יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום רביעי ‏02 ‏דצמבר ‏2020  י"ח בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ שורש חטא העגל
סרטים דומים
האמונה ככלי להעצמה
נמסר בתאריך 21.6.2018
אהבה מתוך אמונה
נמסר בתאריך 2.2.18
נסיון והתמודדות בראי הקבלה
נקודה למחשבה לאור פרשת השבוע
יעקב ועשיו - בעבר ובהווה
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
שורש חטא העגל
26/02/13 הרב אברהם להב

בפרשת השבוע "כי תשא" נזכר חטא העגל ושבירת הלוחות ע"י משה רבינו. ובהקשפה ראשונה נראה ש"חטא העגל" היה עבודה זרה ממש שהשתחוו לאלוהים אחרים. אמנם בפנימיות הדברים יש סוד גדול ומוסר השכל בצידו.

ידוע שהקב"ה מנהיג את העולם בשתי דרכים, האחד דרך הטבע, והשני הנהגה של נס. והנה, ביציאת מצרים ובמעמד הר סיני היו עם ישראל במדרגה העליונה מאד של גילוי שכינה, כלומר שכל הנהגת ה' עימהם היתה בניסים גלויים כידוע. אלא שלאחר שהתעכב משה לרדת מן ההר, חששו עם ישראל שלא יוכלו לעמוד עוד במדרגה הגבוהה ההיא [בלעדי משה], ועל כן אמרו לרדת אל ההנהגה ע"פ דרך הטבע. ומכיוון שביחס למדרגה הגבוהה שהיו נבחן כאן ירידה, ממילא הרי זה כעבודה זרה!. ונבחין שאינה נקראת "עבודת שקר" אלא "עבודה זרה" דהיינו שהיתה זרה למדרגתם!. ובפרט שאצל אדם שחי רק לפי דרך הטבע, קל מאד שיסתבך בע"ז פשוטה שיחשוב שהטבע הוא הפועל, וממילא בטלה האמונה בה', כי מאמין רק במה שרואה ועושה, ומגיע למחשבה שכוחי ועצם ידי וכו'.

ועל דרך משל אפשר לומר כמו שאדם שמביט דרך חור-המפתח של הדלת אל החדר, ורואה עט כותבת, מפני שהחלל קטן הוא חושב שהעט כותבת. אמנם כאשר יפתח את הדלת הוא יראה שהאדם הוא הכותב ולא העט עצמה. והנמשל, מבאר ה"מכתב מאליהו", שאדם שעוסק רק במעשים טבעיים יראה רק את הטבע ויחשוב שהוא הפועל לבדו, אבל מי שחי מתוך אמונה, ופתח את האמת לפניו, הרי שהוא רואה שהקב"ה מנהיג את הטבע.

לכן אם נשכיל להעמיק יותר ולחיות מתוך מבט פנימי על החיים, נבין שאנו לא רואים את התמונה כולה וגם לא את חציה, שהרי "נסתרים דרכי ה'", וזה יביא אותנו לאמונה אמיתית בבורא.

 


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר