סלי מזון קורונה
קורונה
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שני ‏19 ‏אפריל ‏2021  ט' בניסן, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ שאלות ותשובות \ הלכות \ תלמידי רבי עקיבא
תלמידי רבי עקיבא
- 07/04/2013 השאלה
למה נקבע ימי אבלות לכל הדורות על פטירתם של תלמידי רבי עקיבא, הרי הם נפטרו כעונש על שלא נהגו כבוד זה בזה, ומה אנחנו "אשמים"?
הרב אברהם להב תשובה
ביאור עניין פטירת עשרים וארבע אלף תלמידי רבי עקיבא הוא עמוק.
ימים אלו שבין פסח לשבועות בשורשם הם "ימי דין", ודווקא בגלל שהם ימי דין נענשו תלמידי רבי עקיבא, שמידת הדין דיקדקה איתם כחוט השערה מפני שהיו צדיקים. אבל גם בדורות היותר מאוחרים התבצעו מסעי הצלב ושאר פרוגרומים דווקא בימים אלו, שמידת הדין מתוחה מאד. (עיין בספר ערוך השולחן סימן תצ"ג א'. ובמה שהביא מהחוק ליעקב תצ"ג, ג').

אבל עיקר העניין של האבלות בימים אלו, הוא לעורר אותנו לתיקון המידות, בסוד שבע המידות חסד גבורה תפארת וכו', ולגרום לנו להרבות בעשיית חסד אחד עם השני, כדי שנגיע ראויים לחג קבלת התורה, שהרי דרך ארץ קדמה לתורה, ואם המידות לא מתוקנות אין אחיזה במציאות לקבלת החכמה. ולכן דווקא תלמידי רבי עקיבא, שנבחרו משמים להנחיל את תורתו של רבי עקיבא לדורות הבאים, דווקא מהם נדרשה שלמות אמיתית בתיקון המידות, ומכיוון שלא כיבדו זה את זה באופן הראוי לפי דרגתם, כבר נמצאו "פסולים" מלהיות מעבירי תורתו של רבי עקיבא, וממילא כבר לא היה להם עוד מקום בעולם.

והדברים צריכים להיות נר לרגלנו, למלא את חלקינו כראוי כחוליה בשרשרת הדורות, עד שיקויים בנו "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם" - בתוך כל אחד ואחד.


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר