יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום חמישי ‏09 ‏יולי ‏2020  כ' באייר, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ חגים ומועדים \ כיפור \ הכנות ליום הכיפורים
שאלות קשורות
עשרת ימי תשובה
מדוע התשובה מיוחדת בימים אלו יותר מכל השנה?
תשליך

יש לי כמה שאלות על תפילת "תשליך"; מה המקור שלה? האם חובה לומר אותה ליד חוף הים? מה לגבי נשים אם צריכות גם להגיד? ועד מתי אפשר לאמרה?

יום הכיפורים
האם יום כיפור מכפר רק לעושים תשובה?
כפרות

שלום, רציתי לשאול אם בנות גם חייבות במנהג ה"כפרות", והאם צריך לעשות דווקא עם תרנגול או אפשר עם משהו אחר?

כל נדרי

שלום, רציתי לשאול שאלה בנוגע לתפילת כל נדרי ביום כיפור, לפני יותר משלוש שנים התחייבתי לקרוא כל יום פרק שירה עד שאתחתן, ואני רוצה להפסיק עם זה. השאלה שלי האם תפילת "כל נדרי" שאשתתף בה (אי"ה) ביום כיפור הבעל"ט תתיר לי להפסיק את ההתחייבות. תודה על המענה.

מאמרים דומים
חודש אלול - ימי רצון
אלול הוא האחרון בחודשי השנה לפני ראש השנה. וראש השנה הוא יום הדין לכולם, לפיכך נקבע חודש אלול לתשובה ובו מרבים באמירת סליחות ותחנונים לפני ה'.
מנהגי חודש אלול
קצת מנהגים של חודש אלול...
רמזי חודש אלול
"אני לדודי ודודי לי" (שיר השירים ו) - ראשי תיבות אלול. שבחודש הזה כנסת ישראל מתחזקת בתשובה ומתקרבת לדודה שהוא הקדוש ברוך הוא. וגם הקב"ה מתקרב אל בני ישראל.
החג ה``יהודי`` ביותר בשנה
השנה החלטנו להזמין אורחים לליל הסדר למרות שבדרך כלל אני מעדיף את החגים בסביבה משפחתית בלבד. לא בשבילי, מה פתאום, בשביל הילדים. כדי שישאלו אותי "מה נשתנה?" בנוסח משפחת לוי. לא מכירים? זה הולך בערך ככה:שבכל הלילות אבא בהרצאות הלילה הזה כולו שלנו. שבכל השבתות אנו אוכלים בסמינרים של ערכים הלילה הזה בבית שלנו. שבכל השנה אבא עסוק אם שאר אנשים בארץ ובחו"ל הלילה הזה בבני ברק.
גברים ממאדים ונשים משיינקין
מאז ומתמיד נדרשו מאמצים רבים כדי לייצב את הזוגיות, כשמוסיפים לכך את חזרתו בתשובה של אחד מבני הזוג המצב מסתבך עוד יותר. האם יש סיכוי לזוגיות חצויה זו? על צדק, חכמה ופיקחות.
הכנות ליום הכיפורים
21/09/15 שורשים

 

"עד שירצה את חברו"

א. יוה"כ אינו מכפר על עבירות שבין אדם לחברו, עד שהחוטא יפייס את חבירו, ומטעם זה, צריך כל אחד לפייס את חבירו בערב יום הכיפורים אם פגע בו בענינים שבין אדם לחברו.

ב. בפרט יש להיזהר לפייס את חבירו על כל חשש גזל ואונאת ממון ולתקן את הצריך תיקון, כי זהו המקטרג הגדול על האדם. ואף היודע שחייב ממון לחבירו וחבירו שכח מזה, או שאינו יודע מזה מחוייב להודיעו ולשלם לו מה שצריך. ואם הוא מסופק, יעשה שאלת חכם איך להתנהג.

ג. אף בכל ימות השנה ראוי לפייס את חבירו מיד אחר שפגע בו, ומכל מקום אם אין לו פנאי יכול להמתין ליום אחר, ואם פגע בו בממון חייב לפייסו מיד ולהחזיר את הגזלה. ובערב יוה"כ מחוייב לפייס גם אם אין לו פנאי.

ד. לכתחילה צריך לילך לפייס את חבירו בעצמו, ולא ישלח שליח, ואם קשה לו לילך בעצמו או שיודע שע"י שליח יתרצה יותר יכול לשלוח שליח.

ה. אם פייס את חבירו פעם אחת ולא רצה להתפייס יחזור וילך אילו עוד ב' פעמים, ובכל פעם יקח עמו ג' אנשים, ובכל פעם יפייסנו בדיבורים אחרים, בכל מיני ריצוי ופיוס, ואם לא נתפייס אף בזה רשאי לפייסו עוד הרבה פעמים אך אינו מחוייב בזה. ומכל מקום צריך לומר בפני עשרה שביקש מחילה מחבירו.ואם פגע ברבו ששמע ממנו דברי תורה, אף אם אינו רבו מובהק מחוייב לפייסו הרבה פעמים עד שימחל לו.

ו. המוחל לא יהיה אכזרי מלמחול ואפילו אם חבירו חטא לו במזיד, כי כל המעביר על מידותיו מעבירין לו על כל פשעיו, ואם הוא לא ימחל מלמטה, לא ימחלו לו למעלה, ואם הוא ימחל, ימחלו לו גם על המזידין, ואם הוא מכוין לטובת המבקש מחילה, אם צריך למחול ומכל מקום אחר שחבירו ביקש ממנו מחילה יסיר מליבו השנאה שיש לו עליו, וכן הדין במי שהוציא שם רע על חבירו שחבירו אינו מחוייב למחול לו , ומידת ענוה למחול גם על הוצאת שם רע.

ז. המבקש מחילה צריך לפרט את החטא שחטא לחבירו, ואם יודע שחבירו יתבייש אם יפרט לפניו מה שחטא לו לא יפרט.

ח. חטא ליחיד וביקש מחילה מרבים, לא יצא ידי חובת פיוס היחיד, וצריך לפייסו בפני עצמו.

ט. דיני הפוגע בחבירו ומת חבירו קודם שהספיק לפייסו, וכן המבזה אדם שמת מבוארים בסעיפים ב' וג'.

 
 
 
 

לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
ראש חודש
ספירת העומר
צום עשרה בטבת
חודש אלול
בין המצרים ותשעה באב
שבועות
פורים
פסח
ט``ו בשבט
חנוכה
כיפור
סוכות
ראש השנה
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר