יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום חמישי ‏09 ‏יולי ‏2020  כ' באייר, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ חגים ומועדים \ צום עשרה בטבת \ צום עשרה בטבת
מאמרים דומים
יום הולדת בט` באב - הרהורים לתשעה באב
שמעתי שאשה אחת אמרה שלבן שלה יש יום הולדת בתשעה באב והיא חוגגת אותו ברוב פאר והדר. אמרה שתשעה באב "לא מדבר אליה" ושהיא לא תיתן ללוח העברי לקלקל לה את המסיבה. ולמרות שהייתי צריך לבכות חייכתי ו... שמחתי. הרהורים שמחים לתשעה באב.
``יאמרו רבם דקרו?`` - הרהורים נוגים בעקבות הסתלקות המקובל הצדיק רבי אלעזר אביחצירא ע``ה
עם היוודע דבר הסתלקותו החלו השאלות להכות בחלל הלב ללא רחם. הנהיה כדבר הזה? כיצד קם תלמיד על רבו ורוצחו נפש? וכי יש לך בן ההורג את אביו? האם ניתן להשיב על שאלות אלו?. הרהורים נוגים.
דיני תשעה באב
חמישה דברים ארעו בתשעה באב: א. נגזר על אבותינו שלא יכנסו לארץ ב. חרב הבית בראשונה ג. חרב הבית בשניה ד. נלכדה ביתר ה. נחרבה העיר תשעה באב אסור באכילה ושתיה ורחיצה וסיכה ונעילת הסנדל, וכל הדברים האלו אסורים גם בליל ט' באב.
תשעה באב
אמרו חכמים: חמשה דברים קרו בתשעה באב: 1. נגזר על אבותינו - דור המדבר - שלא ייכנסו לארץ ישראל 2. חרב בית המקדש הראשון 3. חרב בית המקדש השני 4. נלכדה ביתר 5. נחרשה ירושלים לאחר החורבן.
על מה אבדה הארץ
בס"ד על מה אבדה הארץ? את השאלה הזו שואל ירמיה הנביא שהתנבא על חורבן בית המקדש הראשון "מי החכם ויבן את זאת ואשר דבר פי ה' ויגידה. על מה אבדה הארץ, נצתה (מלשון ציה ושממה) כמדבר מבלי עובר?" (ירמיה ט', יא). כלומר מי חכם ונביא אשר יוכל לגלות לנו את סיבת אבדון הארץ? ממשיך ירמיה בנבואתו: "ויאמר ה' – על עזבם את תורתי אשר נתתי לפניהם...." (שם, י"ב)
צום עשרה בטבת
31/12/14 שורשים

יהושוע הכניס את עם ישראל לארץ ישראל, וישבנו בארצנו שמונה מאות וחמישים שנה - עשרים דורות, עד שהגיע נבוכנצר הרשע מלך בבל והגלם. אבעה מאות וארבעים שנה עד ששלמה המלך בנה את בית המקדש. ועוד ארבעה מאות ועשר שנים שבית המקדש היה קיים עד שהחריבוהו חיל כשדים.
בני ישראל למרות שבית המקדש היה קיים, עבדו עבודה זרה, וה' שלח להם נביאים שיחזרו בתשובה, אך הם לא האזינו.
ראשית הפורענות היתה בעשרה בטבת, שבו התחיל המצור, ובאו אנשי ירושלים במצוק עד שנפלו חומות העיר ונשרף בית המקדש ויהודה הוגלו.
ולמה לקח שלוש שנים להפיל את החומות? שה' חיזק את אנשי ירושלים - אולי יחזרו בתשובה.

התענית של עשרה בטבת, כשאר התעניות שניתקנו לצער ולאבל על חורבן בית המקדש וגלות ישראל. אבל לא האבל והצער הם העיקר בתענית, כי דיה הצרה בשעתה. אלא עיקרה של התענית ותכליתה לעורר את הלבבות, לפתוח דרכי התשובה.
ואמרו חז"ל 'כל דור שאינו נבנה (בית המקדש) בימיו - מעלין עליו כאילו הוא החריבו'. בגלל שיש בכוחנו בכל דור ודור להתאחד, לאהוב, לעשות תשובה ובכך לעורר את רחמי שמים שיגאל אותנו, ויחזירנו לארצנו ויבנה לנו את בית הבחירה.
וכל זמן שהישועה עדיין לא באה, סימן שלא שבנו מחטאנו, וכאילו אנחנו גרמנו את החורבן.
אבל צריך לזכור שיכולים בכל שעה של רחמים להפוך את היגון לשמחה ולששון. כי "ישועת ה' כהרף עין"

מתוך ספר התודעה


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
ראש חודש
ספירת העומר
צום עשרה בטבת
חודש אלול
בין המצרים ותשעה באב
שבועות
פורים
פסח
ט``ו בשבט
חנוכה
כיפור
סוכות
ראש השנה
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר