יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שלישי ‏07 ‏יולי ‏2020  י"ח באייר, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ חגים ומועדים \ ז` אדר
ז' אדר
25/02/15 שורשים

ז' באדר הוא יום שנולד בו משה רבינו ויום שמת בו. שהקדוש ברוך הוא יושב וממלא שנותיהם של צדיקים מיום ליוםומחודש לחודש, שנאמר (שמות כג) ''את מספר ימיך אמלא''.

יש הנוהגים להתענות ביום זה ולומר 'סדר תיקון ליום ז' אדר' לפי שמיתת צדיקים מכפרת, והתענית עם תשובה ותפילה מכפרת.

בז' אדר צריך לשים לב לשני דברים שיהיו נטועים וקבועים אצלנו לתמיד: ציפיה לישועה, ויראת הדין.

ציפיה לישועה

לומדים מלידתו של משה רבינו. תחילת לידתו של משה רבינו בצער גדול היתה. שפרעה גזר: כל הבן הילוד היאורה תשליכוהו, ושלוש ושליש שנים שוטרי פרעה וכל עמו היו אורבים לכל אישה מישראל שצריכה ללדת, ואם היה יוצא בן, מייד היו חוטפים אותו, ומשליכים אותו היאורה. מרחם אימו יצא למות, וכל ישראל היו שרויים בצער ומיואשים מישועה.

ואז עמרם, גדול הדור, כיוון שראה את עמו בצער הגדול הזה, אמר, לשוא אנחנו עמלים! גרש את אישתו כדי שלא ילדו לתוהו, ואשתו כבר היתה מעוברת עם משה שלושה חודשים (הוא לא ידע). ואז כל ישראל גרשו את נשותיהם.

ואז שרתה רוח הקודש על מרים, ואמרה: עתידה אימי שתלד בן שמושיע את ישראל, ואמה ואביה התחזקו באמונתם ובציפייתם לישועה, וחזרו ונישאו, וכמוהם עשו כולם, ונולד מושיעם של ישראל.

ומשה נולד - והנה הוא מושלך הפקר בימי היאור.

והוא ניצל ממי היאור, אבל לאן הגיע? לבית פרעה, שמשם הזעם והחרון יוצאים על ישראל להשמידם, והוא תינוק ולא יודע מי אביו ומי אמו, ולא הכיר את עמו, וקיים הפחד שנוסף גם הוא על שונאנו. והפחד של עמרם נשאר מוצדק.

ורואים מכאן כמה גדול כוח האמונה וההתחזקות בציפייה לישועה, זו שפעמה בלב מרים, והפעימה את ליבות אחרים שמלאו אמונה וציפיה כמוה, אלמלא נולד משה, העולם היה חוזר לתוהו ובהו. ושנולד, אפילו שהוא בבית פרעה, הוא יצא משם ויושיע את ישראל.

ולומדים כמה צריך אדם בכל עת ובכל שעה להתחזק באמונה ולצפות לישועה.

יראת הדין

איך לומדים יראת הדין? ממיתתו של משה רבינו

משה רבינו שהיה אדון כל הנביאים, שמיום שנולד שרתה בו רוח נבואה, והושיע את ישראל, ועשה את כל האותות והמופתים במצרים, וקרע את הים, ודרך דרך בשמים, ודבר עם ה' פנים אל פנים, ולימד תורה את כל עם ישראל, וכלכלם ארבעים שנה במדבר, ועשה מלחמה עם סיחון ועוג, והעמיד חמה ולבנה - כיוון שחטא חטא קל במי מריבה, ובשגגתו התמעט קידוש ה' יתברך, נגזרה עליו מיתה: ''על אשר מעלתם בי בתוך בני ישראל... כי מנגד תראה את הארץ ושמה לא תבוא'' (דברים לב). ולא עמדו לו כל זכויותיו וצדקותיו אשר פעל עם ישראל כנגד מידת הדין, שהיא מידת האמת של ה'.


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
ראש חודש
ספירת העומר
צום עשרה בטבת
חודש אלול
בין המצרים ותשעה באב
שבועות
פורים
פסח
ט``ו בשבט
חנוכה
כיפור
סוכות
ראש השנה
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר