יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שני ‏30 ‏נובמבר ‏2020  ט"ז בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ פרשת בראשית - אדם גְדַל
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
פרשת בראשית - אדם גְדַל
05/11/12 הרב יוסף ברוק

למי אמר האלקים?

המדרש חושף את אשר התרחש בשמי מרום:

"בשעה שאמר הקב"ה לבראות את האדם, נמלך במלאכי השרת. אמר להם: נעשה אדם. אמרו לו: אדם זה מה טיבו? אמר להם: חכמתו מרובה משלכם. הביא לפניהם בהמה חיה ועוף. אמר להם: זה מה שמו? ולא היו יודעין. העבירן לפני אדם. אמר לו: מה שמו? אמר לו: זה שמו שור וזה חמור, זה סוס וזה גמל. אמר לו: ואתה מה שמך? אמר לו: אני נאה להקראות אדם שנבראתי מן האדמה. ואני מה שמי? נאה לך להקראות ה' שאתה אדון לכל" (ילקוט שמעוני ב', כ"ג).

אם בכך צוינה המעלה על פני מלאכי השרת, הרי שהדבר מעיד על גדולתו, ואנו שכה מורגלים בכך איננו רואים כאן גדולה מיוחדת. הרי שמו יכול להיגזר מתארים נוספים – עפר, חול ארץ וכו'. מה המאפיין המיוחד למי שנוצר מעפר?

בניגוד לשאר השמות המבטאים ריבוי – חול הים, עפר הארץ, המילה אדם נגזרת מהמילה אדמה אשר בלשון הקודש מהותה צמיחה וגידול. "ולקחת מראשית כל פרי האדמה אשר תביא מארצך" (דברים כ"ו ב'), "פרי אדמתך וכל יגיעך..." (דברים כ"ח, ל"ג). כשם שהעץ ניטע כשתיל קטן, והופך לעץ רב פארות ופירות רם צמרת, גדולת האדם בכך שביכולתו לצמוח להתפתח ולגדול.

כמובן כל זה מדובר בעולמו הרוחני. יכול הוא להגיע להשגות ודרגות עצומות – ברוחניות – יושר, אמת, נקיון כפיים, זהירות בכבוד הזולת וכו'.

עומדים אנו בתחילתה של שנה. נתפלל ונקווה כי העושה שלום במרומי יפרוש עלינו סוכת שלום, בריאות, פרנסה ואחדות בין כל חלקי העם.


שבת שלום!
 


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר