יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום רביעי ‏02 ‏דצמבר ‏2020  י"ח בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ פרשת בא
מאמרים דומים
פרשת בא
יש כמה דברים בכל הסיפור הזה של המכות, השליחות של משה ואהרן, ההכבדה של הלב של פרעה, נראה כאילו לא הייתה לו ברירה אלא לא לשלוח.
ראש חודש ניסן
אחד בניסן שהוא ראש חודש,מעוטר בהרבה עטרות וגדול על כל שאר ימות השנה. כיון שהוא ראש לחודש שהוא ראשון לכל חודשי השנה, ובו בחר ה' לחנוכת המשכן והתחיל בו להשרות שכינתו בישראל, ובו נאמרו שמונה פרשיות למשה, ובו יתחילו בע''ה להקריב קורבנות מילואים בבית המקדש השלישי שיבנה במהרה בימינו.
פרשת השבוע - מטות - לב נשבר
יש אור מיוחד שנכנסנו אליו השבוע. אור שלושת השבועות. האור הזה אינו אור רגיל – הוא אור גנוז לעתיד לבוא, בזמן שהשבועות האלה יהפכו לימי חגים ושמחה כפי שמובטח לנו
בלדה לאיש הקטנטן - הרהורים לפרשת שמות
מכל מידות הנפש אין שנואה לפני הקב"ה כמידת הגאווה, האם יש תרופה למכתה? ומה משותף לרוברט מקסוול ניקולאי צ'אושסקו ואריאל שרון?.
ערב פסח - יום ארבעה עשר
יום מלא וגדוש הוא יום ארבעה עשר בניסן בענינים רבים ושונים של מצוה השייכים לאותו היום ושהם הכנה לליל התקדש החג
פרשת בא
23/01/15 שורשים

יש כמה דברים בכל הסיפור הזה של המכות, השליחות של משה ואהרן, ההכבדה של הלב של פרעה, נראה כאילו לא הייתה לו ברירה אלא לא לשלוח.

בפרשת שמות ה' מבקש ממשה 3 פעמים לבצע את השליחות, משה מסרב, הוא מסכים רק כאשר ה' אומר לו שיעשה את השליחות ביחד עם אהרן, ויש פירוש שאומר שברגע שה' הציע שיהיו שני אנשים - אחדות - כח של ביחד, הרגיש משה שכך אפשר לנצח את היצר את פרעה - מלשון מפריע. כי היצר הכוח שלו הוא פירוד - הפרדה, וכדי לנצח אותו צריך לבוא בכוח של אחדות.

''ויאמר ה' אל משה בא אל פרעה כי אני הכבדתי את ליבו...'' (שמות י, א)

בפרשתנו כתוב בא אל פרעה, ולמה לא כתוב 'לך אל פרעה' - לומר לנו שהקדוש ברוך הוא משתתף תמיד, ה' לא שולח את האדם לבד, לכן ''בא'' זה ביחד - אתך אני להצלחה. לכל מקום ובכל מקום ה' בא איתנו, ונותן לנו את הכח להצליח.

מה העינין של הכבדת הלב של פרעה? יש פירוש שאומר שה' עשה שפרעה יראה במכות רק את דרך הטבע ולא את זה שזה מעשה מעל הטבע של ה' יתברך. וזה בעצם הכבדת הלב, לא לראות את נוכחותו של ה' יתברך בבריאה, לא לראות בכל דבר את האלוקות ולחשוב שהכל קורה באופן טבעי או מיקרי. בעצם זה לחיות ללא ה' רק עם הטבע, וזה אין מה לומר, מאד כבד.


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר