יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום שני ‏23 ‏נובמבר ‏2020  ט' בחשון, תשפ"א
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ פרשת שבוע \ פרשת לך-לך - אשרי הבוטח בבוראו
מאמרים דומים
צורה של אסטרטגיה
משהו אישי....בימים אלה אני מגבש אסטרטגיה בנושא המעסיק כל הורה – גבולות. כיצד מציבים בפני ילדינו גבולות באופן אפקטיבי ויעיל? ב'אפקטיבי ויעיל' כוונתי לתוצאות חיוביות שישתרשו במבנה נפשו של הילד. (פרשת שופטים)
2 טיפים להשגת מטרות בשיחה - פרשת ויגש
כולנו רוצים לדעת איך להצליח לנהל שיחה בצורה אפקטיבית, ומה פתאום אני כותב על זה? לא הפכתי למומחה באפקטיביות, פשוט אפשר ללמוד מפרשת השבוע, פרשת "ויגש" על נושא זה.
פרשת לך-לך - אשרי הבוטח בבוראו
04/11/12 הרב יוסף ברוק
פסוק שלם מיותר? הרי ניתן לכתוב "וילך... אל המקום אשר וכו'". וכל האריכות נראית לכאורה יתירה. דבר מאוד לא מצוי בתורה שכל אות מתוכה מדוקדקת. ואכן, חכמינו מצאו מפסוק זה לימוד מהותי וחשוב.

והשאלה: זה הרי ברור שאם לוה כסף בתחנות מסעו, יחזיר עתה כאשר יש לו. וכי לדבר כה פשוט אנו צריכים?

כאשר ירד אברהם מצרימה נדו לו הכל בראשם: אתה הרי מאמין שהבורא כל יכול, אם כן מדוע הביא רעב כאשר באת לכאן? ובכלל, וכי לא היה יכול לשלוח לחשבון העו"ש שלך סכום בן כמה ספרות שתוכל להתפרנס ולהשאר בארץ המובטחת. כך שאלות וקינטורים ליווהו בדרכו למצרים.

התשובה היחידה שיכול אברהם להשיבם: אכן כן. חכו תראו שהוא כל יכול, שהכל לטובה, וכך "הרגיע" והשקיט את המקנטרים.

והנה עתה חוזר הוא, ובכל מקום מוכיח כי אמונתו בהקב"ה עמדה לו. בדרך נס – הפוך על הפוך. הוא שב ומקבל מפרעה את המתנות שקיבל עבור שרה. גם לאחר שפרעה נוכח כי "מקח טעות" הוא, וכי שרה היא אשתו, אינו לוקח חזרה הכל, אלא שולח אותו כבד במקנה כסף ובזהב. נס גלוי!

אם כן הכוונה להקפותיו – לא כספים שלווה החזיר. זה הרי פשוט, אלא את אותה הקפה – דחיה (כעין הקונה בהקפה המבקש דחיית תשלום קצרה) הראה עתה לעין כל כי הבוטח בה' חסד יסובבנו. וזאת הראה בכל תחנה בדרכו למצרים, ולכן "וילך למסעיו", לאותם מקומות לאורך כל מסלול הירידה.

אשרי הבוטח בבוראו.

שבת שלום!
הרב יוסף ברוק

לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר