יום העצמאות
שורשים
כי יש משהו בפנים.
תרומות מפה וחניה אודות שורשים צור קשר
‏יום ראשון ‏05 ‏יולי ‏2020  ט"ז באייר, תש"פ
הרשמה למשפחה   כניסה לחברים  
ראשי \ מאמרים \ עבודה פנימית \ עבודת ה` \ היבדלות עם ישראל מהגוים
מאמרים דומים
חובת התלמידים
חובת התלמידים [ליום היא"צ ולזכרו של בעל הסולם]
חוקי הרוחניים
חוקים רוחניים עליונים הנוהגים בנבראים
צרוף ישראל, וזמן המוקצב
רבי חנניא בן עקשיא אומר רצה הקב"ה לזכות את ישראל לפיכך הרבה להם תורה ומצות וכו'
סוד ההתקדמות המושכלת
מי שכל אישיותו נשענת על היסוד הדינמי בלבד, ימצא את עצמו נע בתנועה מתמדת: למעלה ולמטה וחוזר חלילה. למעשה הוא נע כל העת, אבל אינו מתקדם. מי שכל אישיותו נשענת על היסוד היציב בלבד, ימצא את עצמו תקוע בנקודה אחת כל העת, אינו נופל לעולם אך גם אינו מתקדם.
עומק הניסיון
עשרה ניסיונות נתנסה אברהם אבינו ע"ה. א', תיכף כשנולד אברהם רצו הגויים להרגו וכו'. ב', לאחר מכן באור כשדים, השליכו נמרוד אל תוך האש, וניצל...
היבדלות עם ישראל מהגוים
31/03/11 פלוני

 

 

לעיתים תכופות מוצאים אנו את עצמינו פוזלים לעבר תרבות הגויים. חכמת העמים מרשימה אותנו. מנהגי הנכרים מושכת אותנו. תסבוך אינטימי מתנהל בתוככי נפשינו כאשר אנו קולטים פרסומת שלהם, או שיר המתנגן ברקע ברחוב עיר.

 

במוצאי שבת קודש אנו מברכים - הַמַּבְדִּיל בֵּין קֹדֶשׁ לְחֹל, בֵּין אוֹר לְחשֶׁךְ, בֵּין יִשְׂרָאֵל לָעַמִּים, בֵּין יוֹם הַשְּׁבִיעִי לְשֵׁשֶׁת יְמֵי הַמַּעֲשֶׂה: בָּרוּךְ אַתָּה ה' הַמַבְדִּיל בֵּין קֹדֶשׁ לְחֹל. עלינו לברר מהי הבדלה זו, ומה אכן נדרש מאיתנו בקביעה זו.

למדים אנו בגמרא (גיטין ז.) בעל החפץ לגרש אשתו ונתן גט בידה אלא שמחזיק בחוט הקשור לגט הלז. הלכה היא, שאם חוט זה עשוי מחומר חלש ויתנתק כאשר ימשוך אותו –אזי אין היא מגורשת. אמנם אם יש בחוט כח למשוך את הגט –גט זה נקבע כפסול. טעם הדבר נתפרש בתלמוד שצריכים אנו "כריתות". וגט זה אינו כורת מאחר והבעל עדיין קשור עם אשתו.

לשונו הצח של רש"י זורק אור יקרות על שאלתינו: כריתות - הבדלה, שיהיו מובדלים זה מזה, והרי אגודים הם בחוט זה. ע"כ. הנה מרש"י למדנו הגדרה נפלאה – הבדלה פירושו שהחלק האחד נכרת ונפרד לגמרי מהחלק האחר. ולפי כלל זה, לאור ברכת ההבדלה נלמד שעלינו להתרחק מן הגויים שתהא -כריתות, ליצור -הבדלה.

אלא שעלה במחשבתי לתהות על קביעה זו מדברי חז"ל הידועים: חכמה בגויים תאמין, תורה בגויים אל תאמין (איכה רבה ב,יב). וא"כ יש מקום ללמוד חכמה זו מן הגויים. וידוע שנקטו הרמב"ם ורבינו בחיי הלכה למעשה שיש ללמוד חכמת הפילוסופיה מן הנכרים (ע' הקדמה ללב טוב על חובת הלבבות שהאריך לבאר את השיטות). ואם מתבקשים אנו להיות כרותים מכל שייכות לעכו"ם, היאך נתחייב לדלות ממי חכמתם?

כאשר נעיין בדבר נמצא תושיה. בגמרא התבאר שחוט כל שהוא אינו מעכב את הגט. אלא הפסול בכריתות נוצר רק כאשר יש בכח החוט למשוך אליו את יסוד העקרון שמבדיל בין הצדדים. הגט הינו

חלות הגירושין, היכולת למשכו בחזרה מראה שלא הפרדנו בין הקטבים כראוי.

היהודי הפשוט, בטבעו נמשך אחר כל מיני דברים נוצצים המבצבצים ברחובות הארץ ומתוסכל מכך שהוא הרי אמור להיות שונה. אכן, עבודה רבה ניצבת בפני כל יהודי באשר הוא שם, להתמודד עם בעיות אלו ולגדור עצמו בכל מה שיכול. והיעיל ביותר הוא למצוא ביהדות את הדבר המושכו בנכריות. ואמנם אין זה פרקטי בהרבה מצבים. מה יש ברשותו לעשות.

למדנו מדברי הגמרא ופירוש רש"י, שכל עוד אנו עסוקים ומתעניינים במקורות זרים, עדיים אנו מובדלים מהם. אלא שברגע שאנו נכנסים אל דבר שבכוחו למשוך אותנו חוצה, הס מלהזכיר, חובתינו ליסוג אחורה, כברוח מן האש. כל עוד המוזיקה, החכמה, הספרות הנכרית נלמדת עם ההסתייגות הדרושה, ואדם נזהר שלא להמשך אליה, שרי ליה, הותר לו.

עוד נקודה ברצוני להבליט: תורה בגויים אל תאמין. לשון "תורה" שורשה בהוראה, שמורה דרך חיים. הצורה לחיות ומנהגי אנוש, לא נוכל לדלות ממשאבים זרים. אף שלימוד מנהגיהם נניח שאינו מביא לידי מעשה. מ"מ התורה לימדתנו שאין הדבר עומד במבחן המציאות. לא יתכן שהנכרים יוכלו ללמדינו דרך חיים נכונה.

כפי הבנתי, רוב רובם של ההשפעות שאנו מקבלים מן העכו"ם מביעים הזדהות עם התנהלות חיים מסויימת. בכח תמונה נוצצת אחת להעביר מסר חזק, החודרת עמוק לתודעה שלנו, גם בלי שנרצה. איני יודע אם מסר זה הינו בגדר חוט שבכוחו למשוך אל רשותם, או לא. אמנם ברור שבתמונה זו משתקפת מבט כולל על התנהלות חיינו. חיי הפקרות ללא מעצורים. התנערות מכל אחריות, והליכה אחר רגשות של פעימת אותה השנייה.

 

 

 

 

 

 

 

 


לא נתקבלו תגובות לרגע זה
נושאים ראשיים
סיכומי הרצאות
סיפורים
הפרשת חלה
בריאות
יום העצמאות
גמרא
כללי
גדולי ישראל
הלכות
הופעות
תורה ומדע
עבודה פנימית
מודעות פנימית
עבודת ה`
חסידות
פרשת שבוע
שבת קודש
חגים ומועדים
חינוך ילדים
זוגיות ונישואין
 
חברה לבניית אתרים בניית האתר