שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום רביעי ‏08 ‏דצמבר ‏2021  ה' בכסלו, תשפ"ב
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ סולם יעקב
סרטים דומים
האמונה ככלי להעצמה
נמסר בתאריך 21.6.2018
אהבה מתוך אמונה
נמסר בתאריך 2.2.18
נסיון והתמודדות בראי הקבלה
נקודה למחשבה לאור פרשת השבוע
יעקב ועשיו - בעבר ובהווה
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
סולם יעקב
23/11/14 הרב אברהם להב

יעקב אבינו יוצא לדרכו מבאר שבע לחרן ועוצר ללון בדרך במושב הנקרא לוז. שם הוא חולם את החלום המפורסם על הסולם הניצב ארצה וראשו מגיע השמיימה ומלאכי אלוקים עולים ויורדים בו. חלום - מבטא במשהו את מדרגתו הרוחנית של האדם, כי על מה שאדם חושב ביום הוא חולם בלילה. לכן יעקב אבינו חולם על מלאכי אלוקים ולעומתו פרעה חולם על פרות רזות ושמנות...

כתוב בספרים כי לכל אדם יש סולם שהוא עולה ויורד בו במהלך חייו. הסולם מוצב ארצה, בגשמיות, בתאוות, בניסיונות. ואילו ראשו מגיע למעלה למעלה, למחשבות של רוחניות על מטרת החיים, על בורא עולם, ועל אמונה והשגחה. אנחנו בוחרים איפה למקם את עצמנו בסולם הזה.

אבל יחד עם זה צריך לדעת שגם אם לפעמים נופלים כמה שלבים, עדיין צריך להישאר על הסולם, לא לזרוק את הכל. כי הפסוק "שבע יפול צדיק וקם" אומר לנו: רק זה שנופל ושוב קם, ושוב נופל ושוב קם, הוא הנקרא צדיק. מה שחשוב באמת זה לא ליפול ליאוש, להסתכל תמיד כלפי מעלה, לשמור על אופטימיות ולשאוף כל הזמן להתעלות. כי מלאכי אלוקים נמצאים עימנו בכל השלבים של הסולם ["עולים ויורדים בו"], והקב"ה לעולם אינו נוטש את בניו והוא איתנו בכל מקום בכל יום ובכל שעה.

כאשר היה האדמו"ר מגור זצ"ל בעל ה'פני מנחם' ילד כבן תשע שנים, שאלו אביו, בעל ה'אמרי אמת' זצ"ל, בפרשת השבוע שלמד: יעקב אבינו ראה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה, מדוע לא ניצל זאת יעקב לעלות גם הוא השמימה?   ענה הבן: "והרי זה היה רק חלום".   שאלו ה'אמרי אמת': "אם כן, הוא היה צריך לחלום שהוא עולה השמימה??"   ענה הבן היניק וחכים: " בפסוק הבא כתוב "והנה השם ניצב עליו" - ואם השם כאן, לשם מה יעפיל לחפשו במקום אחר...??"
 


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר