יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום ראשון ‏29 ‏נובמבר ‏2020  ט"ו בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ חשיבות עליונה - לדוגמא האישית - פרשת השבוע פנחס
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
חשיבות עליונה - לדוגמא האישית - פרשת השבוע פנחס
05/07/18 פלוני

הקריאה המפורסמת ''אַחֲרַי'' מקורה בפרשתנו.

כאשר מבקש משה לבחור את המנהיג הבא לעם, הוא מציב תנאים – שיהא זה אדם כמוהו אשר לא ישב בביתו וישלח את חייליו להלחם, אלא יעשה כמעשי שנלחמתי אישית בראש העם בסיחון ובעוג מלך הבשן (רש"י בשם המדרש(

תכונה זו של דוגמא אישית המהווה השראה ומקור לרוח התלהבות והתנדבות כוחה בשדה הקרב חשוב עד למאד, שכן היא מפיחה בלוחמים רוח קרב ומוטיבציה ההכרחיים לניצחון.

אך גם בתחום הרוחני יש חשיבות עליונה לדוגמא האישית. וכן פירשו חכמי המוסר את המימרות בפרקי אבות "הוא היה אומר". הוא – רק כאשר אותו חכם אכן מימש והשיג את אותן מעלות ודרגות היה אומר. כל עוד לא הופנמו הדברים בלבו פנימה והפכו לחלק ממנו, עדיין אין לו את הרשות והסמכות לומר זאת לאחרים.

ואכן גדולי התורה אשר חינכו בעולם הישיבות את תלמידיהם היו תמיד דוגמא חיה ואנושית לכל התביעות והאתגרים הרוחניים אשר הציבו בפני תלמידיהם.

וכך פירשו את לשון הכתוב "שפתי כהן ישמרו דעת ותורה יבקשו מפיהו כי מלאך ה' צבאות הוא" (מלאכי ב', ז'). אם דומה הרב למלאך ה', יבקשו תורה מפיו, ואם לאו – אל יבקשו (מסכת מועד קטן י"ז ע"א). כמובן שאין הכוונה שעל הרב להפוך למלאך בעל כנפיים... אלא כשם שהמלאך אין לו משלו מאומה, וכל כולו ומהותו עשיית רצון בוראו, כך גם על הרב והמלמד להיות נקי מידות ותוכו ומהותו שליחות להעביר תורה בטהרתה לתלמידיו.

לכן נתקיים בנו "רוחי אשר עליך ודברי אשר שמתי בפיך לא ימושו מפיך ומפי זרעך ומפי זרע זרעך אמר ה' מעתה ועד עולם".

שבת שלום, הרב יוסף ברוק


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר