שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום חמישי ‏21 ‏אוקטובר ‏2021  י"ז בתשרי, תשפ"ב
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע
נמצאו 10 מאמרים בנושא פרשת שבוע
שורש חטא העגל
בפרשת השבוע "כי תשא" מסופר על "חטא העגל" ושבירת הלוחות ע"י משה רבינו. בהקשפה ראשונה נראה ש"חטא העגל" היה עבודה זרה ממש שהשתחוו לאלוהים אחרים. אמנם בפנימיות הדברים יש סוד גדול ומוסר השכל בצידו...
לאחר כל העליה הזו
לאחר מעמד הר סיני בפרשת השבוע שעבר דומה שבפרשתנו – פרשת משפטים – ישנה לכאורה נחיתה לא מרופדת לעבר העולם היום יומי. אם במעמד הר סיני חזר עם ישראל לדרגתו של האדם הראשון לפני המעידה בעץ הדעת הרי שפרשתנו נידונים הנושאים הארציים ביותר, כמו נזיקין, הלוואות, השבת אבידה, משכונות, וכו'. מה עניין 'הירידה' הזו להר סיני?
מדוע כלולים בתורה חוקים אשר אין השכל משיגם
בכל שנה בהגיענו לפרשת 'חוקת', פוגשים אנו בציווי על פרה אדומה (!) אשר תכליתה לטהר את היהודי מטומאת מת. כלומר, יהודי נגע במת או שהה עם מת תחת קורת גג אחת אין הוא רשאי להגיע לאיזור בית המקדש בירושלים (כמו גם למשכן במדבר) אלא לאחר שהוא נטהר מטומאתו זו; ואיך נטהרים? פשוט...לוקחים פרה אדומה, שוחטים אותה, שורפים אותה...את אפר הפרה, לתוך השריפה הזו משליכים אזוב, עץ ארז ושני תולעת, 'מערבבים' יחד עם מים ואת מי אפר הפרה האלה מזים על האדם המיטהר...ברור, לא? זאת ועוד אותו אדם שמכין את אפר הפרה הוא עצמו נטמא. כלומר, פעולת הכנת האפר מטמאת את העוסק בה (איש טהור עד לעיסוק באפר) בעוד בכוחו של האפר לטהר את הטמא, מטמא את הטהור ומטהר את הטמא...
פרשת יתרו – מה, אתה לא שומע?
ידוע שלא רק עשרת הדיברות ניתנו בסיני אלא כל התורה כולה. בכל שנה מעניין המעבר החד הזה שבין פרשת יתרו לבין פרשת משפטים. אם בפרשת יתרו מדובר על מעמד הר סיני בו כל ישראל הגיעו לדרגת נבואה קרובה מאד לזה של משה רבנו הרי שפרשת משפטים מדברת על העניינים הארציים ביותר - דיני נזיקין (רכוש ונפש), דיני שומרים, הלוואות, הלנת שכר וכו'. אך זהו בדיוק העניין. אין תחום בחיים אותו התורה אינה מכסה. התורה היא תורת אלוקים וככזו גם העניינים הנמוכים והגשמיים ביותר הם בעצם טומנים בתוכם את חכמתו של הבורא.
פרשת יתרו - אחדות
"ויחן שם ישראל נגד ההר" (יט, ב) לא נדבר על שם הפרשה, נדבר על מה שמביא את הגאולה. הדבר שבזכותו קיבלנו את התורה, הדבר שבחסרונו חרב בית מקדשנו... רש"י אומר על הפסוק : כאיש אחד בלב אחד
גילוי האור מתוך החושך
בפרשת השבוע "וישב" מסופר על יוסף הצדיק שאולץ לעזוב בחטף את בית אביו ואת ארץ מולדתו במבחר שנותיו..
שם שמיים שגור בפיו - וישב
שם שמים שגור בפיו “וירא אדוניו כי ה’ איתו וכל אשר הוא עושה ה’ מצליח בידו" (בראשית ל”ט, ג') במדרש כתוב: "מלחש ונכנס מלחש ויוצא..." כלומר: כל מה שיוסף עשה, היה מתפלל תוך כדי לה' ומבקש ממנו, והיה מצליח.
נקודה טובה - פרשת וישב
"איננו גדול בבית הזה ממני ולא חשך ממני מאומה כי אם אותך באשר את אשתו, ואיך אעשה הרעה הגדולה הזאת וחטאתי לאלוהים" (ל"ט, ט')
מליון דולר - פרשת ויצא
"ויעבוד יעקב ברחל שבע שנים ויהיו בעיניו כימים אחדים באהבתו אותה" (בראשית כ"ט, כ').
רגע של מחשבה, מודעות והעצמה אישית לאור פרשת השבוע - תולדות
אהבת ההורה לבן, עומדת מעל לכל, והתורה מלמדת כי גם כלפי הילד שסרח יש לנהוג באהבה ובחיבה, לקרב ולהראות גילויי אהבה כנים. כדי לשמור על הקשר שבין ההורה לילדיו, שהוא קשר טבעי בלתי ניתן לניתוק. מי יודע, אולי ביום מן הימים ייפתח הלב ואפשר יהיה גם להשפיע.
1
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר