סלי מזון קורונה
קורונה
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏שבת ‏06 ‏מרץ ‏2021  כ"ד בשבט, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ חגים ומועדים \ חנוכה \ להיות מאושר - נס חנוכה
מאמרים דומים
חנוכה - באנו חושך לגרש
אני מאד אוהב את חנוכה, זה נראה תמיד חג של ילדים, לשחק בסביבונים הצבעוניים הנהדרים, לאכול סופגניות, וגולת הכותרת להדליק את הנרות. זה חג שמכריח אותך להיות גם קצת ילד, להתלהב, להתבונן, ולגלות שיש אור. זה מתחיל באור קטן, נר אחד...
להיות מאושר - נס חנוכה
המתכון הבטוח לאושר. "כשנכנסו יוונים להיכל, טמאו כל השמנים שבהיכל, וכשגברה מלכות בית חשמונאי ונצחום , בדקו ולא מצאו אלא פך אחד של שמן שהיה מונח בחותמו של כהן גדול , ולא היה בו אלא להדליק יום אחר , ונעשה בו נס והדליקו ממנו שמונת ימים" (מסכת שבת דף כ"א). לזכר הנס תיקנו חז"ל את הדלקת נרות החנוכה. וכך תיקנו: "מצות חנוכה - נר, איש וביתו, והמהדרין נר לכל אחד ואחד והמהדרין מן המהדרין... יום ראשון מדליק אחד, ומכאן ואילך מוסיף והולך"
זאת חנוכה
"הכל הולך אחרי החיתום" היום שהוא בעצם התכלית של חנוכה
מתכון סופגניות לחנוכה
סופגניות מסורתיות לחנוכה. אלה הן סופגניות ממש כפי שרואים בקונדיטוריות. מתכון זה אמנם דורש קצת עבודה אך התוצאה שווה את המאמץ. שימו לב שבגרסה זו מטגנים את הסופגניות כבר עם הריבה בפנים!
תקציר הלכות חנוכה
רבים נוהגים להדר בפרסום הנס ולהדליק חנוכייה בכל מקום שמתאספים בו אנשים, כגון בחתונה, בר מצווה ובת מצווה, וכן כאשר מתאספים למסיבת חנוכה או לשמיעת הרצאה.
להיות מאושר - נס חנוכה
11/12/14 שורשים

המתכון הבטוח לאושר.
"כשנכנסו יוונים להיכל, טמאו כל השמנים שבהיכל, וכשגברה מלכות בית חשמונאי ונצחום , בדקו ולא מצאו אלא פך אחד של שמן שהיה מונח בחותמו של כהן גדול , ולא היה בו אלא להדליק יום אחר , ונעשה בו נס והדליקו ממנו שמונת ימים" (מסכת שבת דף כ"א). לזכר הנס תיקנו חז"ל את הדלקת נרות החנוכה. וכך תיקנו: "מצות חנוכה - נר, איש וביתו, והמהדרין נר לכל אחד ואחד והמהדרין מן המהדרין... יום ראשון מדליק אחד, ומכאן ואילך מוסיף והולך"
מדוע ההידור הוא בדרך של נר אחד כבסיס, ותוספת נרות כהידור? התבוננות בעינין זה יכולה להפוך אותנו לאנשים מאושרים פי כמה.
אנחנו מעריכים מאד את זה שיש לנו ארוחת בוקר, מברכים לפני, ומודים אחרי, וממשיכים בשגרת חיינו. רבי נחמן מברסלב, היה יושב לפני שמברך, הסתכל על השולחן ומברך "ברכה פרטית" - תודה לך אבא שבשמים על הלחם הטרי, על החמאה, על תפוחי האדמה, הזתים, הבצל וכו...
אנחנו אכלנו ארוחת בוקר, רבי נחמן אכל עשרים מצרכים מגוונים, ובגלל שהוא מודע לגיוונם, הוא עשיר פי עשרים מאיתנו...
אין אדם מאושר! מדוע? בגלל שתמיד חסר לנו משהו, תמיד אנו שואפים להשיג משהו - וזה טבע האדם. כתוב במפורש "והנפש לא תמלא" (קהלת ו, ז). אבל אפשר גם לרוץ וגם לשאוף - וגם להיות מאושרים.
איך?
נעמוד לרגע, ולפני שנתייחס למה שעדיין חסר לנו, קודם נודה על מה שכן יש לנו. נראה שיש לנו כל כך הרבה - ואז "החסר" יקבל את הפרופורציה המתאימה - תוספת ולא יותר מזה.
הרבי רבי זושא מאניפולי היה הולך בדרכו, כשחש רעב היה מתפלל: "ריבונו של עולם, זושא מודה לך על התאבון שנתת לו, והוא מבקש גם אוכל"..
אנו יכולים להודות לא רק על כל עינין באופן כללי, אלא להודות על כל פרט ופרט בו, וזה מה שלומדים מ"נס פח השמן" - היה אפשר להגיד שהוא דלק ודלק ודלק, ואש להדליק בכל לילה נר אחד ויצאנו חובות ציון הנס. אבל המהדרין מדליקים נר ראשון בלילה הראשון, וביום השני שניים, ןלהתפעל, שהוא כבר דולק יומיים, ובלילה השלישי להתפעל עוד יותר...
ואז, גם אם זה עדיין לא מושלם, גם אםן רוצים עוד. קודם כל החוסר לא תופס את כל המקום, ודבר שני יכולים להתמלא בביטחון ותקווה, שיש מי שדואג לנו, הרי הודנו לו על שנתן לנו כל כך הרבה, ודאי יתן לנו את מחסרנו.
"עד הנה עזרונו רחמיך, ולא עזבונו חסדיך - ואל תטשנו, לנצח".
(מתוך מעיין המועד, חנוכה)


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
ראש חודש
ספירת העומר
צום עשרה בטבת
חודש אלול
בין המצרים ותשעה באב
שבועות
פורים
פסח
ט``ו בשבט
חנוכה
כיפור
סוכות
ראש השנה
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר