יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏שבת ‏11 ‏יולי ‏2020  כ"ב באייר, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ חגים ומועדים \ חנוכה \ נוי חיצוני
סרטים דומים
איך כן מצליחים לעשות את השינוי לטובה וכן להתמיד בו ?
מהותו של ראש השנה
שאלות קשורות
חג החנוכה
מאיפה הגיע השם "חנוכה"?
הדלקת נרות למי שיוצא מהבית
מי שרוצה לצאת מביתו בצהרים בכדי לבקר את קרוביו והוא יחזור רק מאוחר בלילה, מה יעשה עם הדלקת נר חנוכה?
נס חנוכה
מהו בעצם "נס חנוכה" - הניצחון במלחמה או שפך השמן הספיק לשמונה ימים?
הדלקת חנוכיה

שלום הרב, אבא שלי אדם שאינו מאמין ולא רואה עניין בהדלקת חנוכיה, האם אני צריכה להדליק (בחורה בת 18)?

סגולות חנוכה

מה חשוב לעשות בימי חנוכה חוץ מלהדליק נרות?

מאמרים דומים
חובת התלמידים
חובת התלמידים [ליום היא"צ ולזכרו של בעל הסולם]
החג ה``יהודי`` ביותר בשנה
השנה החלטנו להזמין אורחים לליל הסדר למרות שבדרך כלל אני מעדיף את החגים בסביבה משפחתית בלבד. לא בשבילי, מה פתאום, בשביל הילדים. כדי שישאלו אותי "מה נשתנה?" בנוסח משפחת לוי. לא מכירים? זה הולך בערך ככה:שבכל הלילות אבא בהרצאות הלילה הזה כולו שלנו. שבכל השבתות אנו אוכלים בסמינרים של ערכים הלילה הזה בבית שלנו. שבכל השנה אבא עסוק אם שאר אנשים בארץ ובחו"ל הלילה הזה בבני ברק.
פורים כיום הכפורים
פורים כיום הכפורים
מקור השם של חודש כסלו, מאורתיו, וסגולותיו
מאירועי החודש המרכזיים ביותר זה כמובן ניצחון המכבים על היוונים, וקביעת חג החנוכה, אחד מהטעמים לשם החג הוא על שם חנוכת המשכן, שהמשכן בנייתו הסתיימה בכ"ה כסלו, אך לא הוקם עד א' בניסן שאז הוקם ע"י משה רבינו עפ"י ציווי ה', וזה האירוע הנוסף שקרה בחודש כסלו.
חנוכה - באנו חושך לגרש
אני מאד אוהב את חנוכה, זה נראה תמיד חג של ילדים, לשחק בסביבונים הצבעוניים הנהדרים, לאכול סופגניות, וגולת הכותרת להדליק את הנרות. זה חג שמכריח אותך להיות גם קצת ילד, להתלהב, להתבונן, ולגלות שיש אור. זה מתחיל באור קטן, נר אחד...
נוי חיצוני
12/12/12 הרב אהרן לוי

היוונים וגם היהודים העלו על נס את מעלת החכמה. אולם בעוד תורתנו הקדושה כולה אור, תרבוות יון הינה ביטוי מובהק לחושך ואפלה.

לצורך ההבדלה בין דברים הנראים זהים, זקוקים לשני כלים: לנר ולעיניים פקוחות. גם מי שעיניו פקוחות לא יוכל להבחין בחשכה במה שלפניו. גם כאשר האור הוא במלוא תוקפו, עיוור לא יוכל ליהנות ממנו. אכן, בהאיר האור, יוכל הרואה להבחין בשוני שבין האמת לזיוף. לכן, הדגישו בחנוכה לא רק את הנרות, אלא גם את ראייתם. בהצטרפם יחד ניתן לעמוד על המשמעות הפנימית של חנוכה.


החכמה החיצונית אינה מבינה בערכה של פנימיות. לפי השקפה זו מהו ערכה של נשמה פנימית, בלתי מוחשית? איך היא תשתווה ליופי חיצוני נראה ומוחשי? הימצאות הנשמה בגוף נחשבת אפסית בעיני מי שגישתו מתמקדת בקליפה השטחית החיצונית.

לעומת זאת, במבט של פנימיות, אדרבה, אין מכנה משותף בין פסל דומם לאדם חי. למרות הדמיון הפעוט בין שני העצמים, הם שונים לחלוטין. כל השוואה ביניהם אינה אלא פרי הדמיון.

כל מי שטעם, ולו במעט, מצוף התורה, יודע שכולה תוכן פנימי החותר עד השיתין של ההוויה ושל נפש האדם כאחת. דעת התורה בזה לחיצוניות שטחית ורואה בה סכנה. בשל חדירתה לפנימיות. תורתנו היא תורת חיים, שעל הוראותיה להתבצע למעשה. חכמות יוון החיצוניות לא התיימרו לחייב את האדם, והוא עצמו לא התקדם על ידן מבחינה רוחנית-ערכית.

התורה מרשה ליופי של יפת דריסת רגל באוהלי שם, אולם כל זה בתיחום ברור, ולא על חשבון זניחת הפנימיות. השלמות האמיתית של היופי קיימת רק כאשר היא עולה בקנה אחד עם התוכן הפנימי, שאם לא כן זיופו טופח על פניו.

מצוות נרות חנוכה מלמדת שלא ללכת שולל אחרי נוי חיצוני ולהשתדל לחשוף את האמת; על אור נרות החנוכה להאיר את דרכנו בחיים, כנבואת הנביא: "כי הנה החושך יכסה ארץ... ועליך יזרח אור ה'" (ישעיה ס', ב').

לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
ראש חודש
ספירת העומר
צום עשרה בטבת
חודש אלול
בין המצרים ותשעה באב
שבועות
פורים
פסח
ט``ו בשבט
חנוכה
כיפור
סוכות
ראש השנה
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר