יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום רביעי ‏02 ‏דצמבר ‏2020  י"ח בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ מפתח קטנה ליסוד המציאות (וישלח)
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
מפתח קטנה ליסוד המציאות (וישלח)
29/11/12 יואל ברדוגו

פרשה עמוסה ביסודות היא פרשתנו – פרשת וישלח. יסודות עליהם כל דברי הימים של עם ישראל מושתתים.

 

אחד היסודות המופיעים בפרשה הוא עצם השם 'ישראל'. על עומק משמעות השם ניתן ללמוד מאופן נתינתו. רגע לפני חצייתו את מעבר יבוק (שם נחל) מוצא יעקב את עצמו נאבק. "ויותר יעקב לבדו ויאבק איש עימו עד עלות השחר" (בראשית ל"ב, כ"ה). חז"ל מוסרים ה'איש' הזה הוא מלאך – שרו של עשו. ורק לאחר שיעקב נוצח את המאבק אז מוענק לו השם 'ישראל'. ומדוע? "כי שרית עם אלוקים ועם אנשים ותוכל" (שם, כ"ט).

 

מה משמעות השם ישראל?

 

המהר"ל (ספר 'נצח ישראל', פרק י') מביא את דברי חז"ל במסכת תענית בתלמוד ירושלמי:

 

"ריש לקיש (רבי שמעון בן לקיש) בשם רבי ינאי אמר: שיתף הקב"ה שמו בישראל (השם א-ל בתוך ישראל). למה הדבר דומה? למלך שהיה לו מפתח פלטרין קטנה. אמר (המלך): אם אני אניח המפתח כמו שהיא הרי היא אבודה. אלא הרי אני קובע בה שלשלת שאם תהיה אבודה תהיה השלשלת מונח עלי. כך אמר הקב"ה אם אני מניח את בני ישראל הרי הם אבודים בין האומות. אלא הרי אני משתף שמי הגדול בהם".

 

בביאורו את דברי חז"ל הללו, המהר"ל מפנה את תשומת ליבנו להיות ישראל מפתח של פלטרין. הפלטרין של הקב"ה הוא העולם הזה וישראל הם 'מפתח קטנה'. ואם אין מפתח - כלומר אין ישראל- "הרי דומה (העולם) לפלטרין שהוא סגור וכאשר הפלטרין סגור אין הפלטרין משמש כלום ולא נקרא בית כי אין לו פתיחה.......

 

כלומר ישראל הם קטנים ('מפתח קטנה') אך הכרחיים לקיום העולם. נסביר

 

במקומות רבים חכמים אומרים שישראל הם 'צורה אל העולם'. כשם שהצורה של כל חפץ מורה על תפקידו ומהותו כך ישראל מורים על תכליתו של העולם. דרך העם הזה רואים שהכל אמור להיות בנוי על צדק ויושר. דרך העם הזה רואים שהעולם מושתת על אמות מוסר. התוצאות של חוסר ומוסר או חוסר צדק בתוך עם ישראל הן חריפות וברורות הרבה יותר מאשר התוצאות באומות אחרות. זאת, דווקא מכיוון שעם ישראל הוא המודל ממנו הכל לומדים – הוא הצורה, הוא המפתח. אותו חוסר צדק באומה אחרת לא גורם לכאלו טלטלות חריפות אותן עם ישראל חווה.

 

עם שנושא ורודף צדק ומוסר הינו עם שנאבק. הוא לבד והוא נאבק. הוא לבד מפני שאמת אינה גלויה לעיני כל אלא יש להתאמץ ולחפש אחריה. החיפוש אחריה הוא המאבק. בכל תחום בחיים (גם בניתוח עסקי ומחקר שווקים), אמת דורשת חיפוש ועמל. כך גם במציאות כולה. הבנתה ותפיסתה הישרה רצופה מאבקים ובילבולים.

 

עם ישראל נושא את שמו של הקב"ה כי תפקידו לגלות לכולם את עמודי התווך של המציאות. הוא המפתח אשר בלעדיו המציאות עלולה להישאר סתומה. הוא הצורה של הצדק והוא הצורה של המוסר.

 

בעל פירוש 'כלי יקר' על התורה אומר שהשם ישראל בנוי מהמילים 'ישר' 'אל'. משמעות המילה ישר היא ראייה ("כי מראש צורים אראנו ומגבעות אשורנו"). אך זו לא ראייה רגילה אלא ראייה ישרה – ראייה נכוחה.

 

יעקב נאבק בשרו של עשו המבקש לסמא את עיניו. המאבק ממשך עד עלות השחר – אז מתחילים לראות הרבה יותר ברור. בנקודה זו עולה יעקב למדרגת ישראל  - כלומר מקבל מפתח שפותח לעיני כל את צורת המציאות (המהר"ל). המציאות הנגלית צריכה להיות ישרה ואמיתית. וזו הכוונה ב'שרית עם אלוקים ועם אנשים ותוכל'. כלומר, יעקב ובית ישראל אחריו יאירו מציאות שהיא ישרה לא רק בעיני אדם אלא גם בעיני אלוקים ('כלי יקר', שם).

 

שבת 


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר