יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום רביעי ‏12 ‏אוגוסט ‏2020  כ"ד בסיון, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ חגים ומועדים \ צום עשרה בטבת \ דיני תענית עשרה בטבת
מאמרים דומים
דיני תשעה באב
חמישה דברים ארעו בתשעה באב: א. נגזר על אבותינו שלא יכנסו לארץ ב. חרב הבית בראשונה ג. חרב הבית בשניה ד. נלכדה ביתר ה. נחרבה העיר תשעה באב אסור באכילה ושתיה ורחיצה וסיכה ונעילת הסנדל, וכל הדברים האלו אסורים גם בליל ט' באב.
תענית אסתר
בי''ג באדר - תענית אסתר יש אומרים שהתענית הזו היא זכר לתענית שהתענו מרדכי ואסתר וכל ישראל, ביום י''ג באדר, ביום שבו אמורה הייתה הגזרה של ''להשמיד ולהרוג את כל היהודים'', וקרה ''ונהפוך הוא אשר ישלטו היהודים המה בשונאיהם'' (אסתר ט)
דיני תענית עשרה בטבת
הלכות יום התענית לגברים ונשים
צום עשרה בטבת
יהושוע הכניס את עם ישראל לארץ ישראל, וישבנו בארצנו שמונה מאות וחמישים שנה - עשרים דורות, עד שהגיע נבוכנצר הרשע מלך בבל והגלם. אבעה מאות וארבעים שנה עד ששלמה המלך בנה את בית המקדש. ועוד ארבעה מאות ועשר שנים שבית המקדש היה קיים עד שהחריבוהו חיל כשדים.
חודש טבת
בחודש טבת יש שלש תעניות זו אחר זו, בגלל שלוש פורענויות שקרו. התענית בח' וט' בטבת נקראת תענית צדיקים, ורק יחידים בלבד מתענים בה. התענית בה כל הציבור מתענה היא בעשירי בטבת.
דיני תענית עשרה בטבת
31/12/14 שורשים

כל תעניות ציבור חוץ מיום הכיפורים ותשעה באב, אוכלים בלילה שלפני יום התענית עד עלות השחר. ודוקא כשלא ישן שנת קבע, אבל אם ישן שנת קבע, אבל אם ישן שנת קבע והשכים קודם שעלה עמוד השחר, אסור לו לאכול כאילו התחיל כבר יום התענית. ואם התנה קודם שישן, שיאכל בקומו - מותר לו מן הדין לאכול עד עלות השחר. ואם הוא רגיל בשתיה בקומו ממטתו, מותר לו לשתות קודם עלות השחר אפילו אם לא התנה.
התעניות: צום גדליה, עשרה בטבת, שבעה עשר בתמוז, וכן תענית אסתר, מותרים ברחיצה ובסיכה ובנעילת הסנדל וכו'. רק יום כיפור ותשעה באב אסורים בדברים אלו. אבל לא רוחצים את הפה בכל התעניות.
חולה, אף על פי שאין בו סכנה, וכן המעוברות והמניקות שהתענית קשה עליהן, וכן הקטנים פטורים מלהתענות בתעניות של עשרה בטבת, תענית אסתר, י"ז בתמוז וצום גדליה. 
כל הפטורים מלהתענות, אך על פי שאינם מתענים, ישתדלו שהציבור לא יראה אותם כשהם אוכלים, ויאכלו רק מה שצריך לצורך גופם, ולא יאכלו לתענוגם. וכן ראוי לחנך את הקטנים שלא להאכילם בימי התענית יותר ממה שצריך וימעטו בתענוגות, ויהיו מתאבלים עם הציבור.

מתוך ספר התודעה


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
ראש חודש
ספירת העומר
צום עשרה בטבת
חודש אלול
בין המצרים ותשעה באב
שבועות
פורים
פסח
ט``ו בשבט
חנוכה
כיפור
סוכות
ראש השנה
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר