יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שני ‏30 ‏נובמבר ‏2020  ט"ז בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ ``איש האלוקים``
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
''איש האלוקים''
07/11/12 הרב אברהם להב

אחד מעיקרי האמונה הוא רוממות אדון הנביאים משה רבינו ע"ה, שהיה רם ונישא מכל הנביאים בפרט ומכל הברואים בכלל, כמו שהעידה התורה "ולא קם נביא עוד בישראל כמשה" (דברים לד, י). ופסגת רוממותו באה לידי ביטוי בשהותו ארבעים יום וארבעים לילה במחיצת בורא עולם, שהתעלה מעל החומר והלך לקבל את התורה וכמאמר הכתוב "ויהי שם עם ה' ארבעים יום וארבעים לילה לחם לא אכל ומים לא שתה" (שמות לד, כח). והנה נשאלת השאלה, כיצד יתכן באמת בדרך הבריאה שבן אנוש המורכב מחומר לא יאכל ולא ישתה ארבעים יום תמימים...?

יש הנועצים את התשובה בכינוי שכינתה התורה את משה "איש האלוקים" (דברים לג, א), שבא ללמדך שאכן היה מורכב מצד אחד מ"איש", אך מאידך גם מ"אלוקים". אמנם בעומק הדברים ביאר הר"ן (ר' ניסים ב"ר ראובן, מגדולי הראשונים במאה ה-14), שאף שמצד טבע החומר של גוף האדם ראוי הוא שייפסד בלא מאכל, מכל מקום מצד הנפש שבו ייתכנו לו חיים נצחיים, וממילא משה רבינו שהשליט את ה"נפש" על ה"גוף", אינו פלא כלל היאך הסתדר בלא צרכי הגוף.

סיפור נפלא אודות עניין זה, מסופר על הגאון רבי יונתן אייבשיץ (מחכמי ישראל לפני כ-300 שנה), שהיה מפורסם בכל קצוות תבל בפיקחותו הרבה, עד שהיו באים אליו דרך קבע חכמי האומות ובראשם הנוצרים, לשאת ולתת עימו בענייני דת ואמונה, ובכל פעם היה יוצא רבי יונתן כשידו על העליונה. פעם אחת ניגש אליו אחד ממכיריו הנוצרים ושאלה בפיו - "אם אכן תורתכם אמת היא, ומשה היה בשמים ממעל ארבעים יום וארבעים לילה, היכן א"כ עשה את צרכיו?". רבי יונתן לא התרגש מהשאלה, וכדרכו השיב בנועם ובשנינות "אמור לי ידידי, אצלנו היהודים מקובל כי תפילה וצדקה מכפרים על חטאיו של אדם. היאך אצליכם נהוג לכפר על חטאתיכם?". השיב לו הגוי "הדבר פשוט וקל, הולכים אל הכומר ומתוודים אצלו על החטאים". חזר רבי יונתן ושאל "ומה עושה הכומר עם החטאים?". ענה הגוי בגאווה "הכומר מעביר את החטאים אל הכומר האיזורי, והוא מעביר הלאה אל הכומר הארצי והוא אל הבישוף עד שמגיע אל האפיפיור ירום הודו". שוב שאל רבי יונתן "ומה עושה האפיפיור עם חטאי כל הנוצרים בעולם?". ענה הגוי "על האפיפיור לא שואלים שאלות!!, הוא מעביר את כל החטאים בצינורות מיוחדים לשמים!". השיב לו רבי יונתן בניצחון "יפה אמרת, אך דע כי בצינורות אלו עשה משה רבינו את צרכיו...".

                                                                           

 


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר