יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום רביעי ‏12 ‏אוגוסט ‏2020  כ"ד בסיון, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ חגים ומועדים \ ט``ו בשבט \ ט``ו בשבט - ראש השנה
מאמרים דומים
ט``ו בשבט - ראש השנה
אפילו שט''ו בשבט נקרא ראש השנה, הוא נקרא כך לענינו, לענין מעשר פירות האילן, אבל אין בו לא איסור מלאכה, ולא משתה ושמחה, ולא זכר בתפילה.
ט''ו בשבט - ראש השנה
12/01/15 שורשים

אפילו שט''ו בשבט נקרא ראש השנה, הוא נקרא כך לענינו, לענין מעשר פירות האילן, אבל אין בו לא איסור מלאכה, ולא משתה ושמחה, ולא זכר בתפילה.

למרות זאת, כן משנים בו מעט משאר הימים, ונוהגים בו קצת יום טוב: אין אומרים בו תחנון, ולא בתפילת מנחה שלפניו, ואין עושים בו הספד למת, ואם חל בשבת אין אומרים 'אב הרחמים' שענינו הזכרת נשמות המתים. ונוהגים להרבות בו באכילת פירות ארץ ישראל, ולהדר לאכול פרי חדש שעדין לא אכלוהו בשנה זו כדי לברך עליו 'שהחינו'.

ולמה רק בראש השנה הזה ולא בכל ראשי השנה משנים, חוץ מראש השנה בא' תשרי?

בגלל שיש בראש השנה הזה מענין שבח ארץ ישראל. כי ביום זה מתחדש כח האדמה שבארץ ישראל להניב תנובתה ולהוציא פירותיה ולהראות שבחה. ורוב שבחה של ארץ ישראל על פירות האילן נאמר, כמו שכתוב: ''ארץ חיטה ושעורה וגפן ותאנה ורימון, ארץ זית שמן ודבש'' (דברים ח'), הרי שבחה של ארץ ישראל בשני מיני דגן וחמישה מיני פירות האילן. כי היום בו אדמת ארץ ישראל מחדשת בו את כוחותיה להוציא שמנה ודובשה, יום של שמחה הוא לישראל.

וכשאנו אוכלים מפירות הארץ ונהנים מטובם, הרי אנו מברכים עליהם ומודים עליהם לקדוש ברוך הוא, ומתפללים ומבקשים שיחדש נעוריה ונעורינו כמקדם, ''ואכלת ושבעת וברכת את ה' אלוקיך על הארץ הטובה אשר נתן לך.

ועוד טעם, שראש השנה לאילן הוא גם שעת תפילה ודין גם לאילן, שכך היא מידתו של ה' יתברך, שבכל תחילת הצמיחה של אחד מברואיו הוא סוקר את כל עתיו עד סוף כל מעשיו ואז עת תפילה היא לבקש על הצלחתו.

והתורה המשילה את האדם לעץ השדה, ולכן יום זה הוא מעין יום הדין גם לאדם שנמשל לעץ. וישראל שמחים ביום הדין, כי יצא הדין כאשר יצא, ובלבד שיראו הכל שיש דין ויש דיין. ומפני שישראל אוהבים דין ושמחים בו, לכן הם יוצאים זכאים בדין.

 

(מתוך ספר התודעה)


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
ראש חודש
ספירת העומר
צום עשרה בטבת
חודש אלול
בין המצרים ותשעה באב
שבועות
פורים
פסח
ט``ו בשבט
חנוכה
כיפור
סוכות
ראש השנה
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר