שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום חמישי ‏24 ‏יוני ‏2021  ט"ז בסיון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ סיפורים \ הברית המוזרה
שאלות קשורות
מצוות ``והגדך לבנך``

האם "מצוות והגדך לבנך" נאמר גם למי שאין בנים אלא בנות? ומה עם מי שאין לו ילדים?

מאמרים דומים
ופרוש עלינו סוכת שלומך
חג סוכות בפתח... ותכל'ס עדיין לא ברור לנו מה העניין של הסוכה? כי אם העניין להיזכר בניסים שעשה לנו ה', כמו "ענני הכבוד", אז למה אי אפשר לשבת בבית בנחת ולהיזכר משם...?
חובת התלמידים
חובת התלמידים [ליום היא"צ ולזכרו של בעל הסולם]
החג ה``יהודי`` ביותר בשנה
השנה החלטנו להזמין אורחים לליל הסדר למרות שבדרך כלל אני מעדיף את החגים בסביבה משפחתית בלבד. לא בשבילי, מה פתאום, בשביל הילדים. כדי שישאלו אותי "מה נשתנה?" בנוסח משפחת לוי. לא מכירים? זה הולך בערך ככה:שבכל הלילות אבא בהרצאות הלילה הזה כולו שלנו. שבכל השבתות אנו אוכלים בסמינרים של ערכים הלילה הזה בבית שלנו. שבכל השנה אבא עסוק אם שאר אנשים בארץ ובחו"ל הלילה הזה בבני ברק.
כא` באדר יום הילולת הרבי אלימלך מליזענסק זי``ע - סגולות לפרנסה
סגולות עצומות לקראת חג הפסח לשפע גשמי בזכות רבי אלימלך מליזענסק זי"ע ב-כא' באדר יום הילולת הרבי אלימלך מליזענסק זי"ע , ישב המגיד מקוזניץ וסיפר בשמו 3 סיפורים שהם מסוגלים לפרנסה להכניס את הפסח בקלות מאוד מומלץ ביום הילולת הצדיק - כא' באדר, שכל אחת מאתנו תספר בבית שלה את שלושת הסיפורים ואלו הם :
הבו לנו מלך ואם אפשר... מדינה. - הרהורים לפרשת שופטים
הקמת מדינת ישראל מהווה ציון דרך משמעותי ביותר בדברי ימי העם היהודי. למרות זאת לא כולם רקדו ברחובות כאשר הכריז דוד בן גוריון על הקמתה. מדוע? האם התנגדותם של גדולי ישראל מלמדת על אי הכרה בה? כבר היה לעולמים....
הברית המוזרה
16/01/18 הרב יקיר לענס

חברים יקרים!

השבוע חל האזכרה של סבא שלי (אבא של אמא שלי) רבי רפאל אבוהב, שנפטר בהזעקה הראשונה של מלחמת המפרץ ג' בשבט  18 בינואר 1991, היום השני למלחמת המפרץ, שב סבא לביתו מהשיעור הקבוע בו למד מדי יום חמישי אצל הרב רפאל הילל, כאשר נשמעה האזעקה הראשונה נגד טילים ברחבי הארץ. בהתרגשות שנוצרה, סבא הרב רפאל אבוהב לקה בלבו. כוחות ההצלה לא הורשו לצאת לטיפול, מאחר שהוראות פיקוד העורף (אז- הג"א) אסרו על יציאת כוחות מחשש למתקפה כימית. בנו, הרב יצחק אבוהב ניסה לסייע לשווא, וסבא נפטר כשהוא בן 62. מקרה זה עורר פולמוס הלכתי, אשר תועד בספר נס להתנוסס על מלחמת המפרץ מאת הרב יצחק זילברשטיין.

סבא היה מוהל וחזן מאוד מפורסם בתל אביב, רציתי לשתף אתכם בסיפור מדהים שקרה לו, כפי שהוא סיפר 

"הטלפון במשרדי צלצל. "הלו" נשמע קולה של אשה. "שלום וברכה" עניתי. "האם זה המוהל רפאל אבוהב?" "כן, מי מבקש?" "שלום, האם אתה פנוי מחר ל"ברית מילה?" "מתי והיכן?" שאלתי. "בעיר חולון, 7.30 בבוקר", ענתה. "בשמחה", עניתי. "יופי"! אז קבענו מחר בכתובת... בשעה 7.30 בדיוק, משפ' גולן, אני מבקשת לדייק, תודה"! כך הסתיימה השיחה המוזרה, אך הנחתי שהיא פשוט מתרגשת, בכל אופן, כתבתי את הפרטים ויצאתי ממשרדי. למחרת יצאתי מיד אחרי תפילת "שחרית", עצרתי מונית ולאחר כ 20- דקות הגעתי לכתובת היעודה. להפתעתי לא היה זה אולם שמחות ואף לא בית כנסת. היה זה בית פרטי בשכונה אמידה, על הדלת היה כתוב: "משפחת גולן". דפקתי קלות על הדלת וזו נפתחה מיד, "שלום לך, אני מתנצל אך ממש מאוחר לי". אמר בעל הבית ויצא מיד. "נעים מאד! אני גברת גולן, בעלי כבר יצא?" אמרה האשה, "גם אני צריכה לצאת אך אל דאגה, המטפלת תגיע בעוד כרבע שעה להחליף אותך עם יובלי... תספיק לערוך את ה"ברית" נכון?" "יובלי...??" "אהה... יובלי זה התינוק שאותו אתה אמור למול". "כבר קראתם לו שם"? תמהתי. "כן. האמת שלא רצינו בכלל לערוך "ברית" כיון שאיננו קשורים כלל לסממנים יהודיים, אך בסוף שגיא ואני החלטנו שאולי בכל זאת כדאי, אתה יודע... שלא יתבייש מחבריו כשיגדל". הבנתי ש"שגיא" זה בטח "אבי הבן" שהיה כאן לפני מספר דקות, אמרתי: "אי אפשר לערוך כך "ברית מילה"! מי הסנדק? היכן אבי הבן? איפה מניין??" "ככה אי אפשר בשום אופן לעשות ברית". "מניין?? גם ככה כבר מאוחר לי מאוד, אני מבקשת שתתחיל עם ה"ניתוח" הזה כי עוד דקה

שתיים, גם אני יוצאת." נכנסתי לחדרו של התינוק, פרשתי את כלי המילה על שידת ההחתלה והבטתי בתינוק הישן. דמעות רותחות זלגו להן מתוך עיניי, לא האמנתי כי כך נכנס ילד יהודי בבריתו של אברהם אבינו... הערתי את יובלי בעדינות, הושבתיו על ברכיי ותוך שאני משמש כסנדק, כמוהל, כאבי הבן והמברך, וכך מלתי אותו. מצאתי את עצמי יושב עם התינוק בזרועותיי ובוכה כמו תינוק. בכיתי עליו, בכיתי על צער הגלות ועל כך שיש בארץ ישראל יהודים כל כך רחוקים משורשיהם, מאמונת אבותם... בכיתי על כך שמי יודע לאן יגיע הילד הזה, איזה מן חינוך הוא יקבל... גם בכיתי על כך שאיננו מבינים עד כמה יש לדון את אחינו הרחוקים לכף זכות... כך עברה לה כמחצית השעה עד שלפתע נכנסה המטפלת. היא התנשפה והתנצלה על כך שאיחרה תוך כדי ריצה לחדרו של יובלי. לפתע היא ראתה אותי, אדם חרדי יושב ומנסה, ללא הצלחה, להסתיר את דמעותיו שעד עתה זלגו ללא הרף. "מי אתה?" שאלה. "אני המוהל אבוהב", עניתי. "אהה... נכון, שכחתי לגמרי. גב' גולן אמרה לי שיובלי עובר היום "ניתוח" קטן, אז מה שלומו? איך הוא מרגיש?" "יהיה בסדר, אני צריך לצאת כבר", אמרתי ויצאתי ללא שהיה נוספת. אותו יום סיפרתי למשפחתי על ה"ברית" המוזרה הזו ולאחר זמן פרח הדבר מזיכרוני. כמוהל בתל אביב ערכתי אלפי בריתות, תודה לא-ל, במשך יותר משלושים שנה.

לאחר כ-12 שנים, נכנסו למשרדי ברבנות בתל אביב אשה ובנה, הם נראו כאותם שאינם שומרים תורה ומצוות, אך כאלה נכנסו פעמים רבות למשרדי. "האם אתה המוהל הרב אבוהב?" שאלה האשה. "כן, ומי אתם?" שאלתי. "אני גב' גולן מחולון, האם אתה זוכר אותנו?" אמרתי שלא, והיא המשיכה: "לפני כמעט 13 שנים הזמנו אותך לערוך "ברית" ליובלי שלי, השארנו אותך איתו עד שהגיעה המטפלת"... ברגע אחד הכל חזר אלי. "כיצד ניתן לשכוח ברית שכזו? בודאי שאני זוכר"! "יובלי" כבר היה נער יפה תואר, גבה קומה. "מה אוכל לעזור לכם"? "בני זקוק לעזרה! כבר זמן מה שהוא מתעקש לפגוש את "המוהל" שלו, איני יודעת מה לעשות, אז הבאתי אותו אליך", אמרה ופנתה כעת לבנה, "זה המוהל, עכשיו אתה מרוצה"?! "אני רוצה לדבר עם הרב ביחידות", אמר. משיצאה אימו של יובל, מיד פרץ הוא בבכי ואמר: "אני רוצה תפילין, רוצה שבת, ויותר מהכל אני רוצה ללמוד תורה"!! קמתי אליו, חיבקתיו ונשקתיו, עודדתי אותו ושאלתי: "מה הבעיה"? "הוריי"! ענה נחרצות. קראתי לאימו ואמרתי לה: "לבנך אין שום בעיה ואינו זקוק לעזרה, הוא בסך הכל רוצה ללמוד תורה". "אני יודעת! כבר היינו אצל פסיכולוגים ואנשי מקצוע רבים וכלום לא עזר... כולם אומרים שעלינו לעשות מה שטוב לילד, לכן באנו אליך, האם תוכל ללמדו תורה"?! "שוב מצאתי את עצמי יושב ובוכה כתינוק, הפעם בכיתי משמחה,

אז אליהו מלאך הברית הקב”ה שולחו שיראה גם אנשים רחוקים מכל מורשת יהדות, עדיין נשאר בהם ניצוץ, אשריהם ישראל

חודש טוב ובשורות טובות,

באהבה

יקיר לענס - מנהל מרכז שורשים


נתקבלו 3 תגובות

הרב יקיר תמיד אתה יודע לגעת בנימי הלב הפנימיים ביותר.למדתי שדמעות יש להם השפעה גם לאחר שנים רבות. בהערכה רבה חגית

הרב יקיר תמיד אתה יודע לגעת בנימי הלב הפנימיים ביותר.למדתי שדמעות יש להם השפעה גם לאחר שנים רבות. בהערכה רבה חגית

נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
השגחה פרטית
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר