יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שלישי ‏07 ‏יולי ‏2020  י"ח באייר, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ חגים ומועדים \ שבועות \ חודש סיון
מאמרים דומים
חודש סיון
י''ב הימים הראשונים של חודש סיון שונים משאר ימי החודש ויש בהם יותר קדושה. היום הראשון הוא ראש חודש, ודינו כשאר ימי ראשי חודשים. ארבעת הימים שבין ראש חודש לחג, החל בשישי לחודש, משה רבינו עסק בהם בענין קבלת התורה עם אבותינו. בשישי בו, חג השבועות. השביעי בסיון, הוא 'יום טבוח', שביום זה היו מקריבים את קרבנות עולת הראיה שהביאו העולים לרגל, כשחל שבועות בשבת. ועוד חמישה ימים שגם בהם הקריבו קורבנות הראיה, אלה שלא הספיקו להקריבם בחג. ולכן י''ב הימים האלו נתקדשו יותר.
חג השבועות
חג שבועות בפתח... האם כולנו במתח...? לא לגמרי. למה? כי החג הזה כבר היה בשנה שעברה, וגם בשנה שלפניה, ומן הסתם גם יהיה בשנה הבאה, וחוץ מזה עוגות הגבינה כבר עשו את שלהם...
חג השבועות - שמותיו של החג
ארבע שמות לחג הזה חג הקציר, חג השבועות, יום הביכורים ועצרת.
תפילת השל``ה הקדוש - ערב ראש חודש סיון
שעת רצון מיוחדת לומר את תפילת השל"ה הקדוש על הילדים
חודש סיון
20/05/15 שורשים

י''ב הימים הראשונים של חודש סיון שונים משאר ימי החודש ויש בהם יותר קדושה. היום הראשון הוא ראש חודש, ודינו כשאר ימי ראשי חודשים. ארבעת הימים שבין ראש חודש לחג, החל בשישי לחודש, משה רבינו עסק בהם בענין קבלת התורה עם אבותינו. בשישי בו, חג השבועות. השביעי בסיון, הוא 'יום טבוח', שביום  זה היו מקריבים את קרבנות עולת הראיה שהביאו העולים לרגל, כשחל שבועות בשבת. ועוד חמישה ימים שגם בהם הקריבו קורבנות הראיה, אלה שלא הספיקו להקריבם בחג. ולכן י''ב הימים האלו נתקדשו יותר.

לא אומרים בהם תחנון בתפילה, ואין אומרים 'יהי רצון' שאחרי קריאת התורה, ואין מזכירין נשמות. ולא מתענים בהם, אבל חתן בחופתו כן יכול להתענות.

ימי הגבלה ופרישה

בשלישי בסיון נאמר לישראל מצות הגבלה. סימני גבול קבע להם מסביב להר, שאמרו לא להתקרב אל ההר, כל הנוגע בהר מות יומת!

ברביעי אמר להם מצות קדושה ופרישה מן האשה, ואחר יטהרו גופם ובגדיהם. והנה דבר ה' אל משה: ''וקדשתם היום ומחר וגו' כי ביום השלישי ירד ה' לעיני כל העם... לפי זה היתה התורה צריכה להינתן להם בשישי בסיון. אבל משה הוסיף מדעתו עוד יום אחד לקדושה ולפרישה, ומתן תורה שעמד להיות בשישי, לא היה אלא בשביעי בסיון.

ואולם לדורות נקבע החג של מתן תורה לשישי בסיון, כדבר ה' אשר היה למשה בתחילה. ולכן גם ימי ההגבלה הם שלשה, ומתחילים בג' סיון.

לכן נוהגים שבשלשה ימים האחרונים לפני חג השבועות, כבר מפסיקים ממנהגי הספירה, ומסתפרים בהם, ועושים שמחת נישואין. לימים קוראים 'שלשת ימי ההגבלה'.

כתוב בספרים, שבשלושת ימי ההגבלה צריך להשתדל שיגביל עצמו מדיבור אסור ומשיחה בטלה וירבה בלימוד תורה.


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
ראש חודש
ספירת העומר
צום עשרה בטבת
חודש אלול
בין המצרים ותשעה באב
שבועות
פורים
פסח
ט``ו בשבט
חנוכה
כיפור
סוכות
ראש השנה
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר