יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום רביעי ‏12 ‏אוגוסט ‏2020  כ"ד בסיון, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ חגים ומועדים \ בין המצרים ותשעה באב \ לא היו ימים טובים לישראל - ט``ו באב
מאמרים דומים
משמעות האבלות בימי בין המצרים
יש סיפור, על אפלטון והנביא ירמיהו. הפילוסוף אפלטון פגש את הנביא ירמיהומקונן תמרורים על לורבן הבית, ואחרי שנוכח לדעת את חכמתו שאל אותו איך מתאים לחכם כמוך לבכות על העבר? הרי בית נמקדש כבר נשרף ואיננו ומה התועלת בבכייתך? ואמר לו ירמיהו אינני יכול להשיב על שאלתך כי לא תבין.
לא היו ימים טובים לישראל - ט''ו באב
10/08/14 שורשים

"לא היו ימים טובים לישראל כחמישה עשר באב ויום הכיפורים שבהם בנות ירושלים יוצאות בכלי לבן שאולין... וחולות בכרמים, ומה היו אומרות, בחור שא נא עיניך וראה וכו..."- ומכאן שאלה ימים גבוהים ביותר שלא היו לישראל ימים טובים כמותם. יום הכיפורים אנו מבינים, שזה יום גבוה משום שזה יום סליחה ומחילה, ויום שניתנו בו לוחות הברית השניים. אבל ט"ו באב למה?
"שאו שערים ראשיכם והנשאו פתחי עולם ויבא מלך הכבוד" הימים הנוראים עינינם המלכת ה' - זה ויבוא מלך הכבוד, אבל קודם צריך לעבור בשערים ואח"כ בפתחים יותר פנימיים. והשער הראשון של הימים הנוראים הוא חמישה עשר באב. -שהוא 40 יום קודם כ"ה באלול, יום בריאת העולם. ואמרו חז"ל ארבעים יום קודם יצירת הולד מכריזין בת פלוני לפלוני, כך בחמישה עשר לאב מכריזין על הנישואין כביכול של הקב"ה לישראל, שזו תכלית הבריאה.
בחמישה עשר באב יורדת הארה של התחלת בחינת החיתון של הקב"ה וישראל, וזה מסביר את קביעת חז"ל שקבעו יום זה ליום זיווגים, וביום זה הותרו השבטים לבוא זה בזה, והותר שבט בינימין לבוא בקהל.
הקיום של עם ישראל והקשר שלו עם הקב"ה מבוסס על תורה ועבודה, שעל ידם מתקיימת הדבקות בה'. והשער הראשון של חמישה עשר באב הוא הזמן של כוח התורה. ועינין יום הכיפורים הוא שלימות הדבקות ע"י עבודת ה'. וע"י שני הימים אפשר להשיג את הדבקות. ובנות ירושלים, (לא אמרו בנות ישראל, אלא בנות ירושלים), שמרומז על משהו יותר פנימי, כלומר שנשמות ישראל מכינות את עצמם להיות ראויות לחתונה עם ה'. וכלל ישראל - בנות ירושלים, יוצאות בכלי לבן שאולין, שלא לבייש את מי שאין לו - כלומר מי שהוא עדיין רחוק מתורה ועבודה, וכל ישראךל יוצאים ביחד. ואומרים לה' אין בנו מאומה, אבל אנו רוצים להתחיל לבנות את השנה החדשה ולבוא בשעריה, פתח לנו שער בעת פתיחת שער.


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
ראש חודש
ספירת העומר
צום עשרה בטבת
חודש אלול
בין המצרים ותשעה באב
שבועות
פורים
פסח
ט``ו בשבט
חנוכה
כיפור
סוכות
ראש השנה
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר