יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום ראשון ‏29 ‏נובמבר ‏2020  ט"ו בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ פרשת חקת - לב מן הסלע
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
פרשת חקת - לב מן הסלע
19/06/18 הרב רז הרטמן

מים מן הסלע.  רפואה מן הנחש.  כפרה ממיתת הצדיקים.  מעז יצא מתוק.  אם יש פרשה של עומק הלב, של אור מתוך החושך, זו פרשת חוקת.  זאת התורה – אדם כי ימות באהל – שאין התורה ניתנת אלא למי שממית עצמו עליה, ואז וחי בהם.  יש זרימה של מים בפרשה זו שהולכת ישר מאחדותו של ה' דרך החיים והמוות, השלום והמלחמה עד שאנו עומדים בפתחה של ארץ ישראל.  הכל סובב סביב נקודה שאיננו יכולים להבין בפעולה האלוקית בעולם. 

כך המדרש פותח את דיבורו על הפרה האדומה:  "מי ייתן טהור מטמא לא אחד?" – רק האחד יכול לברוא דבר אחד שמטמא טהורים בזמן שהוא מטהר את הטמאים.  ולכן תשובתינו לשאלה "מה טעם יש בה?" היא שזהו חוק וגזירה – דבר עמוק וחקוק בנו שאין אנו יכולים להסביר.  הנחשים באים לנשוך אותנו על סרבנותינו, והרפואה – להסתכל על נחש הנחושת.  מי שהביא לנו את המוות, דמותו מובילה אותנו לחיים.  לא שהנחש מרפא, כפי שהגמרא מזכירה לנו, אלא שהוא מכוון את הסתכלותינו למעלה לשורש החיים.  יש דבר אחד המאחד את החיים המטורפים והסוערים שלנו, כמו המים הזורמים ממקום למקום ותמיד מחוברים – מים חיים שינם יכולים להטמא – והמציאות הזו, המציאות האלוקית, יכולה להפך מוות לחיים, טומאה לטהרה, סלע למים.  לקבל מהמים הטהורים האלה שנזרקים מלמעלה – זוהי תפילתינו ומאוויינו.  "מקוה ישראל ה'".

כל כך חזקה היא נקודה זו שלפעמים היא גם משברת – את התפיסות והעמדות שהיו עד עכשיו..  עד לפרשה זו משה רבינו הוא האדם העליון שחיבורו לארץ ישראל ולאמונה אינה ניתנת לערעור.  אך אחרי הפרשה הזו – הדברים פחות חד-משמעיים.   למרות שעמדתו אצלינו לא השתנתה, בכל זאת גם שם בגובהי הרוחניות – אין אדם יכול לחיות חיים שלמים בלי ליפול.  המטהר נטמא, כמובן שלא בדרגה של הטמא, ובכל זאת אנו בוכים השבוע – על מרים על אהרן ועל משה. כמובן שגם מפה יוצא תיקון, לימוד – ומיתת הצדיקים מכפרת, מטהרת, פותחת אותנו למקום חדש.  כמו בשיר אחד משלושת השירים החבויים בפרשה זו -  "וממתנה נחליאל ומנחליאל במות.  ומבמות הגיא אשר בשדה מואב ראש הפסגה ונשקפה על פני הישימן."  נחלים למעלה לבמות, מבמות למטה לגיא ושוב לראש הפסגה.  ובכלם באר של מים מלווה אותנו לרוות את געגועינו לחיבור, לתורה, להבנה.  לפתוח לנו את הלב.

אחד הדרכים שזורמת בפשטות בפרשה היא דרך השירה.  יש שירה מפורשת "אז ישיר ישראל". אך יש גם כזו שכתובה בספר מלחמות ה', וגם זו שאומרים המושלים – ואזכורם יוצא באופן אורגני מן הזרימה של החיים.  כאילו בלי סיבה התורה עוזבת את הסיפור וזורקת אותנו למקום הלא-אינטלקטואלי שהחיבור בה אינו הגיוני.  זה מקום שאנו גם יכולים לגעת – מקום השירה שמשחררת את צורך ההבנה ובמקומה באה רחבות הלב.

כי הלב שלנו הוא גם טמא – אפילו לפעמים טמא מת.  הוא לב אבן, סגור ברגשותיו והבנותיו, ומחפש שמישהו יפתח אותו, שיזרמו המים שבתוכו החוצה להשקות עם רב.  ואכן בפעמים הראשונות, להוציא את המים היינו צריכים את התורה שתהיה כפטיש שמפוצץ את הסלע – מכה בו כדי שמשם יזובו מים מתוקים.  אך פה יש חוק אחר – חקיקה שנעשית על ידי הדיבור הרך ולא המכה החזקה.  וכמה הלב צריך את הדיבורים הרכים האלה כדי להיפתח – דיבורים של התבודדות ותפילה, של תורה מתוקה, של אהבה ורפואה.  אכן מעז יוצא אז מתוק, ומטמא טהור, ומהכאבים הגדולים ביותר אפשר להרגיש גם נחמה והמתקה. 

עתה, בכניסתינו לחודש ועוד חודש של עזות וקושי, חום שורף וחורבן העבר, עמֵנו גם צריך לב חדש, לב ששופע מים, שבו הדיבור הוא חזק יותר מכל מקל או נשק.  אנו צריכים דיבורים חדשים שפותחים  את רוחנו שיוצאים מן הלב וזורמים אל הלב.  ואז נראה עם שלם מיטהר מטומאתו, משליך מעליו את קליפות גלותו ומגלה אהבה ואור במקום האטימות.  עכשיו אנו קרואים לדיבור, לתפילה, לפתוח את ערוץ השירה.  "וזרקתי עליכם מים טהורים וטהרתם מכל טמאותיכם ומכל גלוליכם אטהר אתכם.  ונתתי לכם לב חדש ורוח חדשה אתן בקרבכם והסרתי את לב האבן מבשרכם ונתתי לכם לב בשר."

             

               שבת שלום וחודש טוב

רז


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר