יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שני ‏23 ‏נובמבר ‏2020  ט' בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ פרשת יתרו
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
פרשת יתרו
05/02/15 שורשים

הפרשה השבוע עוסקת בקבלת התורה, עם ישראל הופך ל''כלה'' של ה' יתברך, ושומע את עשרת הדברות מפי הגבורה (מפי ה' יתברך), ואיך קוראים לפרשה? לא מתן תורה, לא החתונה, לא הר סיני, ואפילו לא משה, קוראים לפרשה על שם יתרו - המדייני, חותנו של משה.
יתרו (שהיה, כך כתוב בגמרא, אחד מהיועצים של פרעה) היה כומר של עבודה זרה, ורש''י אומר שיתרו הכיר את כל העבודות הזרות, לא היתה עבודה זרה אחת שהוא לא ניסה. ואז הוא עזב את הכל והתחבר לקב''ה ''עתה ידעתי כי גדול ה' מכל האלוקים'' (יח, יא). הוא עשה כזה פרסום לה', שאדם שהיה מפורסם מאד בתור כומר לעבודה זרה, עזב והתחבר לקדושה, התחבר לה' - הוא פירסם את ה', וה' זיכה אותו שיתפרסם השם שלו, וזיכה אותו להיות בסיני במתן תורה.
ודבר יפה נוסף מהפרשה ''ואם מזבח אבנים תעשה לי לא תבנה אתהן גזית כי חרבך הנפת עליה ותחללה'' (כ, כא)
רש''י מסביר למה: המזבח נברא להאריך את ימיו של האדם, הברזל נברא לקצר ימיו של האדם (דוגמת החרב). ולכן אין זה בדין שיונף המקצר על המאריך. וגם שהמזבח עושה שלום בן ישראל לאביהם שבשמים, לפיכך לא יבוא עליו כורת ומחבל. ורש''י ממשיך ואומר: מה האבנים שלא רואות ולא שומעות ולא מדברות - ודרכן יש שלום, התורה אמרה לא להניף עליהם ברזל, קל וחומר אדם שעושה שלום בן אדם לחברו בין איש לאשתו, בין משפחות, על אחת כמה וכמה שלא תבוא עליו פורענות.
ואיך אדם. יכול לעדות שלום? ילמד מהמזבח, יהיה כמו אבן, אם הוא ישתוק, אז תמיד יהיה שלום.

(מתוך 'אור התורה' הרב מן זצוק''ל)


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר