יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום חמישי ‏09 ‏יולי ‏2020  כ' באייר, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ חגים ומועדים \ פסח \ ליל הסדר
שאלות קשורות
מה מותר לעשות בחג ובחול המועד?
האם חג פסח הבא עלינו לטובה הוא כמו שבת שאסור בעשיית מלאכה? ומה הדין לגבי "חול המועד"?
אכילת אורז בפסח
האם מותר לאכול בפסח אורז ושאר קטניות? והאם אשכנזי יכול לאכול אצל ספרדי בבית?
מהי ``מצה שמורה``, ``מצת מכונה``, ``מצת יד``

מה ההבדל בין מצה שמורה, למצות מכונה או למצות יד? מה הכי טוב לקחת?

לבער את החמץ

למה בפסח מתרחקים כ"כ מחמץ, ומדוע החמירה התורה כ"כ בחמץ "שלא יראה ולא ימצא.."?

אוכל שהיה מתחת למיטה
האם יש אמת במה שיש כאילו שמקפידים לא לאכול מאכלים שהיו מתחת למיטה מפני "רוח רעה"??
מאמרים דומים
בחודש ניסן- קורבנות הנשיאים
מראש חודש ניסן נוהגים בכל יום לקרוא את הפרשה של הנשיא שהקריב באותו היום, מפרשת קורבנות הנשיאים, ואח"כ אומרים "יהי רצון..."
שמואל הנביא
שמואל הנביא
גדרי חמץ
נהגו הרבה מאחנו בני ישראל, לא לסמוך על מכירת החמץ לנכרי כאשר מדובר בחמץ גמור. מהו "חמץ גמור"? יש בזה כמה מנהגים, יש שאינם מוכרים רק חמץ מדאוריתא ותערובת חמץ מדאוריתא, אבל, חמץ מדרבנן מוכרים. ויש, שגם בחמץ מדרבנן, אינם סומכים על המכירה, ויש שאף בספק מדרבנן אינם מוכרים. אי לכך לתועלת העינין החלטנו לפרסם טבלה שבה פירוט דרגת החמץ שיש בהרבה מוצרים נחוצים, כדי ליידע את הציבור. כמו כן יש החושבים שמוצרים שונים אינם כלל בחשש חמץ, לכן הוספנו גם דירוג של מוצרים שחייבים למוכרם.
צוחק מי שצוחק אחרון - הרהורים לחודש אלול
סגולות שונות יש במידת הליצנות. היא מסייעת לאדם להתמודד עם משברים והוא נעזר בה כדי להסית מעליו את חיצי הסבל. מדוע הרחיקוה חכמינו זכרונם לברכה?. ובמושב ליצים לא ישב.
חובת התלמידים
חובת התלמידים [ליום היא"צ ולזכרו של בעל הסולם]
ליל הסדר
30/03/15 שורשים

הלילה היחיד בשנה שאומרים בו הלל בתפילת ערבית בבית הכנסת. והלל קוראים רק ביום, ואולם הלילה של ליל הסדר - כיום יאיר, וקוראים בו הלל שלם בברכה בהתחלה ובסוף. ואומרים את ההלל הזה בשמחה עצומה ובנעימה של רינה ושירה.

מצוה בזמנה ולא קודם זמנה

בלילה הזה הכל ממהרים להתחיל בסדר, שכך היא מצותו מן המובחר להתחיל בו בלי שהיות, בשביל התינוקות שלא ישנו. שמצוות הלילה בהגדה לתינוקות. אבל אפשר לקדש רק כשמגיע הלילה, וכל שכן לא לאכול מצה כזית לפני שיחשך.''ואכלו את הבשר בלילה הזה...'' - ואכילת מצה נאכלת בזמן אכילת קרבן הפסח.

וכיוון שאכילת מצה שהיא מן התורה, אינה אלא בלילה, לכן גם ארבע כוסות שתקנו חכמים זמנם בלילה.

ליל התקדש החג הוא עצמו כולו שירה, שבכל דור ודור בכל בית, ישראל יושבים וממללים גבורות ה' ומספרים תהילתו אשר עשה עמנו בצאתנו ממצרים, והכל מלא שירה ורון. ושירה זו, שירת ליל זה, שירת כל היקום, לא תמיד נשמעת לאוזן האדם. לפיכך חייב אדם להשתדל לטהר את לבבו קודם הסדר המקודש, וכשליבו יהיה פנוי, גם אזניו תשמענה את שירת לילה זה וכל ליבו ובשרו ירננו אל קל חי.

כתוב בספר השל''ה הקדוש: 'אחר התפילה יחזור לביתו ויתנהגו הוא ואשתו כמלך ומלכה ובני ביתו כבני שרים. ויכינו כלי כסף וכלי זהב, בגדי משי ורקמה מכל מה שחננם ה'. והכל כדי להראות לכל שמחת ליבו בחסדו של מקום.

קדושת לילה זה רבה מאד.כי אז בחר בנו ה' יתברך מכל העמים וקדשנו במצוותיו. לכן צריך להזהר לא לדבר שום שיחה משיחות חולין, ולא להיות נפרדים מדבקות בה'. רק להתעסק במצוות הלילה ובסיפורי ניסי מצרים.

בגד לבן לסדר הלילה

נהגו בקהילות אשכנז שראש המסובים לובש בגד לבן חלק. יש אומרים שהטעם הוא בגלל שבגד לבן הוא לבוש המתים, לובשים כדי להזכיר גם אבלות, ושלא יבוא להתגאות יותר מידי. וכדרך שאמרו הטעם לאכול בליל הפסח ביצים שהוא מאכל אבלים. ויש אומרים שהלבן הוא היפה ששבגדים, והוא לבושו של כהן גדול בשעה שנכנס לפני ולפנים. ואף בלילה הזה כל איש ישראל העושה סדר הוא ככהן גדול בשעת עבודה.

הדלקת נר

לפני הקידוש, האישה מדליקה נרות, ומברכת שתי ברכות: 'להדליק נר של יום טוב' ו'שהחינו'.

בשעה שמברכת 'שהחינו' על הנרות, תכון האישה לצאת ידי ברכת 'שהחינו' גם על שאר מצות הלילה. ויש שאינן נוהגות בברכת 'שהחינו' בהדלקת הנרות.

מצוות הלילה בזמן הזה

שתי מצוות עשה מן התורה המיוחדות ללילה הזה, אכילת מצה וסיפור יציאת מצרים - ההגדה.וחכמנו קבעו עוד שתי מצוות, ארבע כוסות ואכילת מרור. מלבד מצוות קידוש היום, שהיא באה קודם לכולן.

מפני כל מיני טעמים קבעו חכמים מנהגים וסדרים לעשותם בלילה הזה, הקערה, ההסבה, אכילת כרפס וטיבולו וכו'... והסדר וכל עשיותיו הוא סיפור ושבח, מתחילת העבדות ועד לגאולה.

 

 

 

 


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
ראש חודש
ספירת העומר
צום עשרה בטבת
חודש אלול
בין המצרים ותשעה באב
שבועות
פורים
פסח
ט``ו בשבט
חנוכה
כיפור
סוכות
ראש השנה
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר