יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום רביעי ‏02 ‏דצמבר ‏2020  י"ח בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ אור גדול מאיר הכל
סרטים דומים
האמונה ככלי להעצמה
נמסר בתאריך 21.6.2018
אהבה מתוך אמונה
נמסר בתאריך 2.2.18
נסיון והתמודדות בראי הקבלה
נקודה למחשבה לאור פרשת השבוע
יעקב ועשיו - בעבר ובהווה
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
אור גדול מאיר הכל
22/06/15 הרב אברהם להב

בני ישראל הולכים במדבר ונעשים רעבים... הקב"ה שולח להם "מן" מהשמים. כל טעם בעולם שמבקשים אפשר להרגיש את טעמו ב"מן", אפילו פיצה עם בזיליקום של רשת "עגבנייה". אבל עדיין יש כאלו שמתלוננים. מה התלונות? שאין לחם ומים. כלומר נכון שאפשר להרגיש כל טעם, אבל כבר נמאס לראות את ה"מן" הזה. רוצים לראות לחם שחור, אפילו לא פרוס זה בסדר. אך מה הסיבה האמיתית שהם מאסו? אומרים חז"ל שה"מן" היה נבלע באיברים ולא היה יוצא מן הגוף (כלומר; שלא היו צריכים ללכת להתפנות, כי היה נס שהמן נבלע בגוף ונעשה חלק מהבשר. אבל אין מה לדאוג, הם לא השמינו מזה).

ולכאורה צריך להבין, מה היה להם כל כך גרוע שהמן נבלע באיברים? הרי ברור שהם לא חששו מבחינה בריאותית, מאחר שראו שזה קורה אצל כולם, וכולם סבבה עם זה.

ושמעתי לפרש שמכיוון שהמציאות הטבעית של עיכול המזון אינו כך, לכן כל הזמן נשארה להם התחושה שהם זקוקים לנס כדי לחיות... והקושי הוא להתאמץ כנגד הנטייה הטבעית ולזכור את האמונה, וזה קשה נורא כיוון שכשאינם מתאמצים לזכור את האמונה הם בפחד מוות תמידי, ואין פחד גדול מזה.

ולפי זה נראה לבאר מה שנענשו ע"י הנחשים. שהרי הנחש נתקלל "ועפר תאכל", וידועה הקושיא מדוע היא קללה? והרי מזונותיו מצויים בכל מקום? ומבארים שהעונש הגדול ביותר הוא: שהמזונות נמצאים בכל מקום, ולא חסר שום דבר וממילא אין קשר להקב"ה... והנחש שמזונותיו בכל מקום מנותק מהקב"ה. כי הוא לא צריך את הקב"ה. ועוד שכיון שמאכלו עפר א"כ הוא תמיד נמצא במקום הכי נמוך, תמיד מסתכל כלפי מטה, ומנותק מהקב"ה שאין לו שום סיבה להסתכל כלפי מעלה...

וממילא לעם ישראל היתה הדרגה של אכילת "מן" לחיות כל הזמן באמונה, ועל זה בדיוק התרעמו... ולכן הביא להם את הנחשים שהם נענשו שלא יהיה להם קשר עם הקב"ה. אבל זה כבר עורר אותם באמת. כי אין לנו אחיזה בעולם מבלעדי השם.

על זה כתב הרב מאפטא זצ"ל את תפילתו: "ריבון העולמים, ידעתי כי הנני בידך 'כחומר ביד היוצר', וגם אם אתאמץ בעצות ותחבולות, וכל יושבי תבל יעמדו לימיני להושיעני ולתמוך נפשי, מבעלדי עוזך ועזרתך אין עזרה וישועה".


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר