יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שני ‏30 ‏נובמבר ‏2020  ט"ז בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ פרשת שקלים
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
פרשת שקלים
10/02/15 שורשים

בזמן שבית המקדש היה קיים, מצות עשה על כל אדם מישראל ליתן מחצית השקל בכל שנה ושנה, להקריב מהם כל קורבנות הציבור במקדש. וצריך להביא את הקורבנות בכל השנה מן התרומה של אותה שנה.

וכולם חייבים במצוה זו, אפילו אדם עני שהפרנסה שלו היא מצדקה שנותנים לו, חייב במחצית השקל. אם אין לו, הואצריך ללוות מאחרים, שנאמר ''העשיר לא ירבה והדל לא ימעיט ממחצית השקל''... (שמות ל')

ונותנים את כל הסכום של מחצית השקל בפעם אחת.

כל שקלי התרומה שמכל ישראל היו צריכים לבוא לבית המקדש עד לראש חודש ניסן שבכל שנה. וצריך שיהיה לכל ישראל חלק באותם קרבנות שבאים לכפר על כל ישראל.

לפיכך התחילו בראש חודש אדר להשמיע על השקלים, כדי שיכין כל אחד ואחד מחצית השקל שלו, ויתנו כל ישראל את השקלים בזמן. עד חמשה עשר באדר, היו תובעים את השקלים בנחת, ומי שלא נתן לא כפו אותו לתת, אבל בחמישה ועשרים ישבו במקדש לגבות, ומכאן ואילך כופין את מי שלא נתן - עד שייתן.

ותקנו חכמים, שבשבת הסמוכה לאדר, או בשבת שחל בה ראש חודש אדר, יהיו קורין בתורה בפרשת שקלים. בגלל שבשבת נאספים כולם לתפילה ושומעים את הקורא בתורה, וזו בעצם ההכרזה הראשונה על מצוה זו לעשותה בעונתה.

 

ועכשיו שאין בית המקדש קיים ואין לנו קורבנות וגם מצות מחצית השקל אינה נוהגת, אף על פי כן אנו קוראים פרשה זו במועדה, כדי שתחשב לנו הקריאה בתורה כאילו קיימנו את המצוה בפועל, ככתוב ''ונשלמה פרים - שפתינו'' (הושע יד). עוד טעם, לפיכך ציוו חכמינו לקרוא הפרשה במועדה - במהרה יבנה בע''ה בית המקדש, ויהיו המצוות סדורות בידנו.

וחביבה מצוה זו על ישראל, כי ממנה לומדים לאהוב כל אחד מישראל אהבה גדולה שהרי כולם שוים לפני הקב''ה, והגדולה שבעבודות המקודשות, אלו קורבנות הכפרה, נעשית על ידי כל ישראל בשוה, ואין עני ואין עשיר לפני המקום ולא קרוב ורחוק אלא הכל קרובים, וקרבן כולם עולה לריח ניחוח לפניו, לכפר עליהם על כל עוונתיהם.


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר