יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שני ‏23 ‏נובמבר ‏2020  ט' בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ התפעל
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
התפעל
17/10/18 יואל ברדוגו

מכירים את השיר: "קום והתהלך בארץ, בתרמיל ובמקל.....?

בשיר הזה אנו זוכים להיזכר רק בימי זיכרון וביום השואה למרות שבו טמון שורש קיומנו...אך מה לעשות זהו טבעו של אדם.... שנזכר בשורשו רק במקרים או ימים מיוחדים....

השורה הפותחת את השיר לקוחה מפרשת השבוע – פרשת לך לך – בה אומר הקב"ה לאברהם אבינו: "קום התהלך בארץ לאורכה ולרוחבה כי לך אתננה".

מדוע לא נאמר לאברהם 'קום לך..':? הרי 'התהלך' הוא מלשון סביל (התפעל) שמשמעו שמישהו מוליך את אברהם ולא שהוא הולך בכוחות עצמו.

מסביר הנצי"ב (רבי נפתלי צבי יהודה ברלין, 1850) "...משום שהיה הליכת אברהם בארץ לא בדרך הטבע אלא בכח אלוקי...." כלומר, בהחלט כן. אברהם לא הוליך בכוחות עצמו אלא הקב"ה מוליך אותו לאורכה ולרוחבה של ארץ ישראל. מה זה נוגע לנו?

ממשיך הנצי"ב: "כך יהיה ישוב הארץ ע"י ישראל אבל (אלא) בעזר אלוקי..."

בשהותי בארצות הנכר שנים רבות היתה לי עמיתה לעבודה ממוצא גרמני שבהשכלתה היא ד"ר לכימיה. לולי כנס מדעי מסוים בו היתה חייבת להשתתף לא היתה לה כל סיבה לבקר בארץ ישראל. נפעמת ונרגשת, סיפרה היא לי את חוויותיה ואת רגשותיה. לא רק שחיים בארץ שלכם, היא אומרת, אלא משגשגים בצורה שלא נראית במקומותינו. כמות השמחה, יופי הרחובות, העסקים, המסעדות, הטכנולוגיה, הרמה האישית של האנשים שפגשתי – כל אלה ממחישים שאין כאן מהלך טבעי, היא אומרת

לא יכול להיות, היא ממשיכה, שבמשך 52 שנים בלבד (זה היה גילה של המדינה אז), אשר כולם מלאים הצקות מסביב, הושגו הישיגים אלה. כולם מכירים בעובדה שאתם, עם הספר, עם חכם. אך כמה חכמים אתם יכולים להיות? כמה חזקים אתם יכולים להיות?

העוצמה וההתרגשות בהם היא אמרה את הדברים נשארו איתי לאורך זמן. חשבתי לעצמי, מדוע איני נפעם כמוה? על כך עונים חז"ל: "אפילו בעל הנס אינו מכיר בניסו" (מסכת נידה לא.)

מסכם הנצי"ב את דבריו: "כל זה הוא לימוד וידיעה לדורות, וכבר אמרו חז"ל 'מעשה אבות סימן לבנים, שהאבות המה שורש לאומה הישראלי, וכל מה שיש בפירות האילן ישנו בשורש מעין זה, אלא שאינו מתגלה יפה אלא בפרי האילן. כך כל מה שאירע לאבות בדרך הילוכם מתגלה זה הענין יפה בבניהם אחריהם".

 

שבת שלום


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר