שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שלישי ‏22 ‏ספטמבר ‏2020  ו' באב, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ סיפורים \ השגחה פרטית \ מוכר היין
שאלות קשורות
סגולות חנוכה

מה חשוב לעשות בימי חנוכה חוץ מלהדליק נרות?

מאמרים דומים
``יאמרו רבם דקרו?`` - הרהורים נוגים בעקבות הסתלקות המקובל הצדיק רבי אלעזר אביחצירא ע``ה
עם היוודע דבר הסתלקותו החלו השאלות להכות בחלל הלב ללא רחם. הנהיה כדבר הזה? כיצד קם תלמיד על רבו ורוצחו נפש? וכי יש לך בן ההורג את אביו? האם ניתן להשיב על שאלות אלו?. הרהורים נוגים.
מפגש פסגה בסופר מרקט
לעיתים תכופות ההקפדה על כשרות המזון מהווה נקודת חיכוך בין החוזר בתשובה לסביבתו הקרובה. האם ישנה דרך למנוע זאת? והאם הונגרים חוששים מעין הרע? על הקשר בין כשרות המזון וטהרת הנפש. (פרשת שמיני)
כאב ויסורים - הסיבות ,היחס ותגובות עליהם
אחת החידות הסתומות, שהיהדות התלבטה בהן משחר קיומה, הוא ענין הסבל בעולם. הנביאים וחכמי ישראל בכל הדורות התלבטו בעצם השאלה הזו, וביותר בשאלת אי-הצדק של 'צדיק ורע לו, רשע וטוב לו'. מצינו במקרא ובחז"ל ניסוחים שונים לשאלה זו, ויש מי שכתב, ששאלת הגמרא על צדיק ורע לו רשע וטוב לו היא יותר עמוקה וחזקה משאלת החכמים והנביאים אשר שאלו על עניין זה . להלן מספר דוגמאות על ניסוח השאלה העמוקה הזו במקרא: 'מדוע דרך רשעים צלחה'; 'כי רשע מכתיר את הצדיק, על כן יצא משפט מעוקל'; 'הנה אלה רשעים ושלוי עולם השגו חיל'; 'את הכל ראיתי בימי הבלי, יש צדיק אבד בצדקו, ויש רשע מאריך ברעתו'; 'אשר יש צדיקים, אשר מגיע אליהם כמעשה הרשעים, ויש רשעים, שמגיע אלהם כמעשה הצדיקים, אמרתי שגם זה הבל'; ועל כולם כל ספר איוב, שמוקדש לשאלה זו.
שאלות שרק לדתיים מותר לשאול
ניסיונותיו הקשים של האדם והתבוננותו בייסוריהם של אחרים מעלה בליבו תמיהות על הנהגה האלוקית. האם יש מקום ביהדות לשאלות אלו? ולמי אסור לשאול?.
מוכר היין
פונדקו של דוד היה מפורסם בכל ישובי הסביבה . האצילים והפריצים אהבו להכנס אל הפונדק ולהיטיב את ליבם במטעמים ערבים וללגום יין חריף וטעים. גם היהודים אהבו את דוד בגלל טוב ליבו ונכונותו לעזור תמיד לכל אדם, אשר יבקש את עזרתו.
מוכר היין
12/01/18 הרב יקיר לענס

 

פונדקו של דוד היה מפורסם בכל ישובי הסביבה . האצילים והפריצים אהבו להכנס אל הפונדק ולהיטיב את ליבם במטעמים ערבים וללגום יין חריף וטעים. גם היהודים אהבו את דוד בגלל טוב ליבו ונכונותו לעזור תמיד לכל אדם, אשר יבקש את עזרתו.

 ***

ליל שבת. דוד מסב עם משפחתו ליד שולחן השבת המכוסה במפה לבנה, נרות בפמוטי כסף על השולחן ולידם חלות אפויות היטב , בקבוק יין וגביע כסף וכל מיני מעדנים ומטעמים . בין מנה למנה שרים דוד ובניו , וכולם מקשיבים בהנאה לדברי התורה, הנשמעים מפי האב והילדים.

והנה לפתע דפיקה בדלת.

"מי זה יכול להיות בשעה זו?" שואלים בני הבית. "הן שבת היום והגויים יודעים , כי בשבת סגור הפונדק!"

דוד נגש לפתוח את הדלת, והנה חיל לפניו ובפיו בקשה:

"אדוני , הקצין העומד בראש פלוגת החיילים, שהגיעה הערב כדי לגרש את המורדים הפולנים, מבקש לקנות יין משובח".

"אני מצטער מאוד", השיב דוד, "אך שבת היום ליהודים וביום זה אין באפשרותי למכור לך דבר".

החיל עזב את הבית בפנים זעומות, ואילו בני המשפחה המשיכו את סעודת השבת בנועם.

כששמע הקצין את תשובת החיל, אמר בזעם:

"יהודי חצוף! אני אראה לו מה פרוש לסרב לקצין. חזור אליו", פנה אל החיל, "ואמור לו , כי אם לא ימכור לי את היין, יתלה עוד הערב על עץ גבוה בכיכר".

כעבור זמן קצר חזר החיל אל הקצין ובידיו צרור מפתחות. לתמהון הקצין סיפר החיל, שהיהודי אמר , כי, כיוון ששבת היום אסור לו לעסוק במסחר וממכר, אולם הוא מוכן למסור לקצין את צרור המפתחות של חנותו כדי שהקצין יוכל לקחת יין כאוות נפשו. הקצין התפלא מאוד לשמע הדברים: כמה מוזר הוא יהודי זה , המוכן לתת את כל אשר בחנותו ובלבד שלא יחלל את שבתו!

"מעונין אני לראות את היהודי המופלא הזה, אדם המוכן להפקיר את כל רכושו בכדי שלא להפר את מצוות דתו! מעניין מאוד!" אמר הקצין בהתפעלות ויצא לראותו. כשהגיע אל הפונדק, קבלו דוד בסבר פנים יפות והזמינו לשבת ליד השולחן וכבדו במעדני השבת. הקצין אכל בהנאה ממאכלי השבת הערבים והתבונן בהתפעלות במראה המרהיב סביבו: זוהר השבת שקרן מכל פנה בבית, מהשולחן הערוך בהרחבה, מזיו הנרות שדלקו בחמימות, ובעיקר מעיניהם המאירות של בני המשפחה.

דוד קם ממקומו והביא לאורחו הקצין בקבוק יין משובח, והקצין שאל בתמיהה:

"הגד לי, מה קרה לך? איך העזת לסרב למכור לקצין בכיר יין ולא חששת מפניו, ועכשיו הנך מגיש לי בקבוק יין!"

"הקדוש ברוך הוא, מלך מלכי המלכים", השיב דוד , "אסר עלנו לעסוק במסחר ביום השבת ולכן לא חששתי. אך עכשיו כיבדתיך כאורחי לשבת".

הקצין התפעל מאוד מהיהודי האמיץ והנאמן, המוכן לסכן נפשו למען שמירת מצוות התורה, הוא הוציא מארנקו מטבעות זהב ונתן אותם ליהודי בעד האירוח הנאה ועבור היין המשובח אמר.

אך דוד היהודי סרב לקבל.

"חלילה לי, הרי אמרתי לך!  כי אסור לי למכור בשבת, אך מוכן אני לתת לך את היין כמתנה".

כולו התפעלות , עזב הקצין את ביתו של דוד היהודי לאחר שרשם את שמו בפנקסו , והוא מהרהר בלבו  "אכן אנשים מיוחדים במינם הם היהודים ולא כפי שחשבתי עד היום "

 

לאחר זמן רב כאשר דכאה מרידת הפולנים חזר הסדר לשרור במדינה.

 

דוד עומד ליד דוכנו, מוזג יין ומוכר דברי מאכל לכל הנכנסים לפנדקו. והנה לפתע קבצת שוטרים מתפרצת פנימה.

"בשם החוק את העצור" פנה המפקד אל דוד נדהם

מדוע? מה עשיתי? במה מאשימים אותי? שאל דוד בפחד.

זאת יגידו לך כבר במשטרה. עתה בוא איתנו.

כבול באזיקים הובל דוד לתחנת המשטרה ואשתו וילדיו ממררים אחריו בבכי

בעת החקירה טען החוקר כי דוד היה אחד מראשי המורדים בקיסר. כיון שבפונדקו היו מתאספים ראשי המורדים לתכנן תכניות מרידה ודאי שגם היה שותף להם החוקר הראה לו מסמך שנתפס אצל מנהיג המורדים ובו כתוב שהיו נפגשים בפונדקו

ודוד טען: אנשים רבים היו מתאספים בפונדק שלי כיצד אוכל לדעת על מה הם משוחחים?

אך לא עזרו לו כל טענותיו והוא הושלך לתא כלא קטן ומחניק.

ענש כבד היה צפוי לדוד על החשד שחשדו בו, ודבר זה היה יכול להשפיע על היחס לכל יהדי רוסיה.

ישב לו דוד בתא הכלא ושפך את לבו לפני הקב"ה באמירת תהילים , והתפלל שירחם עליו ויפר את עצת המעלילים עליו ושיצא זכאי במשפט הקשה העומד להיערך נגדו.

והנה לפתע נשמע ברקע צלצולן הכבד של מפתחות הכלא ודלת התא נפתחה, ולתוך התא נכנס המפקח הראשי של בתי הסוהר של רוסיה הדור במדיו המצוחצחים. מדליות ואותות הצטיינות על חזהו ואחריו הלכו ביראת כבוד הסוהרים והשוטרים.

"אסיר מספר 70622! קום על רגליך!"  צווה מפקד הכלא.

דוד קם על רגליו.

"במה מאשימים אותך?" שאל המפקח,

דוד החל לספר את סיפורו בקול רועד מהתרגשות כי חושדים בו שבפונדקו התייעצו המורדים וכי הוא היה שותף למרד:

"איך אני יכול לדעת על מה מדברים אלו שבאים לפונדקי? אני חף מפשע" סיים דוד ופרץ בבכי .

המפקח התבונן בו בסקרנות

"אמור לי האם שמך דוד ויש לך פונדק בעיר הסמוכה?"

דוד הביט במפקח בהשתוממות – מאין הוא יודע את שמו ועיסוקו...

"היודע אתה מי אני ?" שאל המפקח,

"התזכור אותו ליל שבת שהייתי בביתך בהיותי קצין ובקשתי ממך למכור לי יין ואתה סירבת בטענה שאינך רוצה לחלל את השבת, מאז עבר זמן רב, עליתי בדרגה והתמניתי למפקח בתי הסוהר במדינה, אך לא שכחתי אותך, את יושרך ומסירותך למען דתך. ואני שמח שעכשיו אוכל לעזור לך ולהוכיח את צדקתך."

בית המשפט היה מלא מפה למפה אנשים רבים סקרנים לשמוע מה ייגזר בדינו של דוד בעל הפונדק.

לפתע השתרר שקט באולם בית המשפט, השמש הכה בפטישו וכל הנוכחים קמו על רגליהם. המפקח הראשי של בתי הסוהר נכנס לאולם ועלה על דוכן העדים.

"כבוד השופטים!" פתח את דבריו. "באתי לפניכם היום כדי להעיד על ישרו של יהודי זה העומד לפניכם היום למשפט", וכך החל לספר את כל אשר ארע לו כשהיה אצל דוד בליל שבת.

"בטוח אני שאדם כזה לא ייתן יד לפשע ולא ימרוד, חלילה, במלך" סיים את דבריו. השופטים התרשמו מאוד מדבריו של המפקח וזיכו את דוד מכל אשמה והוא שוחרר חופשי לביתו .

דוד שב לביתו כשהוא מוקף בבני משפחתו וידידיו אשר שמחו בשמחתו, לבם היה מלא תודה להקב"ה על הצלה המופלאה. ומאז השתדל דוד ביותר בשמירת השבת וכבודה והיה נוהג לומר תמיד

"שבת סגולה יקרה

להינצל מכל צרה

אם נכבדה ונשמרה

לא נדע שום צרה".


 


נתקבלו 1 תגובות
מאז שקבלתי על עצמי לשמור שבת, ואני סוגרת את העסק שלי בשבת, (מסעדה) העסק שלי התחיל לפרוח, אני מרוויחה פי 2 ממה שהרווחתי עד היום..

נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
השגחה פרטית
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר