סלי מזון קורונה
קורונה
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שלישי ‏21 ‏ספטמבר ‏2021  ט"ז באלול, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ שאלות ותשובות \ הלכות \ ברכת "שעשני כרצונו"
ברכת "שעשני כרצונו"
רווית - 03/11/2013 השאלה
מדוע נשים אינן מברכות "שלא עשני גבר" בדומה לגברים שמברכים "שלא עשני אישה"?

הרב אברהם להב תשובה
יש להקדים כי תקנת חכמים היא לומר כל בוקר בברכות השחר שלוש ברכות הודאה, ואלו הן "שלא עשני גוי", "שלא עשני עבד". והברכה השלישית: "שלא עשני אישה" והנשים מברכות: "שעשני כרצונו".

התשובה לשאלה שנשאלה היא פשוטה ויחד עם זה עמוקה. צריך לדעת שאין כאן עניין של 'שוביניזם' חס וחלילה, אלא שכיוון שתכלית האדם בעולם הזה הוא לקיים מצוות, ממילא האיש מודה להקב"ה שנתן לו יותר מצוות לקיים ממה שניתן לאישה, שעל ידי זה יוכל להתקרב להקב"ה ולעשות הטוב והישר בשלמות הראויה.

אך האישה לא תאמר "שלא עשני גבר", שהרי היא נצטווית בפחות מצוות מהאיש [-שכידוע נשים פטורות מלקיים את מצוות התורה "שהזמן גרמא"], ומשום כך היא מברכת "שעשני כרצונו", כלומר שמודה להקב"ה על כך שיצר אותה באופן כזה שמצד טבעה היא יכולה לעשות הטוב והישר בשלמות גם בקיום המצוות המוטלות עליה בלבד.

[אגב, מנהג האשכנזיות לברך ברכה זו בשם ומלכות, כלומר שאומרות "ברוך אתה ה'... שעשני כרצונו", אך מנהג הספרדיות לברך ברכה זו בלא שם ומלכות ולכן יאמרו רק "ברוך שעשני כרצונו". והטעם שהספרדים לא נהגו לאמרה בשם ומלכות כיוון שברכה זו לא נזכרה בגמרא ובספרי הגאונים, אלא נתקנה מאוחר יותר].


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר