יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום חמישי ‏09 ‏יולי ‏2020  כ' באייר, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ כללי \ קצת סבלנות
שאלות קשורות
מה מותר לעשות בחג ובחול המועד?
האם חג פסח הבא עלינו לטובה הוא כמו שבת שאסור בעשיית מלאכה? ומה הדין לגבי "חול המועד"?
סגולות בדוקות לזיווג !
איזה סגולות ישנם למציאת זיווג?
מרדכי ואסתר היו בני זוג ?
האם נכון הדבר שמרדכי ואסתר היו בני זוג, הלא במגילת אסתר זה לא נזכר??
יום הזיכרון
האם זה נכון שדווקא חוג שומרי התורה והמצוות נמנעים מלציין את "יום הזיכרון לשואה ולגבורה"??
צניעות יתר

האין בצניעות מופגנת משום יוהרה? איך המסורת היהודית מתייחסת לזה אם בכלל? תודה

מאמרים דומים
עבודת ימי ספירת העומר
היום 24 יום לעומר - תפארת שבנצח בכדי לנצח (ממידת הנצח) את היצר שלנו, צריך לנהוג בדרך המלך שהיא דרך הממוצע: הרמב"ם כתב שבכל המידות ילך האדם בדרך המיצוע, אלא שאם נטה לאחת משתי הקצוות, אז מן ההכרח לו להטות עצמו לקצה גבול השני, וכך ירגיל את עצמו לאט לאט לעמוד על דרך המיצוע, ואמרו חז"ל איזה דרך ישרה, שהיא תפארת לעושיה ותפארת לו מן האדם - ופרשו שזוהי דרך המיצוע - וזה מה שמראה לנו מידת התפארת שבנצח. קיניין תורה - "באמונת חכמים", בעקבות החכמה החכמה מניעה את גלגלי העולם קדימה. אם רוצים באמת לרכוש חכמה, צריך לצאת ולחפש אחריה באופן מעשי. יותר חכמה משמעותה יותר חיים, יותר משמעות ויותר הנאה. "איזהו חכם? הלומד מכל אדם". צריך לקחת את החכמה ברצינות אבל גם לבדוק בזהירות כל חכמה מה טיבה. כשפוגשים אדם כדאי לשאול את עצמנו, איזה דבר שעשוי להיות משמעותי עבורי, האדם הזה יודע?
בחודש ניסן- קורבנות הנשיאים
מראש חודש ניסן נוהגים בכל יום לקרוא את הפרשה של הנשיא שהקריב באותו היום, מפרשת קורבנות הנשיאים, ואח"כ אומרים "יהי רצון..."
להתחבר לנשמה - חלק ראשון מתוך עשרה
האדם יכול לזהות את עצמו באחת משתי האפשרויות. (כמובן שישנה גם אפשרות שהאדם יתכחש לכך שיש בו גם כח רוחני, אך לא באדם כזה עסקינן.) אפשרות ראשונה, האדם יכול לזהות את עצמו כגוף שבתוכו נטמנה נשמה גנוזה. האפשרות השניה היא שהאדם יזהה את עצמו כנשמה שעליה הלבישו גוף. ההבדל בין שתי האפשרויות אינו נעוץ בסדר הקדימות או במינון, אם יש שמונים אחוז גוף ועשרים אחוז נשמה או להפך. ההבדל בזיהוי האדם את עצמו כגוף או כנשמה הוא הבדל במהות. בזיהוי מה הוא האדם בעצם – בעצמיות הפנימית שלו.
פרשת פנחס
הרב רז מקהילת "ואני תפילה" בפרוש השבועי שלו - הפעם על פרשת פנחס
``יאמרו רבם דקרו?`` - הרהורים נוגים בעקבות הסתלקות המקובל הצדיק רבי אלעזר אביחצירא ע``ה
עם היוודע דבר הסתלקותו החלו השאלות להכות בחלל הלב ללא רחם. הנהיה כדבר הזה? כיצד קם תלמיד על רבו ורוצחו נפש? וכי יש לך בן ההורג את אביו? האם ניתן להשיב על שאלות אלו?. הרהורים נוגים.
קצת סבלנות
12/11/12 מרכז שורשים

אומרים שבכל שפה "בוקר טוב" נשמע בהגיה שונה. בעברית למשל, זה נשמע כמו צופר של רכב.

 

בדיחה זו ממחישה את עניין הסבלנות שטעון שיפור, לצערנו, בקרב הרבה מאזרחי ישראל. לצורך זה כדאי לספר על מידת סבלנותו של הלל הזקן שהיה נשיא ישראל, כדי שנוכל ללמוד מעט על תיקון מידה זו.

 

הסיפור נסוב סביב שני ידידים שגרו בסמיכות להלל הזקן. יום אחד התערבו השנים ביניהם שמי שיצליח ללכת להלל ולהרגיז אותו יקבל מחבירו ארבע מאות זוז. הלך אחד מהם לביתו הפרטי של הלל ביום שישי סמוך לכניסת השבת, וקרא בפתח הבית "הלל כאן?". באותו שעה היה הלל במקלחת, באמצע לחפוף את הראש, וכששמע את הקריאה מבחוץ, יצא והתעטף במלבושו ופנה לעומד בפתח "בני, מה אתה מבקש?". אמר לו אותו אדם כי שאלה יש בפיו "מדוע עיניהם של התרמודיין (שם של אומה) רכות?". ענה לו הלל "בני שאלת גדולה שאלת, והתשובה לכך מפני שהם גרים בין החולות, והחולות נכנסים לעיניהם". הלך אותו אדם והמתין שעה אחת וחזר עם שאלה מטרידה נוספת "מפני מה רגליהם של האפריקאים רחבות?". השיב לו הלל "בני שאלה גדולה שאלת, והתשובה היא מפני שהם גרים בבצעי המים, ובכדי שלא יטבעו רגליהם רחבות". אמר לו אותו אדם "שאלות רבות יש לי, ומתיירא אני שמא תכעס עלי ולכן אינני שואל עוד". נתעטף הלל וישב לפניו ואמר לו "שאל את כל השאלות שיש לך". אמר לו אותו אדם "אתה הוא הלל, שקורים אותך נשיא ישראל?". אמר לו "אכן". השיב אותו אדם "אם כן, שלא ירבו כמותך בעם ישראל". אמר לו הלל "בני, מפני מה אתה אומר כן?". סיפר לו אותו יהודי "מפני שאיבדתי בגללך ארבע מאות זוז". השיב לו הלל "טעית בדיבורך, כי ראוי הייתי שתאבד אפילו שמונה מאות זוז, ובלבד שלא אקפיד ואגיע לידי כעס".

 

דומה כי אם נצליח ליישם אפילו במעט מסבלנות זו, החיים סביבנו יעשו נוחים יותר ונעימים יותר.

 

מרכז שורשים 


נתקבלו 2 תגובות


נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר