יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום ראשון ‏29 ‏נובמבר ‏2020  ט"ו בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ פרשת קורח - הרצון
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
פרשת קורח - הרצון
18/06/15 שורשים

''ויקח קורח'' (טז, א)

ורש''י מפרש ''לקח לעצמו מקח רע''.

לכל אדם יש רצון, צריך להסתכל מאיפה הוא מגיע, האם הוא מגיע  מעולם הקדושה, האם הרצון טוב ונכון, או שהוא מגיע מההפוך.

כשאדם רוצה משהו, אם הרצון מעולם הקדושה, הוא יודע שהכל בא מלמעלה, דכתיב (דברי הימים א' כט, יד) ''כי ממך הכל ומידך נתנו לך'', הוא יודע שכל מה שיש לאדם בא מהקדוש ברוך הוא דרך שליחיו בטבע ''הרבה שלוחים למקום''. כל מה שאנחנו מקבלים מגיע מה', דרך שליחים.

אם אדם רוצה לקבל משהו, יש שתי דרכים, יש דרך של תחנונים וחסדים, ויש דרך מלחמה.

הדרך של המלחמה היא עצת היצר, כי אם מצד ההשגחה האדם לא אמור לקבל את הרצון הזה, אז כל המלחמות, לא יעזרו לקבל.

איך אפשר לדעת אם הרצון שיש לי הוא מהקדושה או לא?

אם אדם נפרד מהקדושה, נהיה אי סדר בתוך נפשו, והדרישות שלו באות מתוך כעס.

אולי אם קורח היה בא למשה ואומר לו ''תשמע משה, יש לי הרבה קנאה, כואב לי, אני רוצה גם כן  קדושה, אני רוצה להתעלות ברוחניות, יש לי מטרה רוחנית'', יתכן ומשה היה מנסה ומשתדל בשבילו, היה מתפלל עבורו לה', אולי היה מבקש מהנשיא אליצפן בן עוזיאל שיחליף איתו וכו'.

אך קרח בא בכעס - מה אתם לוקחים כהונה ונשיאות. אם היה בא בתחנונים, יכול להיות שהיה מקבל, הרי הוא כבר קיבל הרבה מאד טוב. לא  כל אדם מקבל רק 300 חמורים שסוחבים רק את המפתחות של האוצרות, עשירות עצומה - הכל קיבל. אפילו כבוד היה לו, שהיה מנושאי הארון, לא כל אחד יכול היה להתקרב לארון הקודש, הוא היה איש טהור וקדוש, הכל קיבל, אולי גם את זה היה מקבל, אם היה באמת כואב לו, ולא יכל לעמוד בזה.

אבל הוא בא בדרך של מלחמה, בדרך של גאוה, ופה אין קדושה ''מה אתה לוקח כהונה, מה אתה לוקח את זה? ואת זה?'' התחיל לחלוק על ה' יתברך - 'ואתפלג' נפרד מהאלוקות, ובמקום שישיג משהו, רק הפסיד.

כשאדם חושב מחשבות לא טובות ולא נכונות, השכל שלו מתחבר לשם, ומייד הוא חושב שגם השכל של השני מתחבר לשם, לכן חשב שגם השכל של משה התחבר לשם, שמשה לעצמו לוקח להיות מלך, לאהרון נותן את הכהונה. והרי ידוע שמשה סרב לקבל את השליחות, וכתוב שאהרן התבייש לקחת את התפקיד. בגלל שכאשר אדם לא נמצא במקום הנכון, הוא בטוח שמה שהוא חושב זה נכון, אין לו הכנעה פנימית, אי אפשר לדבר איתו, הוא מתעקש ונלחם ומביא הוכחות, מאבד את ההגיון.

כשאדם נ מצא בביטול, הוא מקבל את זה שהכל מלמעלה. רואים שכל הנקודה של קרח היתה מתוך גאוה, ולכן התיקון שלהם היתה הכנעה, הכניסו אותם לתוך הבור. ואיך הגיעו למחלוקת הזו, ע''י הפה, לכן פתח ה' את פי הארץ.

צריךמאד לשמור על הדיבור, אפילו שלפעמים מאד חורה דברים מסויימים.מרב הדרישה של קרח שבאה מגאווה נשאר קרח מהכל.

אם ילד מגיע ומבקש בצעקות, דורש סוכריה, הוא מקבל הפוך. אך אם הוא  מבקש, תן לי בבקשה סוכריה, אז מתחשק לך לתת לו, אפילו שתי סוכריות

 

 

 


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר