שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום רביעי ‏08 ‏דצמבר ‏2021  ה' בכסלו, תשפ"ב
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ מה שהיה היה- שליטה עצמית
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
מה שהיה היה- שליטה עצמית
06/11/18 שורשים

ידוע שהתנא הגדול רבי עקיבא היה רועה צאן עד גיל ארבעים, ובעל דעות קדומות נגד חכמי ישראל. בגיל ארבעים הוא פנה ללמוד, והאיר את שמי היהדות לדורות. ומעשה היה ברבי עקיבא שהיה יושב ושונה לתלמידיו, ונזכר מה שעשה בצעירותו. כיצד עברו עליו ארבעים שנות חיים לריק. ובמקום להצטער ולבכות, הוא אמר "מודה אני לפניך ה' אלוקי, ששמת חלקי מיושבי בית המדרש, ולא שמת חלקי מיושבי קרנות בשוק".  כלומר מה שהיה היה, ומעכשיו הכל יתוקן!

בפרשת השבוע תולדות אנו פוגשים ביעקב ועשיו. והנה במשך שנים אהב יצחק אבינו דווקא את עשיו, שהיה סבור שהוא הבן המוצלח, היודע לשאול שאלות בהלכה ומכבד אב. והוא הבן הראוי לברכה. ולפתע הכל מתערער, ומסתבר שבשמיים חשבו אחרת וייעדו אחרת; הבן הצעיר קיבל את הברכות והמבוגר נדחה לנצח. או אז הבין אביו שהשאלות ההלכתיות ("כיצד מעשרים את המלח?") היו מסווה ומרמה לקבל את ברכות אביו, ובשדה עשה עשיו מעשים אשר לא ייעשו.

ואז, מה נאמר? "ויחרד יצחק חרדה גדולה עד מאד", ואמרו חז"ל "יותר מחרדה שחרד על גבי המזבח [כשנעקד ע"י אברהם]"!, כיוון שכאן ראה מה גדול כוחו של השקר! שיכול האדם להאיר לו פנים שישים שנה – ולבסוף מתברר שסובבוהו בכחש וברמיה.

וכיצד מגיב יצחק, קדוש עליון, האם יקלל ויזעף? חלילה. הוא שואל וחוקר ומגלה שבן זה אף אינו בכור; את הבכורה מכר לאחיו וזלזל בעבודת הקודש, ובדין מגיעות הברכות ליעקב. ובו במקום יצחק עורך תפנית – ואומר על יעקב האח הצעיר "גם ברוך יהיה". יצחק מבין שמהשמים סובבו שכך יהיה ואינו מתרעם על איש. אינו כועס על יעקב שבא במרמה במקום אחיו, ולא על רעייתו שבשליחותה הלך. וכן לא על עשיו שעד עתה העמיד לו פנים, ולהיפך הוא עוד מעניק לו ברכה.

אצל אנשים גדולים אין במזווה "סחורה" ושמה כעס. במקום זה יש הפקת לקחים, בניה מחדש, ומבט קדימה. ואם מתברר ליצחק שהבן הצעיר הוא המעולה והראוי, אז מכאן ואילך שולחו אביו לייסד את עם ישראל, כשהוא מלווה בברכות אב נאמנות!

כמה יכולים אנו ללמוד מאבותינו הקדושים, ואף את הדבר הזה, שכאשר נבחן לאדם שעשה טעות, עליו לקום ולשנות כיוון, ומאחר שעתה יודע הוא את האמת, מעכשיו הוא ינהג לפיה!  

 

 (ע"פ מאמר של הרב שלום מאיר הכהן ולך, מעיין השבוע פר' תולדות)


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר