יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שני ‏26 ‏אוקטובר ‏2020  י"א בתשרי, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ פרמידות של אהבה
סרטים דומים
האמונה ככלי להעצמה
נמסר בתאריך 21.6.2018
אהבה מתוך אמונה
נמסר בתאריך 2.2.18
נסיון והתמודדות בראי הקבלה
נקודה למחשבה לאור פרשת השבוע
יעקב ועשיו - בעבר ובהווה
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
פרמידות של אהבה
13/12/12 הרב אברהם להב

מסופר בפרשת "ויגש" שיוסף העביר את המצרים מעיר לעיר, מקצה גבול מצרים ועד קצהו. ופירש רש"י שהטעם שיוסף הגלה את המצרים באופן הזה כי נתכווין להסיר חרפה מעל אחיו שלא יהיו קוראים אותם "גולים", וסיפר הכתוב זאת להודיעך שבחו של יוסף.

 

הבה נתבונן בדברים אלו, יוסף המשנה למלך מצרים חושש שאחיו ומשפחתם ירגישו לא בנוח כי הם גולים, ולפיכך הוא מעביר מליוני מצרים ממקום למקום. האם הוא עשה זאת רק משום שאלו היו אחיו והמצרים נכרים הם? לא. שהרי שנינו בגמרא "תלמיד שגלה לעיר מקלט [אם הרג נפש בשוגג] מגלים את רבו עימו, ורב שגלה לעיר מקלט מגלים את כל ישיבתו עימו". ואע"פ שיש ישיבה אחרת בעיר המקלט, מכל מקום מגלים את ישיבתו שלו דווקא. בינו נא זאת, כמה חסה התורה הקדושה על כבוד האדם, שירגיש יותר טוב, שיוכל ללמוד יותר טוב, בלי הרגשה שהוא זר במקום הזה. ועד כדי כך, שאפילו מגלים את רבו עימו, שנאלץ רבו לעזוב את משפחתו וסביבתו ולגלות יחד עימו. וזהו ללא ספק נותן לנו מושג עד כמה העריכה התורה את רגשות האדם, ועד כמה תבעה מכל אדם שלא לגרום אפילו בעקיפין הרגשת צער לחבירו. ובזה משבח הכתוב את יוסף הצדיק, שעשה כל כך הרבה, בזהירות ובחכמה, רק בכדי לא לפגוע ברגשות של אחרים.

 

וכך מציינת התורה את ראשית דרכו של משה רבינו, מושיען של ישראל, שלא קם בעם ישראל כמותו עוד – "ויגדל משה ויצא אל אחיו וירא בסבלותם"; כך צומח מנהיג ישראל בין הפרמידות של מצרים: מתוך תחושת צער בצערם של עמו, ומתוך השתתפות בהרגשה של הזולת, וכלשון רש"י בשם המדרש שמשה "נתן עיניו וליבו להיות מיצר עליהם". כך גם מסייע משה לעם ישראל בבניית הפרמידות, פרדמידות של אהבת הזולת. מעשה אבות סימן לבנים!

 


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר