוגים בעקבות הסתלקות המקובל הצדיק רבי אלעזר אביחצירא ע``ה
הרב אהרן לוי
עם היוודע דבר הסתלקותו החלו השאלות להכות בחלל הלב ללא רחם. הנהיה כדבר הזה? כיצד קם תלמיד על רבו ורוצחו נפש? וכי יש לך בן ההורג את אביו? האם ניתן להשיב על שאלות אלו?. הרהורים נוגים.
כשרוצחים חוזרים בתשובה - הרהורים לפרשת מסעי
הרב אהרן לוי
החברה המערבית נוהגת בסלחנות בזמרים ואומנים הנתפשים בקלקלתם, נטייה זו נעלמת כאשר מדובר בתופשי התורה. מדוע? האם ישנה דרך לשנות זאת? האם ניתן להפריד בין החיים האישיים לאמנות?. על רוצחים שחוזרים בתשובה.
לחיות ככה ולמות ככה... ככה וככה... - הרהורים לפרשת בלק.
הרב אהרן לוי
ללא ידיעתו הפך ישראל סגל למחזיר בתשובה אלא שאת עצמו לא הצליח להחזיר, מדוע?. מה יכולים "חוזרים בשאלה" ללמוד מבלעם הרשע? ומדוע הם מסרבים לעשות זאת? לחיות ככה ולמות ככה. ככה וככה...
מה בין שעוני רולקס מזוייפים לאנטישמיות? - הרהורים לפרשת בלק
הרב אהרן לוי
כשהניח את שעונו היוקרתי בידי התגלה סודו, הוא היה מזוייף. חייכתי בנצחון. עכשיו אתה מבין מדוע שונאים אותנו? זה לא אנחנו זה השעון שלנו. על שעונים מזוייפים ואנטישמיות. פגישה בהונג קונג.
על טעויות משלמים ובגדול - הרהורים לפרשת חוקת
הרב אהרן לוי
פעמים ובמהלך החיים מאבד האדם את רכושו והברכה מסתלקת ממנו. האם יש לכך סיבה? האם ישנה דרך למנוע זאת? וכיצד זה קשור ליערות האמאזונס? על כפיות טובה ומחירה.
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר