יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שני ‏30 ‏נובמבר ‏2020  ט"ז בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ לעשות עסקים עם הקב``ה - הרהורים לפרשת ראה
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
לעשות עסקים עם הקב''ה - הרהורים לפרשת ראה
25/08/11 הרב אהרן לוי

"לא באתי הנה רק כדי להתברך" - פתח האיש בדבריו, "באתי הנה כדי להציע לאדמו"ר שותפות. אמנם אינני חסיד אך מאמין אני כי לאדמו"ר ישנם זכויות רבות שסגולתן שהן משביחות את התשואה. אני מעוניין להציע לאדמו"ר שותפות, חצי חצי, הרב ישקיע את מחצית הסכום ואני את המחצית השניה, אני אנהל את העסקים וברווחים נחלוק בשווה".

 

האדמו"ר חייך, נהנה  מיושרו והעזתו ו... הסכים. "תנאי אחד יש לי" - אמר לו האדמו"ר, "שותפים לא מחליטים לבד. כדי להחליט על צעדיך תידרש להסכמתי". "מסכים" – השיב האיש והאדמו"ר הורה להפקיד בידיו סכום כסף.

 

לפני שנפרדו שאל השותף "רבי מה לקנות בכסף?". "פרוות, כמה שיותר פרוות ובכל הסכום" – השיב האדמו"ר וברכו להצלחה ולשלום.

 

סחר האיש בפרוות כמצוות שותפו ובתחילה ההצלחה האירה לו פניה.  אלא שהתהפך הגלגל ואירופה המעודנת החלה לסלוד מפרוות. קמפיין נרחב נגד השימוש בהן שטף את היבשת בסערה ובעקבותיו פחת באחת הביקוש לפרוות ומכירם צלל לתהומות.  הגיע הדבר לידי כך שעלות אחסנתן הגבוהה בלבד גרמה להפסדים רבים.

 

במר ליבו פנה האיש לאדמו"ר וביקש את רשותו למכור את הסחורה במחיר מוזל וזאת כדי לצמצם את ההפסדים, הרבי סרב בתוקף  – "סיכמנו שהחלטות מקבלים יחד נכון?, אל תמכור".

 

כאשר מחיר הפרוות הגיע לשפל החל האיש להרהר אחר רבו. "אולי הרבנים מבינים בתורה" רינן האיש בפני חבריו "מה שברור זה שבעסקים הם כנראה לא מבינים כלל. הכול קורס, מתמוטט והוא לא מסכים למכור. אתם מבינים?".

 

במשך תקופה לא קצרה שכבה הסחורה במחסניו כאבן שאין לה הופכין אלא שאז לפתע  הכול התהפך. הביקוש לפרוות התגבר, בעיקר לסוג הפרוות בהן סחר ומחירן נסק . במברק ששלח לרבו הודיע האיש כי המחירים עלו והוא מעוניין להיפטר מן הסחורה מהר ככל האפשר. הרבי סרב. "סיכמנו שמחליטים יחד. אל תמכור" נכתב בתשובה.

האיש היה מתוסכל. "מה רוצה הרבי? המחירים עלו, אפשר לכסות על ההפסדים, למה לא למכור?". אבל הוא הבטיח לא להחליט לבד וקיים. לאחר כמה שבועות כשהאמירו מחירי הפרוות התברר לו כי מחירן עלה במאות אחוזים על המחיר בו נקנו. בתזמון מושלם הגיע מברק מהרבי בו נכתב "עכשיו למכור, למכור את הכול ומהר".

 

הוא הגיע אל האדמו"ר ונכנס לחדרו כשחיוך על פניו. "איך העסקים שלנו?" – שאל הרבי. "מצויינים" – השיב האיש "לא יכול להיות יותר טוב". לאחר שסיפר לו על הרווחים הגדולים כחכח האיש בגרונו ואמר – "רבי אני מבקש סליחה". "מדוע אתה צריך לבקש סליחה" -  תמה הרבי. "אני אסביר" – השיב.

 

- "בתחילה כשהכול היה בסדר סמכתי על הרבי בעיניים עצומות, העסקים פרחו, קניתי בזול ומכרתי ביוקר, היה נפלא. אלא שאז הכול התהפך, המחירים צנחו ומחיר האחסון עלה על שווי הסחורה ולמרות חוסר ההיגיון הכלכלי הרבי סרב למכור. אני מתבייש לומר אבל... קצת הרהרתי אחר הרבי... אמרתי דברים שלא צריך לומר. עכשיו כשאני רואה עד כמה צדק הרבי אני מבקש סליחה ורוצה לעשות עם הרבי שותפות חדשה".

 

הרבי חייך - "אני שמח שלא הפסדת על ששמעת לעצתי" – אמר והוסיף "עכשיו קח את חלקי ברווחים ותן אותם לצדקה. אני שמח שהשותפות שלנו הצליחה אבל אינני מעוניין בשותפות נוספת". "מדוע?" תהה האיש.  הרבי חייך  -  "אתה שוואַכע שותף [שותף חלש] אני לא יכול לעשות איתך עסקים".

 

הוא שב לביתו כשעגמומית על פניו. "מה קרה? לאן נעלמה השמחה" -  שאלה אשתו. "הרי יצאת מכאן בשמחה גדולה ומדוע נפלו פניך? האם הפסדת את הכסף?" – "לא הפסדתי את הכסף" ענה האיש "הפסדתי את השותף".

 

עסקים עם הקב"ה

בפרשת ראה מזהיר  משה את בני ישראל כי עם כניסתם לארץ ישראל לא יוכלו להקריב קרבנות בכל מקום שתאבה נפשם כי אם בבית המקדש בלבד. בנוסף לזאת הוא מלמדם כי הם נדרשים לשתף בשמחתם את הלוויים באומרו "כי אם לפני ה' אלוקיך תאכלנו במקום אשר יבחר ה' אלוקיך בו אתה ובנך ובתך ועבדך ואמתך והלוי אשר בשעריך...".

 

ציווי זה חוזר על עצמו מספר פעמים לאורך הפרשה ומשה אף מזהירם שוב ושוב שלא ישכחו את הלויים בשמחתם באומרו: "השמר לך פן תעזוב את הלוי כל ימיך על אדמתך". גם כאשר הוא מצווה אותם על המעשרות חוזר משה ומזהירם על איסור שחכת הלוויים באומרו:"והלוי אשר בשעריך לא תעזבנו כי אין לו חלק ונחלה עמך". מיד לאחר מכן מבאר משה לישראל את סיבת הדבר באומרו "ובא הלוי כי לו חלק ונחלה עמך... ואכלו ושבעו למען יברכך ה' אלוקיך בכל מעשה ידך אשר תעשה".

 

בפסוקים אלו מגלה משה לישראל את סוד השותפות עם הבורא. הוא קובע כי יש באפשרותם ליצור שותפות עם הקב"ה ולהכניס ברכה במעשי ידיהם. שני צדדים יש בשותפות זו,  האדם יביא עימו את המעשה - "מעשה ידך אשר תעשה" והקב"ה יוסיף  את הברכה - "למען יברכך ה' אלוקיך". האדם אחראי למעשה והקב"ה לברכה. אלא שלהצלחת השותפות ישנו תנאי. כדי ששותפות זו תעלה יפה נדרש האדם לשתף את הלווים ברווחי מעשיו. אי שיתופם יגרום להסתלקות הבורא מן השותפות ואף להסתלקות הברכה.

 

אמרו נא לי חברים... כיצד היינו מגיבים לו היינו מבחינים באדם שזכה לברכת ה' עקב שיתוף הלווים ברווחיו אלא שנותן הוא להם את חלקם בעין רעה ומכנה אותם בכינויי גנאי.

 

כיצד ייראה בעינינו אדם שזכה לברכת ה' על  שחלק מממונו ללויים אלא שכאשר הוא  פוגש בהם מטיח לעברם "לכו לעבוד פראזיטים". האם יודע הוא כי כל ברכתו בעסקיו מקורה בלויים אלו? האם יודע הוא כי אם חלילה תתגשם משאלתו והלויים "ילכו לעבוד" ולא יזדקקו עוד למתנותיו יפסיד הוא את ה"שותף" האלוקי ואת ברכתו?.  

בימים אלו כאשר נשמעות בחלל הציבורי קריאות נגד תופשי התורה – הלווים של דורנו. כדאי לנו לזכור כי הדרך "לגמור את החודש" אינה עוברת בצמצום התמיכה בלומדי התורה. ההפך הוא הנכון. צמצום זה יוביל להסתלקותו של השותף האלוקי. הסתלקות זו סגולה יש בה,  היא הופכת את השאלה "כיצד לגמור את החודש" ל"כיצד מתחילים את החודש".

 

המעשרות התקציביים אותם מעניקה מדינת ישראל ללומדי התורה הם שמותירים את השותף האלוקי במחנינו והם שגורמים לברכתו.

 

אם בכל זאת יש מי מבינינו שעדיין מעדיף לכנותם "פראזיטים/עלוקות/ סחטנים/ אוכלי חינם/ משתמטים או חיים על חשבון הציבור, לפחות שלא יאמר זאת בקול כדי שהשותף שלנו לא ישמע זאת. הוא לא יאהב את זה.

 


נתקבלו 1 תגובות
פרסמו יותר מאממרים כאלה??

נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר