יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שני ‏23 ‏נובמבר ‏2020  ט' בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ האם יופי הוא מעלה ?
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
האם יופי הוא מעלה ?
19/11/12 הרב אברהם להב

ידוע מאמר החכם מכל אדם "שקר החן והבל היופי, אישה יראת ה' היא תתהלל" (משלי לא, ל). ויש להתבונן שהנה בפרשת השבוע – "ויצא" – משבחת התורה את יופיה של רחל כמו שנא' "...ורחל היתה יפת תואר ויפת מראה" , וזה נראה כסותר לכתוב בספר משלי.  

 

אמנם, יסוד עמוק יש כאן, שהיכן שיש פנימיות יש גם ערך לחיצוניות, אבל היכן שאין פנימיות אף החיצוניות אינה כלום. וממילא אצל רחל אימנו שהיתה שלמה במידותיה ובפנימיותה, משום כך גם היופי היה לה למעלה. ועל דרך משל, תפוח עץ שטעמו מתוק וטוב, אם מבחוץ הוא ג"כ נראה טוב – הרי זה כי טוב, אבל אם מבפנים הוא רקוב ורק מבחוץ הוא נראה טוב – הרי זה חיסרון גדול. ובזה מתפרש הכתוב "שקר החן והבל היופי" דהיינו כשהן בלי יראת שמים, אבל אישה יראת ה' "היא תתהלל" היינו היא תתהלל ביופי שלה.

 

נמצא שהטעם שכתבה התורה את מעלת יופיה של רחל, ללמדנו שהיתה שלמה בכל המעלות, ולכן דווקא אצלה שייך להלל את היופי (ע"פ הגר"א מווילנא והמגיד מקוז'ניץ).

 

 


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר