שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום חמישי ‏21 ‏אוקטובר ‏2021  י"ז בתשרי, תשפ"ב
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ 2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
מאמרים דומים
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
25/12/14 שורשים

2 טיפים להשגת מטרות בשיחה

כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
יוסף עומד מול יהודה, שכמובן אינו יודע שזה יוסף אחיו, אחרי שיוסף שם את הגביע בתיק של בינימין. ויוסף רוצה להשאיר את בינימין אצלו לעבד. יהודה במסירות נפש (שזה מה שרצה יוסף לראות, האם למרות שבינימין היה אח של יוסף, ימסרו האחים את נפשם כדי להצילו) עומד מול יוסף ומנסה לשכנעו לשחרר את בינימין ולקחת אותו (את יהודה) לעבד במקומו.
סיטואציה לא פשוטה אם חושבים על זה, יוסף הוא השליט, מבחינת יהודה הוא גוי קר ומנוכר, שכל מה שמעניין אותו זה רק כסף וכבוד. ויהודה ממנו תצא המלוכה, חם ועקשן, ויודע שאם גם בינימין יעלם לאביו יעקב, זה יכול להיגמר רע.
בפרשה הקודמת יהודה מנסה קצת בכוחנות, אך מבין שזו לא הדרך. עכשיו הוא ניגש ואומר "בי אדוני" - הוא מבין שהוא צריך פה רחמים - אני לא יכול, רק בעזרת ה' יתברך אני אוכל, ולכן אמר "בי אדוני", אני בא בביטול לה' ועם כוח הרחמים. ואז לא יכל יוסף להתאפק והתוודה לאחים.
דבר נוסף שלומדים מ"בי אדוני" ש"כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם (משלי כז יט) היינו איך שאדם חושב ומתייחס לשני גם השני מתייחס איליו. והדוגמא היא כמו שאדם עומד על יד המים, איך שהוא נראה כך הוא נראה במים. ויהודה ניסה בהתחלה במלחמה, וראה שלא הולך. אז חשב אני אכניס בליבי אהבה על המושל הזה (הוא לא ידע שזה יוסף אחיו) ואולי גם הוא ישתנה.
ומיוסף אנחנו לומדים לא להיכנס לדברי השני "ויגש איליו יהודה ויאמר..."(מד, יח). בעצם יוסף כבר ידע את כל מה שאמר לו יהודה, את השתלשלות הדברים, ובכל זאת לא הפסיק אותו, ולא אמר אני יודע, ללמד נימוס ודרך ארץ שכשאדם מדבר צריך לתתת לו לדבר ולא להפסיקו.


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר