יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שני ‏30 ‏נובמבר ‏2020  ט"ז בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ פרשת שמות - מסירות נפש
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
פרשת שמות - מסירות נפש
31/12/15 שורשים

"וַיֹּאמֶר מֶלֶךְ מִצְרַיִם, לַמְיַלְּדֹת הָעִבְרִיֹּת, אֲשֶׁר שֵׁם הָאַחַת שִׁפְרָה, וְשֵׁם הַשֵּׁנִית פּוּעָה.  וַיֹּאמֶר, בְּיַלֶּדְכֶן אֶת-הָעִבְרִיּוֹת, וּרְאִיתֶן, עַל-הָאָבְנָיִם:  אִם-בֵּן הוּא וַהֲמִתֶּן אֹתוֹ, וְאִם-בַּת הִוא וָחָיָה. וַתִּירֶאןָ הַמְיַלְּדֹת, אֶת-הָאֱלֹהִים, וְלֹא עָשׂוּ, כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר אֲלֵיהֶן מֶלֶךְ מִצְרָיִם; וַתְּחַיֶּיןָ, אֶת-הַיְלָדִים... וַיְהִי, כִּי-יָרְאוּ הַמְיַלְּדֹת אֶת-הָאֱלֹהִים; וַיַּעַשׂ לָהֶם, בָּתִּים." (א, טו - כא)
ורש"י אומר, בתי כהונה ולוויה ומלכות שקרויין בתים, כהונה ולויה מיוכבד, ומלכות ממרים.
שפרה (יוכבד) ופועה (מרים)  עבדו במסירות נפש, למרות כל הקושי של הגזרה, כתוב שהן עשו את המוטל עליהן ולא רק זאת, אלא הוסיפו והיו מספקות להן מזון  - כתוב "ותחיינה".
כל הזמן יש מלחמה בן הכוח של הטוב, הקדושה לבין הרע, כח הטוב הוא כוח הבניה, הכוח ההפוך הוא כח ההרס. עד שלא באה הגאולה השלמה יש כוח להפוך מהטוב לעצור את ההתקדמות. כל פעם שאדם רוצה להתקדם, משהו מפריע לו, אדם מחליט החלטות טובות, פתאום מתרחש דבר קטן ביותר, ומקלקל לו את כל ההחלטות. הנשמה רוצה לפרוץ דרך, אבל היא נעצרת בדרך ולא ממשיכה.
הדרך הנכונה היא לא לתת לרגשות היינו היצר הרע לשלוט, אפילו שיש לכך פגיעה קלה, ולפעמים אף פגיעה גדולה. כוח השליטה של היצר הרע הוא בגלל שאנו נותנים לו: היצר מציג רעיון כלשהוא, שנראה הגיוני, ואפילו נראה קשה, בגלל שאדם רוצה לשמור על האגו שלו על הכבוד שלו, על התחושות שלו, ואז היצר הרע מנסה להכשיל אותו. יש הבדל בין הטבע, שהוא דבר רגעי, ובין הנצחיות שהוא האלוקות, זו המטרה הרוחנית שאיתו בעצם מגיעים לחיי העולמים.
ככל שמנסים להיות טובים יותר, כך יש יותר נסיונות. מדוע יש ליצר כוח להפריע? אחת הסיבות שלא מתפללים לפני המעשים הטובים, ויש ליצר הרע פירצה בתוך המערכת של האדם. לכן צריך להתחזק יותר בתפילה, להמשיך בנקודה שהתחיל, ולא להעצר באמצע הדרך.
לשפרה ופועה היו המון קשיים, ואפילו סכנת חיים, ולמרות זאת לא רק שהן לא המיתו את הילדים כמו שנתבקשו, הן גם סיפקו להם מזון - הן הגבירו את הכוח של הטוב.
וקבלו על זה שכר, שכל הילדים שלהן הגיעו לקדושה, בתי כהונה, לויה ומלכות.
(מתוך "אור התורה" הרב מן זצוק"ל)

 


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר