יום העצמאות
יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום ראשון ‏31 ‏מאי ‏2020  י' בניסן, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ חגים ומועדים \ פסח
נמצאו 10 מאמרים בנושא פסח
שישה עשר מי יודע? - סיפור לפסח
עמדנו על ה"רמפה" בבירקנאו, הדשא הירוק ריפד את האדמה הארורה ושיווה לו מראה של פינת חמד שקטה. רמאי הוא הדשא בבירקנאו, ממש כמו שכניו הפולנים, גם הוא שותף סמוי למכחישי השואה. כיצד הוא מעז לכסות על אפרם של מליוני אחי ואחיותי? האם לא למד להבחין בין אדמה לאפר? האם אינו יודע כי אין זה מן הנימוס להצמיח עלים בבית הקברות הגדול בתבל? האם אינו זוכר?. אין זאת אלא שגם הוא מבקש לטשטש בעליו הירוקים את שהתרחש בו? רמאי ארור הוא הדשא בבירקנאו.
החג ה``יהודי`` ביותר בשנה
השנה החלטנו להזמין אורחים לליל הסדר למרות שבדרך כלל אני מעדיף את החגים בסביבה משפחתית בלבד. לא בשבילי, מה פתאום, בשביל הילדים. כדי שישאלו אותי "מה נשתנה?" בנוסח משפחת לוי. לא מכירים? זה הולך בערך ככה:שבכל הלילות אבא בהרצאות הלילה הזה כולו שלנו. שבכל השבתות אנו אוכלים בסמינרים של ערכים הלילה הזה בבית שלנו. שבכל השנה אבא עסוק אם שאר אנשים בארץ ובחו"ל הלילה הזה בבני ברק.
החמץ ואיסוריו
מהו חמץ? הלש קמח מחמשת מיני דגן במים והשהה את הבצק קודם אפיתו כדי שיעור חימוץ, הרי זה חמץ מהתורה. ואלו הם חמשת מיני דגן שחמצם אסור: חיטה, כוסמת (ויש אומרים כוסמין), שעורה, שבולת שועל ושיפון.
ברכת האילנות
'היוצא לשדות או לגנות בימי ניסן וראה אילנות פורחות וניצנים עולים, מברך: 'ברוך אתה ה' אלקינו מלך העולם, שלא חסר בעולמו כלום וברא בו בריות טובות ואילנות טובות ונאות כדי להנות בהן בני אדם'. ואילו לשון הברכה השגורה בפינו היא: ...שלא חסר בעולמו דבר וברא בו בריות טובות ואילנות טובים להנות בהם בני אדם'.
קמחא דפסחא
מנהג בכל ישראל שבימים הראשונים של חודש ניסן גובים 'מעות חיטין' מכל בני העיר כפי אשר תשיג ידם, וקונים במעות אלה חיטים לפסח ומחלקים אותם לעניי העיר, איש כפי צרכיו לפסח. ונותנים להם גם שאר צרכי החג ביין, בשר ודגים, או נותנים להם מעות והם קונים צרכיהם בעצמם.
ניסן - חודש שכולו גאולה
לגאולה קוראים - יציאה מאפילה לאורה. מי שלא ידע טעם שעבוד מעולם, לא טועם טעם של גאולה. ועיקרה של הגאולה - החירות, שבאה מתוך השעבוד. אלמלא היו ישראל משועבדים, לא היו זוכים להיות בני חורין לעולם. וכשנתעבדו - השעבוד עצמו הוליד את הגאולה, ומתוך החשכה בקעה האורה ולא ממקום אחר. וכן אמרו חכמים: 'אמרו ישראל לפני הקדוש ברוך הוא: ריבונו של עולם, אימתי אתה גואלנו? אמר הקדוש ברוך הוא: לכשתרדו במדרגה התחתונה - אותה שעה אני גואל אתכם'.
שבת הגדול
שבת הסמוכה לפסח נקראת 'שבת הגדול', ונוהגים בה כמה מנהגים המיוחדים לשבת זו.
מזל של קבצנים
טיבם של מקצועות, שהם מקרבים את לב בעליהם זה לזה. ואם בשאר מקצועות כך, הקבצנות על אחת כמה וכמה. וכל כך למה? לפי שזו מעלה נוספת לה, שהיא מרבה שלום בעולם, פשוטו כמשמעו. אם אינכם מאמינים, צאו לכם בערבו של יום אל מקום האסף הקבצנים, והיווכחו באמיתות דברי.
ראש חודש ניסן
אחד בניסן שהוא ראש חודש,מעוטר בהרבה עטרות וגדול על כל שאר ימות השנה. כיון שהוא ראש לחודש שהוא ראשון לכל חודשי השנה, ובו בחר ה' לחנוכת המשכן והתחיל בו להשרות שכינתו בישראל, ובו נאמרו שמונה פרשיות למשה, ובו יתחילו בע''ה להקריב קורבנות מילואים בבית המקדש השלישי שיבנה במהרה בימינו.
זמני פסח
לוח הזמנים לפי שעון קיץ שנת תשע"ו
1
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
ראש חודש
ספירת העומר
צום עשרה בטבת
חודש אלול
בין המצרים ותשעה באב
שבועות
פורים
פסח
ט``ו בשבט
חנוכה
כיפור
סוכות
ראש השנה
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר