באנר חדש
לוגו עם כתובת
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שלישי ‏22 ‏אוקטובר ‏2019  כ"ד בתשרי, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ מקדים רפואה למכה - שקלים לפני זכור
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
מקדים רפואה למכה - שקלים לפני זכור
11/02/15 שורשים

למה פרשת 'שקלים' קודמת לפרשת 'זכור'?

באחד באדר היו משמיעין על השקלים לתרום אותם בזמנם, ולכן קוראים במצות מחצית השקל בשבת הסמוכה לאדר. אבל זה צריך הסבר, הלא בחודש אדר יש עוד מצוה של זכר מחיית עמלק, ומצוות מחיית עמלק נאמרה לישראל קודם מצוות מחצית השקל? אז למה משמיעים על השקלים באחד באדר?

וטעם הדבר, מפני שבזכות מצות שקלים זוכים למחיית עמלק, והקדוש ברוך הוא ציוה לישראל לתת מחצית השקל כופר נפש, כדי להקדים רפואה למכה.

'אמר ריש לקיש: גלוי וידוע לפני מי שאמר והיה העולם, שעתיד המן לשקול שקלים על ישראל (עשרת אלפים ככר כסף אשקול על ידי עושי המלאכה להביא אל גנזי המלך - מגילת אסתר ג), לפיכך הקדים שקליהן לשקליו. ולכן אמרו שבאחד באדר משמיעין על השקלים ועל הכלאים'. וצריך לתת את השקלים לפני שבת 'זכור'. ואסור לומר עליהם 'לשם כופר', אלא 'לשם נדבה'.

כופין על השקלים

למה כופין על כולם להביא מחצית השקל, וגם עני ממשכן ולווה ונותן?

ממחצית השקל היו קרבנות ציבור, משל לאחד שקיבל מכה ברגלו, והרופא כופתו ומחתך ברגלו בשביל לרפאותו. כך אמר הקב''ה: יתמשכנו ישראל על שקליהם כדי שיהו קרבנות ציבור קרבין מהם. מפני שקרבנות ציבור מרצין ומכפרין בין ישראל לאביהם שבשמים.


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר