יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שני ‏30 ‏נובמבר ‏2020  ט"ז בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ יש מנהיג לבירה
סרטים דומים
האמונה ככלי להעצמה
נמסר בתאריך 21.6.2018
אהבה מתוך אמונה
נמסר בתאריך 2.2.18
נסיון והתמודדות בראי הקבלה
נקודה למחשבה לאור פרשת השבוע
יעקב ועשיו - בעבר ובהווה
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
יש מנהיג לבירה
11/12/12 הרב אברהם להב

פרשת השבוע "מקץ" פותחת בפסוק "ויהי מקץ שנתים ימים ופרעה חולם והנה עומד על היאור", ובמדרש דרשו על זה את הכתוב "קץ שם לחושך". והנה להבנת דברי המדרש יש להקדים מה שאמרו חז"ל כי בכתבי נימוסין של מצרים היה כתוב שעבד לא יוכל למלוך, וכשבא פרעה להמליך את יוסף באו שריו ואמרו לו "עבד שנמכר בעשרים כסף ימלוך עלינו"?, אבל נגד כל הסיכויים התמנה יוסף למלך על מצרים, ועלה מבירא עמיקתא לאיגרא רמא - מ"בור עמוק" תרתי משמע ל"גג רם ונישא".

 

ובזוהר הקדוש כתוב שעל ידי חלום נשפל יוסף מאחיו ועל ידי חלום נתגדל מעל כל אחיו. כלומר שמה שנראה הסיבה לשפלותו של יוסף דהיינו פיתרון החלום שסיפר לאחיו, היה לימים הסיבה לגדלותו שפתר את חלום שר פרעה, וע"י זה התגלגל שעלה לגדולה. לפעמים נראה לאדם שאין שום סיכוי להצליח באיזה משימה בגלל מכשול מסויים, ואינו מדמיין לעצמו שאותו מכשול יהווה לו קרש עליה להשגת מטרותיו. כל שצריך לדעת כי "יש מנהיג לבירה", והוא שמנהל את עולמו בדרך הטובה ביותר. וכך היה גם בזמן החשמונאים שהיו מעטי מעט ונלחמו נגד היוונים שהיו רבים, ונגד הטבע סובבה ההשגחה העליונה שינצחו המעטים את הרבים. וזהו "קץ שם לחושך" - שהרי יוון נמשלו לחושך.  

 

מסופר על קבצן מסכן שישב בצידי הדרך, ולידו עברה עגלה של עשיר מפורסם. העשיר הציע לעני "טרמפ" והלה נענה מייד ועלה לעגלה עם כל משאותיו. לפתע העשיר שם לב שהקבצן יושב וכל חבילותיו על ברכיו. פנה אליו העשיר ואמר לו "העגלה נוסעת בכל מקרה, אתה יכול להניח את החבילות על הארץ". השיב הקבצן בחוסר נעימות "לא נעים לי, אני לא רוצה להכביד על העגלה יותר מידי"...  הנמשל מדבר על כל אחד ואחת מאיתנו, לפעמים אנחנו יודעים שיש לסמוך על הבורא, אבל אנחנו לא רוצים "להכביד עליו" יותר מידי ומשאירים לעצמנו חלק מההשתדלות בהשגת המטרות. ואם נשכיל להבין שבכל מקרה יש מי שמושך בחוטים ומנהיג את העגלה, ממילא נוכל להוריד מעצמנו חלק מהעול המיותר, וכדברי הכתוב "השלך על ה' יהבך והוא יכלכלך"!   

 


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר