יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שישי ‏03 ‏יולי ‏2020  י"ד באייר, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ חגים ומועדים \ ראש השנה \ לתפוס ראש-לקראת ראש השנה
שאלות קשורות
תקיעות שופר
האם נשים חייבות לשמוע תקיעת שופר בראש השנה? (וכמה תקיעות חייבות לשמוע)
סימנים בראש השנה
מה העניין באכילת ה"סימנים" בראש השנה?
עשרת ימי תשובה
מדוע התשובה מיוחדת בימים אלו יותר מכל השנה?
תשליך

יש לי כמה שאלות על תפילת "תשליך"; מה המקור שלה? האם חובה לומר אותה ליד חוף הים? מה לגבי נשים אם צריכות גם להגיד? ועד מתי אפשר לאמרה?

כל נדרי

שלום, רציתי לשאול שאלה בנוגע לתפילת כל נדרי ביום כיפור, לפני יותר משלוש שנים התחייבתי לקרוא כל יום פרק שירה עד שאתחתן, ואני רוצה להפסיק עם זה. השאלה שלי האם תפילת "כל נדרי" שאשתתף בה (אי"ה) ביום כיפור הבעל"ט תתיר לי להפסיק את ההתחייבות. תודה על המענה.

מאמרים דומים
תקיעת שופר בחודש אלול
מיום שני של ראש חודש אלול ועד ערב ראש השנה, תוקעים בשופר בכל יום אחרי תפילת שחרית, ארבעה קולות: תקיעה, שברים, תרועה, תקיעה.
חודש אלול - ימי רצון
אלול הוא האחרון בחודשי השנה לפני ראש השנה. וראש השנה הוא יום הדין לכולם, לפיכך נקבע חודש אלול לתשובה ובו מרבים באמירת סליחות ותחנונים לפני ה'.
מנהגי חודש אלול
קצת מנהגים של חודש אלול...
צוחק מי שצוחק אחרון - הרהורים לחודש אלול
סגולות שונות יש במידת הליצנות. היא מסייעת לאדם להתמודד עם משברים והוא נעזר בה כדי להסית מעליו את חיצי הסבל. מדוע הרחיקוה חכמינו זכרונם לברכה?. ובמושב ליצים לא ישב.
חובת התלמידים
חובת התלמידים [ליום היא"צ ולזכרו של בעל הסולם]
לתפוס ראש-לקראת ראש השנה
29/09/16 שורשים

אנחנו עכשיו בסוף חודש אלול, רגע לפני ראש השנה, מה המשמעות?
הטבע של האדם לשאוף כל הזמן להיות במקום גבוה יותר, ברוחניות וגם בגשמיות, להצליח יותר, להשיג מטרות - וזה נקרא בחינת - ראש.ראש זה המקור של כל הכוח. וברוחניות, אם אדם רוצה לנהוג נכון וחלחשוב נכון, צריך להגיע לראש.
וכדי להגיע לבחינת הראש - צריך את חודש אלול. בחודש אלול יש אפשרות לאדם בכל יום ויום של החודש למחוק את הלא נכון, את ההרגשות הלא נכונות, את ההתנהגויות הלא נכונות ואת המחשבות הלא נכונות. לכן אומרים בראש השנה "שנהיה לראש ולא לזנב", ראש זה הבסיס של החים, הבסיס של החיים האמיתיים. הזנב זה בעצם העולם הזה, עם כל מה שמשמשע, הטבע, ההנהגות.. העניין של התשובה הוא להגיע למטרות הנכונות. מה זה הראש הנכון? מהם המחשבות הנכונות? 
המחשבות של ההתקרבות לה' יתברך, לחשב כל דבר שיהיה לרצון הבורא.
היצר מנסה להסית את האדם מלהתקרב לה' יתברך, ומתחבא בכל מיני מצבים שנראים טבעיים, שנראה כאילו איחן בהם השגחה. כאילו זה המציאות ואין מה לעשות.
והעבודה של האדם זה לדעת שיש פה מחשבה אחרת, מחשבה אלוקית, מחשבה מבוררת ואמינה. אמנם זה לוקח זמן לפתח מחשבה כזו, אבל כשמצליחים , זה נכס יקר ערך לכל החיים, יש לו הרגלים חדשים נכונים, הרגלים חדשים שמתחילים בראש השנה.
אפשר עוד בימים שנותרו מאלול להספיק למחוק את כל הדברים הלא נכונים, לכתוב לעצמנו במחשבה רעיונות חדשים, יסודות נכונים ובריאים, יסודות שילוו אותנו בכל מצבי החיים. 
אחד הדברים שאנחנו יכולים לראות באופן מוחשי, זו הנטייה לעצבנות ולכעס. קורים דברים - בטבע - ביקש טובה מחבר ולא קיבל מה שרצה, מהו התקלקל וכו'..., דברים בטבע שמביאים את האדם לנסיון כזה. ומי שמגיע לידי כעס, מפסיד הפסד גדול, זה נראה נכון וטוב לכעוס באותו הרגע, אבל יש לזה מחיר, אפשר להפסיד מזה.
זה ההבדל אם מתנהגים לפי הראש או לא לפי הראש. ראש זה השכל, צריך לשלוט על השכל, להסתכל קדימה מה ההשלכות של הפעולה. בזמן כעס בדרך כלל לא רואים את ההשלכות, היצר מסית את האדם, הוא חושב שהוא צודק, ולא מעניין יותר מזה כלום.
מה העיצה? - לחשוב אם זה רצון הבורא. יכול להיות שאני צודק, אבל האם זה רצון הבורא? ואם זה לא רצון הבורא, לא כדאי לעשות זאת. - זה נקרא ראש השנה. אם מתנהגים עם הראש, מרוויחים את כל השנה. זה רווח גדול, גם לשנה הבאה וגם לשנים הבאות. וזו בעצם ההכנה לקראת ראש השנה.

ומהי הדרך הנכונה להגיע לבחינת ראש? אמרו חז"ל "אמרו לפני מלכויות כדי שתמליכוני עליכם". אמרו לפניי פסוקיי מלכויות, ואז תקבלו את המלוכה שלי - של ה'. מה המשמעות? שכדי שנוכל להשיג משהו צריך לדבר את זה , להביע את זה. לא מספיק רק לחשוב את זה כדי שזה יחדור ויהווה בסיס. צריך לחזור על זה הרבה פעמים.
ומה עיניין ההמלכה והמלוכה? המלך הוא שולט, כך גם האדם צריך להרגיל את עצמו להיות מלך, לשלוט על היצר שמנסה להפריע לו ולהטריד אותו, צריך לזכור שהוא מלך, ושהוא שולט על המחשבה שלו, על ההרגשה שלו, על מערכת היחסים הסביבתית.

(מתוך "אור התורה" הרב מן זצוק"ל)


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
ראש חודש
ספירת העומר
צום עשרה בטבת
חודש אלול
בין המצרים ותשעה באב
שבועות
פורים
פסח
ט``ו בשבט
חנוכה
כיפור
סוכות
ראש השנה
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר