יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שני ‏23 ‏נובמבר ‏2020  ט' בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ צחוק ילדים‎
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
צחוק ילדים‎
17/02/13 יואל ברדוגו

עם ישראל מגיע לשיאו בפרשת השבוע – פרשת 'תרומה'. שישה חודשים בלבד לוקח לעם ישראל לצאת מעבדות לגאולה, היינו מעבדות מצרים לכך שהקב"ה משרה שכינתו ביניהם לעיני כל ע"י בניית המשכן במדבר.

 

עיקר העיקרים של המשכן היה ארון העדות (ארון הברית) בו היו מונחים הלוחות שניתנו במעמד הר סיני. המבנה של הארון הינו מאד מיוחד כאשר הבולט בו היו שני הכרובים אשר היו על מכסה הארון. כולנו מכירים מציורי אומנות למיניהם את הכרובים בדמות שני נערים בעלי שני כנפיים כל אחד כאשר הנערים וכנפיהם פונים זה אל זה. כך אומרת התורה:

 

"ועשית שנים כרובים זהב. מקשה תעשה אותם משני קצות הכפורת (מכסה הארון)....והיו הכרובים פורשי כנפיים למעלה...ופניהם איש אל אחיו...."

 

 מה בעצם היו הכרובים ומה אנו יכולים ללמוד מהם?

 

במסכת חגיגה (יג:) מובא כך: "מאי כרובים? אמר רבי אבהו: כרביא. שכן בבבל קורין (קוראים) לינוקא (תינוק),רביא". חז"ל מגלים לנו שהאות כ' היא כ' הדמיון היינו כרובים =כמו רביא, כמו תינוק. ואכן רש"י מסביר שהיו הכרובים דמות פרצוף של תינוק.

 

בהינתן שהמקום בו משה היה מקבל את נבואותיו מפיו של הקב"ה היה דווקא בין שני הכרובים הללו, יש לשאול ולהבין מה להתגלותו של הקב"ה ולתינוקות?

 

במקום אחר בתלמוד (מסכת יומא, נד.) מסופר ש"בשעה שהיו ישראל עולין לרגל היו מגללין להם את הפרוכת ומראין להם את הכרובים שהיו מעורין זה בזה והיו אומרים להם ראו חיבתכם לפני המקום (הקב"ה) וכו'". מבואר בדברי חז"ל אלו שהכרובים היו סימן לחיבה  שבין ישראל לבוראם ולכן היו לכרובים דמות של תינוק שכן האהבה והחיבה לתינוק הינה יתירה באופן טבעי.

 

מפשטות דברים אלה עולה, כי התגלותו של הקב"ה והשראת שכינתו בתוך עמו אינו מושג קר ומופשט אלא נושא הטומן בתוכו חום ואהבה טבעיים – כאלה השוררים בין הורים לתינוקות. לנו נותר לגלות את ההדרכה לחיינו הנובעת מכך.

 

אדם המפנים כי בוראו אוהב אותו כמו תינוק יכול לשאוב שקט נפשי אדיר אל תוך חייו. הידיעה הזו מולידה אצל האדם היכולת להיו סלחן ורך עם עצמו. כשם שהוא רך עם ילדיו, סבלן כלפיהם, נוטה ל'עגל איתם פינות' ולא לדקדק אחריהם – כך האדם צריך להיות עם עצמו וזאת משום שבוראו מתנהג איתו בצורה רכה כזו. אדם, מבוגר ככל שיהיה, הריהו כתינוק לפני בורא עולם. כשם שתינוק זוכה לאהבה בכל מצב ובכל תנאי כך האדם צריך לזכות את עצמו באהבה כלפי עצמו בכל מצב ובכל תנאי. אל לו לאדם להקפיד עם עצמו יתר על המידה – אם מועד או נופל עליו ללטף את עצמו ולהראות לעצמו פנים צוחקות שכן ברגע זה ממש מלטפים אותו מן השמים ממש כשם שהוא עצמו מלטף את תינוקו כאשר זה הקטן והמתוק מועד. כשם שתינוק יודע 'להתחפר' בתוך הוריו בעת שהוא מבקש או רוצה דבר מה כך הוא האדם שלכאורה 'בוגר', 'רציני' ו'שכלתן' צריך לנהוג כאשר מבקש דבר מה מהקב"ה. עליו לבכות ולהתחנן כמו תינוק ובכך לשאוב חמלה, רכות וחום אל תוך חייו. כשם שתינוק חיי את חייו בתוך עולם צבעוני, שמח וגדוש ידידות, כך האדם הבוגר צריך להניח מעט מרצינותו ולחיות בעולם של ידידות וצבעים שונים.

 

כשם שהדברים נכונים עבור אדם עם עצמו כך נכונים הם כלפי בן\בת זוג וכלפי חברים ועמיתים בחיים. הדקדוק, הקפדנות והלשון החדה זורעת זרות וקרות בעולם. קולות של ילדים צוחקים אינו צריך להיות רק נחלת ארגז החול אלא חייב חלק מתוך ליבו של אדם.

 

השראת שכינתו של הקב"ה כאן אצלנו פירושה הרגשת קירבת אלוקים שהיא צריכה להיות דומה לקירבה בין תינוק להוריו. קירבה של שמחה, חום ו'פינות עגולות'. ראוי להשתדל להשתפר ולצמוח אך עם זאת ראוי שיהיה מקום לטעויות.  לשיא הזה הגיעו אבותינו במדבר בבניין המשכן ולאחר מכן בארץ ישראל בבית עולמים בהר הבית בירושלים.

 

שבת שלום


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר