יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שני ‏10 ‏אוגוסט ‏2020  כ"ב בסיון, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ זוגיות ונישואין \ שינוי בדפוסי תקשורת
שינוי בדפוסי תקשורת
07/02/19 שורשים

שינוי בדפוסי תקשורת

מערכות יחסים מתקיימות בראש וראשונה במסגרת של תקשורת בין אנשים, מכאן שתקשורת הינה מרכיב חשוב בנישואין, דפוסי התקשורת בין בני הזוג הם מאפיינים רבי השפעה על היחסים ביניהם. מגוון מדדים של תקשורת טובה נמצאים בקורלציה חזקה עם שביעות רצון זוגית, והם מנבאים שביעות רצון עתידית.

מצד שני נחקרו מאפייני תקשורת שליליים ונמצא כי קשיים בתקשורת בין בני זוג ינבאו חוסר שביעות רצון מהנישואין הן בטווח יומיומי, והן לטווח הארוך.

בני זוג שאינם מתקשרים בצורה יעילה, ורוב הצרכים הקשורים למסגרת חיי הנישואין שלהם, אינם באים על סיפוקם, זה הרי בדרך כלל משום שחסרים להם מיומנויות הנחוצות לתקשורת יעילה.

שינוי בדפוסי התקשורת יעשה בחמישה מישורים:

1. הקשבה – הקשבה אמפטית, דהיינו לא להיות שקוע בניתוח המילים או ההתנהגות או במה שאני הולך לומר. אלא שמירה על קשר עין בלי הסחת דעת, והתרכזות רק במה שהשני רוצה לומר.

זוהי טכניקה שניתנת ללמידה ולעבוד עליה באופן זוגי. ניתן להתאמן על כך ע"י חזרה על עיקרי המסר של השני בסיום דבריו.

1. ביטוי עצמי – הצהרות עצמיות אפקטיביות. המאפיין את כך יהיה, התחלת הביטוי באני (לא זה או אתה), צריך לדבר בהווה (אני רוצה, אני מבין), מדויק, ישר, וללא עודף מילים ( ללא מניפולציות כמו "אתה לא מאמין מה קרה לי"), התייחסות למעשה ולא לעושה.

2. מילוי בקשות – צריך לדעת מתי לבקש, לוודא שהשני פנוי למלא בקשות, הבקשות צריכות להיות ברורות, מוצגות כ"אני רוצה" ולא אני צריך, וקשורות להווה.

3. משוב – האחד עושה משהו חיובי ומזין את המערכת ביניהם בדבר חיובי, תגובת השני למעשיו יהיה המשוב, התגובה יכולה להיות בפעולה, אמירה או מחווה.

משוב חייב להתייחס למעשה ולא לעושה, הן במשוב שלילי, כדי לא לפגוע אישית באדם, הן במשוב חיובי, כדי לא לחסום אפשרות למשוב חיובי גם בזמן מתח. שכן אם נתרגל להתייחס לעושה ולא למעשה, לא נהיה מסוגלים להעביר משוב חיובי בזמן מתח.

הבהרה!!!

לא תמיד מה שהאחד אומר, השני הבין את כוונתו, משום שהשפה שונה, צורת הביטוי שונה. ע"כ צריך השומע לעשות הבהרה של הדברים באמצעות חזרה על הדברים או באמצעות שיקוף.

נכתב ע"י הר' בועז הלוי יועץ נישואין 0548426793 bbhalevi@gmail.com


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר