שלום כבוד הרב רציתי לשאול האם יש בעיה לאכול בפסח אורז ושאר קטניות? אשכנזי שאינו אוכל דברים מסויימים, יכול לאכול אצל ספרדי בבית?

">
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שלישי ‏25 ‏ינואר ‏2022  כ"ג בטבת, תשפ"ב
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ שאלות ותשובות \ חגים ומועדים \ פסח \ קטניות לספרדים ואשכנזים
סרטים דומים
סודו של חג החנוכה
המלך בשדה - תובנות על חודש אלול
ט``ו בשבט
על מהות יום ט"ו בשבט וסגולותיו. נמסר בתאריך 25.01.2018
איך לזכות בדין?
לילה של `סדר`
איך להגיע מוכנים לליל הסדר? ומה משמעות ה'סדר' בלילה מיוחד זה. נמסר בתאריך 22.3.2018
``הסגולות החבויות בחג הפורים``
שאלות קשורות
קטניות לספרדים ואשכנזים

שלום כבוד הרב רציתי לשאול האם יש בעיה לאכול בפסח אורז ושאר קטניות? אשכנזי שאינו אוכל דברים מסויימים, יכול לאכול אצל ספרדי בבית?

קטניות לספרדים ואשכנזים
יניב - 14/04/2019 השאלה

שלום כבוד הרב רציתי לשאול האם יש בעיה לאכול בפסח אורז ושאר קטניות? אשכנזי שאינו אוכל דברים מסויימים, יכול לאכול אצל ספרדי בבית?


הרב יקיר לענס תשובה

שלום וברכה,שאלה יפה ואקטואלית שאלת, והתשובהשלמעשה נחלקו בזה הדעות והעדות, ומנהג רוב הספרדים ועדות המזרח לאכול "קטניות" כמו אורז, עדשים, אפונה, חומוס ואף בוטנים או להשתמש בשמן סויה בפסח. אבל מנהג יוצאי אשכנז וכן יוצאי מרוקו שלא לאכול קטניות בפסח (שכבר בראשונים מובא שנהגו לאסור כגון במהרי"ל). "מנהג ישראל תורה הוא" ולכן לא מועיל לאשנזים לעשות "התרת נדרים", כי עדיין מחוייבים למנהג עדתם, שלא ליטוש את מנהגיהם.הסיבות העיקריות לאיסור אכילת הקטניות בפסח הן - א] הדמיון בין תבשילי קטניות לתבשילי דגן, עלול לגרום להחלפה ביניהם‏‏. ב] כיוון שגם ממיני הקטניות היו רגילים לעשות קמח, יש חשש שעמי הארץ יראו שמבשלים ואופים מאכלי קמח קטניות בפסח, ויורו היתר לעצמם לבשל ולאפות בקמח דגן. ג] חשש שמיני דגן התערבבו עם הקטניות בפועל, במיוחד בשדות בהן רגילים לגדל גם דגן וגם קטניות במחזוריות של כמה שנים.לגבי בן עדות המזרח שמארח אשכנזי בביתו בפסח, כמובן שאסור לאשכנזי לאכול ממאכל בעל הבית אם זה הוכן ממיני קטניות. אבל אם האוכל אינו ממיני קטניות, מותר לאכול ואין לחשוש גם אם ידוע לו שבאותו יום בישלו קטניות בכלים (עיין ביחווה דעת ח"ה סי' לב). ויש מחמיריםהאם מותר לאכול בפסח אורז ושאר קטניות? והאם אשכנזי יכול לאכול אצל ספרדי בבית?למעשה נחלקו בזה הדעות והעדות, ומנהג הספרדים לאכול קטניות כמו אורז ולהשתמש בשמן סויה בפסח. אבל מנהג האשכנזים וכן יוצאי מרוקו שלא לאכול קטניות בפסח, ולא מועיל אפילו אם יעשו "התרת נדרים", כי עדיין מחוייבים למנהג עדתם, שלא ליטוש את מנהגיהם. הסיבות העיקריות לאיסור אכילת הקטניות בפסח הן - א] הדמיון בין תבשילי קטניות לתבשילי דגן, עלול לגרום להחלפה ביניהם‏‏. ב] כיוון שגם ממיני הקטניות היו רגילים לעשות קמח, יש חשש שעמי הארץ יראו שמבשלים ואופים מאכלי קמח קטניות בפסח, ויורו היתר לעצמם לבשל ולאפות בקמח דגן. ג] חשש שמיני דגן התערבבו עם הקטניות בפועל, במיוחד בשדות בהן רגילים לגדל גם דגן וגם קטניות במחזוריות של כמה שנים. לגבי בן עדות המזרח שמארח אשכנזי בביתו בפסח, כמובן שאסור לאשכנזי לאכול ממאכל בעל הבית אם זה הוכן ממיני קטניות. אבל אם האוכל אינו ממיני קטניות, מותר לאכול ואין לחשוש גם אם ידוע לו שבאותו יום בישלו קטניות בכלים (עיין ביחווה דעת ח"ה סי' לב).


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
ראש חודש
ספירת העומר
צום עשרה בטבת
חודש אלול
בין המצרים ותשעה באב
שבועות
פורים
פסח
ט``ו בשבט
חנוכה
כיפור
סוכות
ראש השנה
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר