סלי מזון קורונה
קורונה
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שני ‏19 ‏אפריל ‏2021  ט' בניסן, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ שאלות ותשובות \ הלכות \ נוסח התפילה
נוסח התפילה
אליהו - 14/10/2013 השאלה
למה יש נוסחים שונים לתפילה? ואיזה נוסח צריך להתפלל?
הרב אברהם להב תשובה
אנשי כנסת הגדולה תיקנו את התפילה, אך לא ידוע איזה נוסח בדיוק זה היה. כבר לפני אלף שנה היה בישראל שני נוסחים לתפילה, נוסח אשכנז שהתפללו בו הרבה מהראשונים, ונוסח עדות המזרח שהיה מקובל בארצות המזרח.

לפני כחמש מאות שנה תיקן האר"י ז"ל נוסח מיוחד לתפילה ע"פ הקבלה, נוסח שמתקבל בשמים בכל שתים עשר השערים כנגד שתים עשר השבטים (ובשאר נוסחים כל נוסח מתקבל בשער אחד). אלא שיש ויכוח אפילו מהו "נוסח האר"י". לדעת הספרדים, נוסח עדות המזרח שהם מתפללים הוא ע"פ נוסח האר"י. ואף לדעת החסידים "נוסח ספרד" שהם מתפללים הוא מתלמידי הבעש"ט ע"פ האר"י. וכן לדעת חב"ד נוסח התפילה שתיקן הרב בעל-התניא הוא ע"פ האר"י.

ידוע הוראת הרמב"ן לבנו "שמע בני מוסר אביך ואל תיטוש תורת אימך", ומשום כך מנהג ישראל תורה שכל אחד מתפלל בנוסח שהתפלל בו אביו ואבי אביו וכן הלאה.
אם לא ידוע מה מנהג אביו, יתפלל כמנהג אבותיו: ספרדי יתפלל ב"נוסח עדות המזרח", תימני ב"נוסח תימן", יוצא ליטא ב"בנוסח אשכנז", ויוצא פולין ב"נוסח ספרד".

אגב, בעבר היה מחלוקת אם האר"י ז"ל עצמו היה אשכנזי או שהיה ספרדי, והיום מוסכם שהיה אשכנזי מצד אביו וספרדי מצד אימו. ולכן נהג להתפלל במשך השנה בבית כנסת ספרדי, ובימים נוראים בבית כנסת אשכנזי. זאת הסיבה שיש בצפת "בית כנסת האר"י הספרדי" ו"בית כנסת האר"י האשכנזי".
לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר