יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום ראשון ‏29 ‏נובמבר ‏2020  ט"ו בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ פרשת שמות - גלגול שלג
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
פרשת שמות - גלגול שלג
11/01/15 שורשים

מצאתי בספר נתיבות שלום על פרשת השבוע של השבוע, פרשת שמות,משהו שמתאים למזג האוויר: 
''והנה הרב הקדוש ר' נחום מצ'רנוביל זצ''ל אמר שכאשר יהודי הולך ברחוב בשעת הגשמים ורגליו נרטבות מהמים, אם מכוון בדעתו שיהיה לו זאת כגלגול שלג, הרי זה אכן נחשב לו כאילו קיים בפועל גלגול שלג, ומועיל לו לדברים שהתיקון להם הוא דווקא על ידי גלגול שלג. אבל אם אינו מכוון כלום, רק מצטער ממה שרגליו רטובות אין זה נחשב לו אלא ליסורים בעלמא, שאמנם גם יסורים שכרם רב לנכות מחטאיו אבל אין זה במדרגת גלגול שלג...'' 
זה גם מתקשר לפרשה. 
בפרשה שלנו בני ישראל יורדים למצריים, ומי יורד - יעקב ובניו - צדיקים בני צדיקים. הם מקבלים גלות, וחוזרים משם שקועים במ"ט (49) שערי טומאה, כמעט אי אפשר (לפחות לא בשר ודם ולא מלאכים) להבדיל בינם ובין המצרים. והגלות הזו הרי לא הייתה עונש, היא נאמרה לאברהם בברית בין הבתרים, והוא קיבל זאת ולא ביקש מה' שיוות לנו על הגלות (על סדום הוא כן ביקש). 
וגם כאן כל מיני פירושים, אחד שבזכות הגלות והעבדות מגיעם לידי ביטול החומר והיישות - וכבר אמרנו שמי שמגיע לזה שורה עליו השכינה. ון "לב נשבא ונדכא אלוקים ךלא תבזה" 
וגם ש"יסורים מזככים" בכדי שיוכלו לקבל את התורה שהיא במעלה כה גבוהה צריך זיכוך רציני, כמו ביניין - ככל שרוצים לבנות ביניין גבוה יותר, כך צריך לחפור בור עמוק יותר בשביל שהיסודות יוכלו להחזיק את כולו. 
וז בעצם תפקיד היסורים - לזכך. אז אולי זה יתן לנו (אולי רק לרגע קטנטן) קצת יותר כוח להתמודד עם "החורף" הזה. 

 


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר