יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏שבת ‏24 ‏אוקטובר ‏2020  ט' בתשרי, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ חגים ומועדים \ ספירת העומר \ לפטור את העולם כולו מן הדין - רבי שמעון בר יוחאי
מאמרים דומים
אמונה פשוטה - ל"ג בעומר
אנו אוחזים כמה ימים לפני ל"ג בעומר יומו של התנא הקדוש רשב"י מחבר ספר הזוהר הקדוש ותורת הסוד. מי שפירש את תורתו של רשב"י כבר לפני 500 שנה היה זה רבי יצחק לוריא האר"י הקדוש, ובדורות האחרונים היה זה רבי יהודה לייב אשלג בעל הסולם...
לפטור את העולם כולו מן הדין - רבי שמעון בר יוחאי
כדאי רבי שמעון לסמוך עליו בשעת הדחק בגמרא כתוב (סוכה מה ע"ב) ''אמר רבי שמעון יכול אני לפטור את כל העולם מן הדין''. ואפשר לשאול במה גדול יותר משאר התנאים. ואיך יכול לפטור את כל העולם כולו מן הדין.
לפטור את העולם כולו מן הדין - רבי שמעון בר יוחאי
06/05/15 שורשים

ל''ג בעומר
כדאי רבי שמעון לסמוך עליו בשעת הדחק
בגמרא כתוב (סוכה מה ע"ב) ''אמר רבי שמעון יכול אני לפטור את כל העולם מן הדין''. ואפשר לשאול במה גדול יותר משאר התנאים. ואיך יכול לפטור את כל העולם כולו מן הדין.
מכירים את הסיפור הידוע? (שבת, לג, ע''ב),
רבי שמעון ובנו יצאו אחרי 12 שנה מן המערה, ראו את האנשים עובדים, ולא רק יושבים ללמוד תורה, אמר רבי שמעון, הם מניחים חיי עולם ועוסקים בחיי שעה, ומייד בכל מקום שהסתכלו בו מייד נשרף. יצאה בת קול ואמרה להם 'להחריב את עולמי יצאתם, חיזרו למערתכם'. חזרו רבי שמעון ובנו למערה ל12 חודשים נוספים, עד שיצאה בת קול ואמרה להם לצאת מן המערה. יצאו וראו אדם ממהר בערב שבת בין השמשות והדסים בידו, שאלו אותו מה זה, אמר להם, לכבוד שבת, הדס אחד כנגד זכור והשני כנגד שמור. אמר רבי שמעון, כמה חביבין המצוות על ישראל.
ומה בעצם הסיפור אומר? בשעה שיצא רשב''י מן המערה היה פלא בעיניו האיך אנשים מתעסקים בדברים פשוטים בשעה שבאותו הזמן אפשר לעשות ענינים גבוהים ורמים, ולכן בכל מקום שנתנו בו עיניהם, מייד נשרף, אבל לאחר שהיו במערה עוד י''ב חודש, הגיעו להשגה שאפשר לעבוד את ה' יתברך גם בתוך חיי הטבע.
כשפגשו את האדם עם ההדסים, הבינו שבכל דבר שעושים בעולם אפשר לקיים מצוות ולעבוד את ה' יתברך.
והדס אינו פרי הראוי למאכל, אבל הוא נועד להריח, ואפשר לברך עליו וזוהי חשיבותו, וזה אומר שאפשר למצוא חשיבות בכל דבר בבריאה במישרין או בעקיפין. וזה היה החידוש של רבי שמעון בר יוחאי, לראות בכל דבר את הרוחניות שבו, ואפילו באילני סרק, וכמו כן היה מוצא את החשיבות אפילו אצל אנשים פשוטים שאין להם שום דבר, אבל כאשר נתבונן בפנימיות רצונם נראה כי גם בהם יש רוחניות מסוימת.
ובזה יובן מאמר רשב''י יכול אני לפטור את כל העולם כולו מן הדין'', בהיות שהיה ר' שמעון י''ג שנים במערה, ולאחר זאת הגיע להשגה שבכל נברא אפשר למצוא את חלק הטוב, ובאופן הזה היה יכול לפטור את כל באי העולם מן הדין, על ידי לימוד זכות שבכולם יש חלק טוב.
(מתוך 'אור התורה' הרב מן זצוק"ל)


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
ראש חודש
ספירת העומר
צום עשרה בטבת
חודש אלול
בין המצרים ותשעה באב
שבועות
פורים
פסח
ט``ו בשבט
חנוכה
כיפור
סוכות
ראש השנה
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר