יום העצמאות
יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום ראשון ‏31 ‏מאי ‏2020  י' בניסן, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ זוגיות ונישואין \ תוכנה של שתיקה
תוכנה של שתיקה
21/02/19 שורשים

בס"ד

תוכנה של שתיקה

 

אפשר שכיש דין ודברים בין שניים כגון: בני זוג, הורה וילד, חברים, מטפל ומטופל, האחד מעלה דברים בפני השני והשומע משתתק ואינו משתף פעולה בשיחה, השתיקה מביאה את המדבר לחוסר וודאות והעדר שליטה במצב.

מה פישרה של שתיקה זו? ומה נכון לעשות במצב שכזה?

ישנן שלושה אפשרויות שמאפיינות שתיקה.

  1. שתיקה ילדית – השומע הקשיב לדברים והם הביאו אותו למצב רגשי ברובד נמוך, לא מסתדר לו שהוא במצב המשתמע מהדברים הנאמרים, קשה לו עם זה. כאן הזמן שהוא משתתק כמו ילד שלא מוצא את עצמו בחברת שיח של מבוגרים, הוא מגונן על עצמו באמצאות שתיקה זו. במצב שכזה צריך להניח לשותק עם עצמו כדי שיצליח להתרומם ממצבו הרגשי הנמוך ולחזור לעצמו, לאחר מכן הוא יחזור להשתתף בשיחה.
  2. שתיקה של תובנה – השותק שומע את הדברים, לוקח לעצמו זמן לעבד את הנאמר ולייצר תובנות מעשיות עבורו, זאת כדי להגיע למקום נכון וטוב יותר. זוהי שתיקה איכותית וחשובה וצריך לאפשר אותה.
  3. שתיקה התנגדותית – השומע קולט אמירות ומסרים שאינם מוצאים חן בעיניו, יכול שהוא אף כועס על כך, זה מפגיש אותו עם דברים וחוויות שאינו רוצה לפגוש בהם. שתיקתו תהיה כלי בידו לא לאפשר להיכנס לחוויותיו ותחושותיו, הוא בוחר לשתוק כמי שאומר לעצמו, "שימשיך לדבר, אני מתנגד ולא מסכים לכל מה שנאמר".           אם נפריע לשתיקה זו, השותק יגיב בתקיפות והקשר בין השניים ייסוג לאחור. (גם בין מטפל למטופל יש קשר טיפולי). ההתמודדות עם שתיקה זו תהיה באמצעות שילוב שיחה עם אדם שלישי, תוך כדי השתיקה, כדי לאוורר את המתח ולעורר אצל השותק עת הנושא לתגובה ואפילו קלה שתאפשר להיכנס עמו לדין ודברים.

נמצא שיש פער משמעותי במהותה של השתיקה ובהתנהלות הנגזרת מכל סוג של שתיקה, צריך ללמוד לזהות את מהותה של השתיקה.                                                        אבחנה של השתיקה יכולה להתבצע באמצעות תקשורת אמפתית.                                  על האמפתיה במאמר אחר.

נכתב ע"י הר' בועז הלוי – יועץ נישואין 0548426793    bbhalevi@gmail.com     


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר