יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שני ‏30 ‏נובמבר ‏2020  ט"ז בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ מחצית השקל דוקא
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
מחצית השקל דוקא
10/02/15 שורשים

למה ציותה התורה על מחצית השקל ולא שקל שלם?

יש הרבה תירוצים, נדבר על כמה:

בגלל שהשקלים באים לכפר על עוון העגל, ולא היו ישראל בעוון זה אלא מחצית היום בלבד, משש שעות של יום הארבעים לעליית משה לשמים ועד הערב. אמר ה' את אותן השעות שהייתם עובדים לעבודה זרה ומתפרנסים משלי - עליכם להחזיר לי פרנסתכם מאותן השעות לשם עבודתי. לכן אמרו חכמים: לפי שחטאו במחצית היום, לפיכך יתנו 'מחצית השקל'.

למה מחצית השקל? בא לרמז לאדם שידע תמיד שכל עבודתו שהוא עובד את אלוקיו - הלואי שיגיע לכדי מחצית העבודה ממה שיש בכוחו לעבוד, ולא ירום לבבו לומר עבדתי את ה' בכל כוחי. ואפילו כשאדם מדמה בנפשו שנותן את כל כוחו, ומוסר את נפשו לה', אין זה אלא 'מחצית השקל' (שקל - בגימטריה נפש).

בגלל שהשקלים באים לכפר על מעשה העגל, והואיל והנשים לא חטאו בעגל, ואיש בלי אישה אינו אלא חצי גוף, די לכל אחד להביא מחצית השקל.

עוד רמז, להביא מחצית השקל לכפרה, לפי שאין הכפרה אלא על מחציתו של האדם, ואילו מחציתו השניה טהורה היא תמיד ואינה נפגמת לעולם, ומשום כך גם אינה צריכה כפרה.

האדם עשוי שורש וענף. שרשו בשמים הוא- הנשמה הטהורה שנתנה באדם והיא חצובה מגבהי מרומים, והיא נשארת בטהרתה לעולם. וענפיו על הארץ - הם כוחות הנפש הנגלים וכלי המעשה, וכל פגם שאדם פוגם בחטאיו, הוא פוגם בענפים ומפרידם משורשם למעלה. וכשאדם חוזר בתשובה, הוא צריך לחבר שוב את הענפים עם השורש העליון. ונאמר בפרשת שקלים ''כי תשא את ראש בני ישראל'' - שא ראשם, זקוף קומתם, הרם מעשיהם אל שורש נשמתם ויעשו שלמים כבתחילה. מחצית שבהם חיה וקיימת וטהורה ובריאה תמיד, ולכן נותנים לכופר נפשם רק מחצית השקל בלבד, ועם המחצית הזו יהיה שקלם שהם נשקלים לפני המקום, שקל שלם.

והתורה אומרת שכל הזמן אנחנו מקושרים בנפשנו עם הזכות הטהורה, ואין בכוח החטא לפגום בהכל אלא במקצת ממנו בלבד. צריך לתקן רק את הקצת הזה, ואנחנו מתוקנים בכל כולנו.

 


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר